×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom z płaskim dachem. Te projekty Cię zachwycą!

Dom z płaskim dachem. Te projekty Cię zachwycą!

Autor: Katarzyna Masłowska
18 paź 2019 10:30
Aktualizacja: 21 paź 2019 12:14

Jednym z wyznaczników współczesnego nowoczesnego domu może być dach płaski. Daje on możliwości konstrukcyjne i estetyczne, których nigdy nie zapewni dach spadzisty. Zobaczcie 3 piękne projekty prosto z polskiego podwórka!

Dachy płaskie dają wiele możliwości kształtowania ciekawej bryły, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i materiałów budowlanych.

Tego typu dach przede wszystkim jest odporny na parcie i ssanie wiatru – silna wichura nie zerwie połaci. Łatwo na niego wyjść w celu serwisowania urządzeń na nim umieszczonych oraz przeglądu pokrycia.

Energooszczędny i ekonomiczny

Płaski dach umożliwia też zastosowanie rozwiązań energooszczędnych. Jeśli na dachu zdecydujemy się na montaż kolektorów słonecznych, można wygodnie uzyskać ich najlepszą, południową ekspozycję, sterując ich parametrami nachylenia.

Zobacz także: Mały dom: dobrze zaprojektowane 90 metrów

Dodatkowo, przekrywając dom dachem płaskim, minimalizujemy jego zewnętrzną powierzchnię, dzięki czemu w znacznym stopniu redukujemy straty ciepła.

Zazwyczaj jest nieco tańszy niż dach spadzisty. Jednak trzeba na przykład uwzględnić koszt płyty żelbetowej lub pełnego deskowania na konstrukcji drewnianej, a przy dachu spadzistym często stosuje się tylko konstrukcję z drewna obitą folią i pokrytą dachówką.

Dom parterowy, z powodu braku schodów, jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. Wymaga jednak dobrej koncepcji rozmieszczenia poszczególnych funkcji na jednej kondygnacji.

Dom Alibi

Alibi to dom jednorodzinny o powierzchni blisko 130 metrów kwadratowych, przeznaczony dla 4-osobowej rodziny. Istnieje w nim wyraźny podział na część dzienną, nocną i gospodarczą. Wyróżnia go ciekawa, nowoczesna bryła.

Projekt: arch. Tomasz Sobieszuk. Fot. MTM Styl/domywstylu.pl

Dom Homekoncept 41

HomeKONCEPT-41 to dom piętrowy o interesującej stylistyce, wyjątkowych rozwiązaniach architektonicznych i ciekawym układzie funkcjonalnym. Wzrok przyciąga dwukolorowa elewacja, zaprojektowana z kamienia elewacyjnego połączonego z białym i czarnym tynkiem.

Nowoczesny charakter budynku podkreśla ozdobne belkowanie okalające zarówno parter jak również piętro domu. Duże przeszklenia w budynku sprawiają, że pomieszczenia są bardzo dobrze nasłonecznione, a drzwi przesuwne w salonie doskonale komunikują dom z ogrodem.

Projekt: Zespół projektowy HomeKoncept. Fot. HomeKoncept

Dom za murem. Nowoczesny projekt z Poznania

Dom za murem to wbrew pozorom dom otwarty na otoczenie. Mur nakreśla jedynie granicę pomiędzy strefą prywatną, a strefą ogólnodostępną.

Pomysł zrodził się, gdy Inwestorzy stwierdzili, że fajnie będzie wysiadać z auta i przechodzić do domu „suchą stopą” bez konieczności parkowania w garażu. Postanowiliśmy więc cofnąć większą część bryły domu w głąb działki zostawiając nad podjazdem dach, który razem z niewielkimi fragmentami budynku pozwolił utrzymać obowiązującą linię zabudowy.

Dach nad najważniejszym fragmentem budynku podniesiony został wyżej. Tę część domu przeszklono w całości, zarówno od frontu jak i od ogrodu. Aby zapewnić intymność, przeszklenie zasłonięte zostało murem. Zajrzeć można do wnętrza dopiero po przekroczeniu jego granicy.

Dom za murem. Projekt Architekci: KLUJ ARCHITEKCI /www.kluj.com.pl. Fot. Kluj Architekci 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także