Dom pasywny. Piękny projekt i wnętrze. Zobacz!

Dom pasywny. Piękny projekt i wnętrze. Zobacz!

Autor: Ewa Kozioł
09 lis 2022 08:38

Dom pasywny Casa/Studio we włoskim mieście Cesena uważany jest za pierwszy tego typu obiekt na świecie. To projekt Margherity Potente i Stefano Piraccini.

W budynku zastosowano mieszankę elementów budowlanych – drewno (laminowane i Xlam), stal, mur żelbetowy i beton zbrojony. Zwrócono uwagę na naturalne właściwości każdego z materiałów, aby zapewnić optymalną interakcję między nimi. Pozwoliło to na utrzymanie kosztów budowy budynku na poziomie odpowiadającym rynkowi, bez zaniedbywania aspektów jakościowych.

Większość potrzeb grzewczych czerpana jest ze źródeł pasywnych, takich jak promieniowanie słoneczne oraz ciepło oddawane przez ludzi i urządzenia techniczne. Dom Pasywny Casa/Studio nie jest podłączony do sieci gazowej, a jedynie posiada mechanicznie sterowany system wentylacji, dzięki któremu czyste i przefiltrowane powietrze doprowadzane z zewnątrz jest wzbogacane o ciepło z odprowadzanego powietrza zużytego. Dzięki rezygnacji z jakichkolwiek palnych źródeł energii budynek nie przyczynia się do emisji do atmosfery.

W tym niezwykłym budynku znajdują się między innymi linie Duravit ME by Starck, Starck 1, L-Cube, Happy D.2, Luv i Sensowash® Slim. Na szczególną uwagę zasługuje umywalka DuraSquare z metalową konsolą w kolorze Black Matt, która wyróżnia się przejrzystym, oszczędnym wzornictwem.

Dla Stefano Piraccini jest to nie tylko pracownia architektoniczna, ale także jego dom. Architekt kazał zainstalować umywalkę na tarasie sypialni, aby podczas porannej rutyny mógł podziwiać widok na rzekę Savio.

Projekt: Margherita Potente, Stefano Piraccini

Zdjęcia: Daniele Domenicali

Zobacz także Dom dla rodziny. Nowoczesny i wygodny. Piękne wnętrze!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także