PARTNER PORTALU
Cegła, beton i drewno - tak stworzysz mieszkanie z charakterem

Cegła, beton i drewno - tak stworzysz mieszkanie z charakterem

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 cze 2019 09:29

Cegła, beton i drewno - te materiały wciąż święcą triumfy i są rozchwytywanymi elementami dekoracyjnymi. Dzięki nim mieszkaniu można nadać zarówno surowy, loftowy charakter, jak i nowoczesny, przytulny styl. Jak to zrobić? Zobacz, co radzi architekt.

Czerwona cegła nawiązuje do dawnych czasów i wprowadza do mieszkania ducha historii. Dla wielu osób ściany z cegły są kluczowym elementem. Ceglane ściany są atrakcyjniejsze od otynkowanych, ponieważ dodają uroku i nastroju we wnętrzu – wyjaśnia Małgorzata Komadowska, architekt wnętrz Nowej Papierni, loftowej inwestycji na Przedmieściu Oławskim, gdzie cegła jest wyeksponowanym elementem dekoracyjnym. Najpopularniejszym kolorem jest oczywiście klasyczna czerwień i jej różne odcienie, ale często wybierana jest też cegła biała lub w odcieniach pomarańczy.

Jak stosować cegłę?

Wybierając kolor warto pamiętać o tym, że cegła wizualnie pomniejsza wnętrze. Nie oznacza to jednak, że w przypadku małych mieszkań trzeba z niej zrezygnować. Z powodzeniem można wykorzystać jasną cegłę i zestawić ją z ciemniejszą podłogą. W dużych mieszkaniach znakomicie sprawdzą się ciemniejsze kolory. Pamiętajmy przy tym, że cegła jest dominującym elementem dekoracyjnym. To do niej należy dobierać podłogę (najlepiej drewnianą), meble (w naturalnych kolorach drewna) oraz dodatki.

Zobacz też: Apartament na Bemowie. Zobacz realizację w stylu hygge 

Beton do pary

W parze z cegłą zwykle idzie beton dekoracyjny. Dobrze się z nią komponuje i uspokaja ceglaną fakturę z dużą ilością fug. Jednocześnie dodaje wnętrzu surowości – twierdzi Małgorzata Komadowska. Architekt zauważa, że klienci coraz częściej decydują się na betonowe sufity, także podciągi albo inne elementy konstrukcyjne. Betonem pokrywają nawet szachty instalacyjne, żeby je wyeksponować, zamiast jak kiedyś chować je w sufitach podwieszanych.

Użycie betonu wymaga jednak pewnej dyscypliny przy aranżacji wnętrza. Najbezpieczniej wyróżnić jedną ścianę i dobrać do niej jasne drzwi. Meble w pomieszczeniu z betonową ścianą powinny być oszczędne w formie. Beton strukturalny dobrze zestawić z metalem, szkłem oraz drewnem. Oprócz ciekawego efektu wizualnego, beton jest też bardzo praktycznym materiałem, dlatego często używa się go w przedpokoju, gdzie ściany szybko się brudzą. Zwarta struktura betonu jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesne mieszkanie. Zobacz koniecznie tę realizację!

Drewno - doskonałe dopełnienie

Do cegły i betonu jak ulał pasuje drewno, które łagodzi surowość i ociepla pomieszczenie. Choć drewno kojarzone jest zwykle z podłogą, to wykorzystuje się je także na ścianach i sufitach. W Nowej Papierni największym wzięciem cieszy się kolor dębu, lecz nie ustępują mu pozostałe naturalne odcienie. Drewniana podłoga w salonie lub duży, drewniany stół w jadalni to klasyka. Obserwując najnowsze trendy można śmiało ogłosić wielki powrót tego materiału, nawet do kuchni. Tegorocznym hitem są drewniane blaty kuchenne, stoły i fronty szafek. Liczy się drewno olejowane lub woskowane, nie lakierowane. Chodzi bowiem o uzyskanie efektu naturalności. Można nawet wybierać materiały z odzwierciedlonymi wadami, takimi jak pęknięcia, tak aby sprawiały wrażenie starych i lekko zniszczonych.

Zobacz też: Industrialne mieszkanie w byłej wytwórni czekolady

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także