×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz? Sprawdźcie!

Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz? Sprawdźcie!

Autor: Ewa Kozioł
08 paź 2019 11:45

W każdy projekt wkłada maksymalnie dużo energii i serca. Uważa, że dobrze skrojone wnętrze musi mieć napisany scenariusz. Maciej Bołtruczyk, architekt z wieloletnim stażem, podpowiada jak wybrać dobrego projektanta wnętrz.

Na co zwrócić uwagę wybierając osobę, która będzie nam projektowała wnętrze?

Przede wszystkim na doświadczenie, ilość lat na rynku oraz polecenie, czyli tzw. pocztę pantoflową. Ważne jest oczywiście to, w jakim stylu chcemy zaprojektować nasze wnętrze. Najczęściej nowoczesną przestrzeń zdecydowanie łatwiej urządzić niż tą klasyczną, posiadającą wiele detali, które trzeba rozrysować wykonawcom, chociażby meble. Niestety nie wszyscy architekci na rynku mają umiejętność zaprojektowania wnętrza w każdym stylu, dlatego zwróćmy na to uwagę i „na spokojnie” przejrzyjmy portfolio architekta przed jego wyborem.

Na jakim etapie inwestycji powinniśmy się zgłosić do architekta?

Oczywiście im szybciej tym lepiej. W przypadku domu jednorodzinnego najlepiej, jak go jeszcze nie ma, a urodził się w głowie czy też widzieliśmy gotowy projekt, który będzie można zaadoptować do naszych potrzeb. Jeśli zaś chodzi o mieszkania to do architekta warto się udać już w momencie budowy bloku, bo mamy wówczas czas na wprowadzenie zmian do projektu dewelopera. Unikniemy tym samym dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami, a takie na pewno się pojawią. Najczęściej na projekt domu możemy czekać kilka dobrych miesięcy, na mieszkanie od miesiąca do dwóch.

Czym różni się projektowanie mieszkanie od projektowania domu?

Wieloma rzeczami. Mieszkanie w bloku ma zaproponowany już pewien układ funkcjonalno-przestrzenny, który oczywiście możemy przerobić, ale bywa tak, że ściany nośne czy słupy żelbetowe, nie pozwalają na radykalne zmiany. Przy projektowaniu domu sprawa jest poniekąd prostsza. Na etapie rysowania tego domu mamy możliwość dokładnego zaplanowania każdego pomieszczenia pod względem funkcjonalności i upodobań inwestora. Na tym etapie możemy też wyposażyć budynek we wszystkie niezbędne instalacje, co pozwoli nam uniknąć kolizji w późniejszym etapie wykonawstwa. Oczywiście etap projektowania domu jest bardziej skomplikowany niż mieszkania, dlatego najczęściej jest dłuższy i droższy.

Jak błędy najczęściej popełniają inwestorzy urządzając swoje mieszkania czy domy?

Chyba najczęstszym błędem jest niestety wybór niewłaściwego architekta. Inwestorzy sugerują się ceną za mkw. powierzchni projektowanej i wybierają tego najtańszego. Zapominają, że ma on im zaprojektować wnętrze marzeń, na które najczęściej zaciągnęli spory kredyt i wydadzą niemałą sumę pieniędzy. Jak się później okazuje architekt bez odpowiedniego doświadczenia popełnia kardynalne błędy, a płaci za nie inwestor. Powiedzenie „oszczędny przepłaci dwa razy” sprawdza się w tym przypadku najlepiej.

A błędami stricte technicznymi popełnianymi przez inwestorów są również oszczędności podczas wyboru materiałów wykończeniowych na dom (jakość bloczków, ocieplenie ścian i podłóg, słabej jakości okna i instalacje do ogrzania domu, brak wentylacji mechanicznej) oraz wybór kiepskich wykonawców.

Rozmawiała: Ewa Kozioł

Maciej Bołtruczyk - w 2004 roku ukończył studia Architektury Wnętrz w Białymstoku. Przez dwa lata pracował w biurze o charakterze projektowym, a od 2006 roku prowadzi własne biuro pod nazwą PROJEKT MB Maciej Bołtruczyk (www.projektmb.pl). Od tego czasu udało mu się, wraz zespołem, stworzyć wnętrza mniej i bardziej udane, ale zawsze takie, w które wkładał maksymalnie dużo energii i serca.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także