
Dom pod Warszawą: nowoczesne, jasne wnętrze. Zobacz zdjęcia!
Dom o powierzchni 140 mkw położony jest na południowych obrzeżach Warszawy w spokojnej okolicy. Skrywa pięknie i wygodnie urządzone wnętrze. Nowoczesne i jasne, z dużą ilością bieli, drewna, kamienia oraz z dodatkiem czerni i złota.

Wnętrze zostało zaprojektowane dla dojrzałego małżeństwa, które po kilka latach pobytu w Niemczech, wróciło do Polski. Właściciele mieli dosyć jasną wizję tego, co im się podoba, a czego nie chcąc i nie zaakceptują. – Podczas projektowania musiałam jednak nie tylko uwzględnić oczekiwania funkcjonalne i estetyczne inwestorów, ale także wkomponować kilka mebli i lamp przywiezionych z poprzedniego domu. Wszystko udało się jednak połączyć w spójną, piękną kompozycję we wnętrzu – wspomina Katarzyna Rohde, autorka projektu.
Wygodny parter i piętro
Dom ma powierzchnię 140 metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się strefa dzienna z otwartym wiatrołapem, który łączy się z salonem bez dodatkowych drzwi. Mamy tu także jadalnię, kuchnię ze spiżarnią oraz małą łazienkę, uwzględniającą jedynie dekoracyjną umywalkę wolnostojącą i miskę wc.
Na piętro prowadzą schody dywanowe pokryte dębowymi trepami. Tu znajdują się trzy wygodne pokoje oraz łazienka z dużym prysznicem typu walk in. W największym pokoju swoją sypialnię mają właściciele. Przylega do niej osobna łazienka z wanną, jest także wyjście na dobrze nasłoneczniony taras, na którym przyjemnie można wypić poranną kawę. Pozostałe dwa pokoje to gabinet z biblioteką i biurkiem dla męża oraz pokój gościnny z rozkładaną sofą i biurkiem-toaletką dla pani domu.
Jasne wnętrze
Przestronne wnętrze urządzone jest nowocześnie, w jasnych kolorach, z dużą ilością biel, którą niezwykle efektownie dopełniają złote i czarne elementy. Przestrzeń pełna jest także, zgodnie z życzeniem właścicieli, naturalnych materiałów. Kamień i drewno królują tu pod różną postacią. We wnętrzu pięknie prezentują się wykończenia zarówno z białego marmuru (Bianco Carrara), jak i z czarnego (Nero Marquina). Poza marmurem właściciele lubią również trawertyn. Ten kamień zdobi nogę od stołu, który właściciele przywieźli z podróży do Włoch.
Na parterze, ze względu na ogrzewanie podłogowe, podłoga wykończona jest ciekawym, włoskim gresem w większym formacie, którego wzór nawiązuje do naturalnego kamienia, w użytkowaniu jest on jednak znacznie bardziej praktyczny. Podobnie architekt podeszła do wyboru materiału na podłogę i ściany w łazience dla gości. Tu zastosowane zostały płytki imitujące trawertyn.
– W całym domu meble są białe i takie założenie było od samego początku. Jedynie w łazience mamy fornir dębowy w czarnym odcieniu w nawiązaniu do gresu, który pojawił się również w dwóch kolorach – mówi Katarzyna Rohde.
W jasne wnętrze doskonale wpisują się wykończenia w złotym kolorze. – Znajdziemy je na tapecie w wiatrołapie, w kuchni na ścianie z drzwiami do spiżarki oraz przy spocznikach schodów. Farbą dekoracyjną w złotym kolorze pomalowana została także ściana za telewizorem. W łazience złota jest natomiast mozaika i ramy luster, w kuchni zaś dodatkowo wiszący okap ozdobny firmy Falmec – podkreśla Katarzyna Rohde. Złoto w idealnie skrojonych proporcjach nadaje wnętrzu nutkę luksusowego charakteru.
Salon w bieli
W wygodnym salonie z kominkiem króluje biel w różnych odcieniach również ecru. Jasne barwy doskonale ożywia złota ściana za telewizorem, będąca pięknym elementem dekoracyjnym oraz kominek wykończony jedną, dużą płytą czarnego marmuru, który pojawił się też w kuchni. Całość aranżacji pięknie dopełnia ozdobne oświetlenie oraz spora kolekcja obrazów, którą od lat właściciele sukcesywnie powiększają. Podobną kolorystyką, jak w salonie, zastosowano w małej łazience na parterze, którą dodatkowo optycznie powiększono poziomymi, frezowanymi lustrami przyklejonymi na całą jedną ścianę.
Otwarta kuchnia
Kuchnia jest otwarta na salon i zakończona barkiem, który stanowi przedłużenie blatu roboczego i wygodne miejsce na szybkie śniadanie dla dwóch osób. Cała zabudowa meblowa ma kolor biały, łącznie z kompozytowymi blatami i AGD (płyta indukcyjna oraz piekarnik) oraz baterią. Ściany wykończone są dość nietypowo – aż po sam sufit czarnym marmurem, który jest mocnym akcentem w kuchni. Za przesuwnymi, szklanymi drzwiami projektantka ukryła spiżarkę z dodatkowym miejscem na przechowywanie wina.
Sypialnia z prywatną łazienką
W sypialni właścicieli mamy dwie strefy. Pierwsza to przestrzeń z drewnianą podłogą i wielkim łóżkiem przywiezionym z podróży. Kolejna strefa to garderoba z białymi szafami i gresem na podłodze, która prowadzi na taras oraz do łazienki z wanną i dwiema umywalkami.
– Żeby łazienka nie była typowa zaproponowałam wannę wolnostojącą i ścianę z obrazami oraz oświetleniem dekoracyjnym. Wspólnie stwierdziliśmy, że meble w łazience poza bielą dobrze urozmaicić fornirem i tutaj padło na dąb kolorowany na matową czerń zarówno w szufladach, jak i zabudowie stelaża wc i szafce powyżej – wspomina projektantka Katarzyna Rohde.
Łazienka z prysznicem
Łazienka, ogólnie dostępna na piętrze, wyposażona jest w wygodny, otwarty prysznic z odpływem liniowym w posadzce. Ściany i podłogę w strefie mokrej zdobią płytki imitujące trawertyn, które ładnie łączą się z oryginalną, szklaną mozaiką barwioną w masie, zapadającą w pamięć. Poza lampą sufitową i kinkietem nad lustrem pojawiło się też oświetlenie dekoracyjne w postaci białych oczek przypodłogowych z efektem świecenie dookoła. Te same oprawy zastosowane zostały w sypialni i na ścianie za wanną. Dają fajne światło i ciekawy efekt wieczorową porą.
Autorka projektu: Katarzyna Rohde, pracownia HOME & STYLE, www.homeandstyle.pl
Zdjęcia: Marta Behling, studio Pion Poziom, www.pionpoziom.com
Zobacz także Mieszkanie w Gdańsku: eleganckie i nowoczesne. Piękne, rodzinne wnętrze!