PARTNER PORTALU
Dom dla rodziny. Szara kuchnia, nowoczesny salon. Ależ piękne!

Dom dla rodziny. Szara kuchnia, nowoczesny salon. Ależ piękne!

Autor: Ewa Kozioł
01 sie 2022 14:08

Dom został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny. Wnętrze jest minimalistyczne zarówno pod kątem form, jak i palety kolorów. Dominuje tu naturalne drewno dębowe, szarości, grafity, biel, czerń, które pięknie uzupełniają geometryczne bryły mebli i proste dodatki.

 • Dom urządzony jest minimalistyczne zarówno pod kątem form, jak i palety kolorów. 
 • We wnętrzu dominuje naturalne drewno dębowe, szarości, grafity, biel, czerń.
 • Ścianę za telewizorem zdobią płyty z betonu architektonicznego.
 • Kuchnia jest nowoczesna, prosta w formach oraz bardzo praktyczna.

Dom ma około 250 metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się wiatrołap, strefa dzienna z otwartą na salon kuchnią, sypialnia rodziców z prywatną łazienką i garderobą oraz toalety. Piętro składa się z dwóch pokoi dzieci, łazienki dzieci, pralni oraz dodatkowego pokoju służącego na co dzień jako wspólna strefa do zabawy dla dzieci i okazjonalnie jako sypialnia dla nocujących gości.

Wnętrze jest minimalistyczne zarówno pod kątem form, jak i palety kolorów. Projektantki z pracowni TK Architekci zaproponowały geometryczne, proste bryły mebli i oszczędne w formie dodatki. Pod kątem rozplanowania funkcjonalnego głównym założeniem było przyporządkowanie parterowi domu przestrzeni dla rodziców oraz wspólnej dla wszystkich domowników strefy dziennej, a zaaranżowanie piętra głównie pod potrzeby dzieci. Taki podział będzie szczególnie istotny za kilka lat, kiedy dzieci wejdą w wiek nastoletni i będą potrzebowały więcej prywatności do przyjmowania własnych gości, kolegów i koleżanek ze szkoły (wspólny obecny „pokój zabaw” może temu służyć).

We wnętrzu dominuje naturalne drewno dębowe, szarości, grafity, biel, czerń. Ta ograniczona paleta kolorów pasowała zarówno do zewnętrznej elewacji budynku, jak i do przyjętej koncepcji minimalistycznego wnętrza. Jedynie w pokojach dzieci zastosowano akcenty koloru, miętowy i pudrowy róż u córki, a niebieski u syna – dzieci te kolory wskazały jako swoje ulubione.

Salon z widokiem na ogród

W salonie miał się znaleźć telewizor oraz kominek. Architektki postanowiły umieścić je na jednej ścianie widocznej zarówno ze strefy wypoczynkowej, jadalnianej, jak i kuchennej. Ściana ta została wykończona płytami z betonu architektonicznego. Sąsiadującą, antracytową ścianę zdobią dwa duże obrazy Iwony Bilskiej. Duży narożnik zapewnia wypoczynek całej rodzinie z widokiem na przepięknie zaaranżowany ogród autorstwa samych właścicieli domu (właściciele domu zajmują się zakładaniem ogrodów).

Nowoczesna, szara kuchnia z wyspą

Na dwóch sąsiadujących ścianach kuchni zaprojektowano grafitowe, wysokie zabudowy meblowe ze sprzętem AGD oraz ukrytą sporą ilością miejsca do przechowywania. Pośrodku znajduje się biała, duża wyspa z płytą indukcyjną i zlewem. Blat wyspy wykonano z białego konglomeratu kwarcytowego. Kuchnia jest nowoczesna, prosta w formach oraz bardzo praktyczna. Znajduje się tu tylko jedna otwarta półka wykonana z materiałów łatwych do utrzymania w czystości i zawiera dużo miejsca do przechowywania. Blat roboczy w całości zlokalizowany na wyspie powoduje, że osoba gotująca w kuchni cały czas widzi domowników przebywających w salonie.

Sypialnia z nietypowym łóżkiem

W sypialni zastosowano tę samą paletę barw, co w pozostałej części domu, z tym że tu na posadzce jest szara wykładzina, a deski drewniane zdobią ścianę za wezgłowiem łóżka. Samo łóżko jest nietypowe, jego rama przechodzi w trójwymiarową konstrukcję, wyglądającą jak stelaż pod baldachim. Dzięki temu strefa nocnego wypoczynku staje się w przestrzeni wyraźnym kubikiem wyciętym z wnętrza, co stanowi bardzo ciekawy efekt wizualny.

Pokój córki z białą cegłą, pokój syna z fototapetą

W pokojach dzieci zaprojektowano bardzo proste, geometryczne zabudowy meblowe nawiązujące stylem do reszty domu. Są one jednak zdecydowanie jaśniejsze niż parter domu. W pokoju córki wprowadzono delikatne loftowe akcenty w postaci białej okładziny ceglanej na ścianie, metalowych półek oraz lamp w postaci żarówek wiszących na kablach.

U syna motywem przewodnim jest kosmos, za łóżkiem umieszczono fototapetę z widokiem ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej.

Łazienka rodziców z wanną, łazienka dzieci z prysznicem

Łazienka rodziców jest bardzo kontrastowa, jej kompozycja opiera się na dużych płaszczyznach w białym i czarnym kolorze. Formy sprzętów (wanny i umywalek) są minimalistyczne i prostokątne. Całość sprawia wrażenie bardzo zdecydowanej, odważnej, aczkolwiek pozbawionej zbędnych dekoracji kompozycji.

Łazienka dzieci jest zdecydowanie łagodniejsza, utrzymana głównie w bieli z dodatkiem dębowego forniru na szafce pod umywalką i antracytowym akcentem na jednej ścianie w kabinie prysznicowej. Za blatem umywalkowym umieszczono tu duże lustro, które optycznie powiększa pomieszczenie.

Najważniejsze elementy we wnętrzu

 • Bardzo proste, geometryczne formy mebli i dodatków.
 • Oszczędność form i kolorów, nie ma tu elementów zbędnych ani przypadkowych.
 • Spójność kolorystyki i materiałów w całym domu.
 • Plan domu (wynikający z bryły architektonicznej), zawiera sporo ścian pod skosem, ale dzięki minimalistycznej kompozycji odnosi się wrażenie bardzo klarownej, harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni.
 • W pokojach dzieci są świetliki w suficie, dające fajny efekt naturalnego światła sączącego się z góry przed szafami

Materiały zastosowane we wnętrzu

 • Drewniane deski podłogowe.
 • Płyty betonowe na ścianie z tv i zabudową kominka.
 • Lakierowane w macie płyty mdf na zabudowie kuchennej.
 • Blat kuchenny z białego konglomeratu.
 • Materiały o gładkim wykończeniu pozbawionym wzorów, w stonowanej ograniczonej palecie barwnej, aby pasowały do minimalistycznej koncepcji wnętrza.

Autorki projektu: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci, www.tkarchitekci.pl

Zdjęcia: pracownia TK Architekci

Zobacz także Piękne 65-metrowe mieszkanie we Wrocławiu. Niebieska kanapa, biała kuchnia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także