×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Małe mieszkanie dla dwojga. Tak urządzisz 36 metrów!

Małe mieszkanie dla dwojga. Tak urządzisz 36 metrów!

Autor: Anna Sołomiewicz
08 gru 2014 11:48

Jak na 36 metrach stworzyć wygodną, funkcjonalną przestrzeń dla dwojga? Dokładnie tak, jak zrobili to Marta i Tomek.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni i optyczne powiększenie wnętrza. To dwa główne założenia projektowe, które postawili przed sobą Marta i Tomek – architekci i zarazem właściciele mieszkania. Zadanie nie łatwe, ale wykonane na najwyższym poziomie. A wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, kolorów i faktur oraz kilku sprytnym, projektowym trikom.

W efekcie wspólnej, zespołowej pracy Marty i Tomka powstała wygodna, ergonomicznie zaplanowana przestrzeń. Wprawdzie metraż mieszkania jest niewielki, ale udało nam się zaprojektować go tak, aby spełniał wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby – opowiada Marta. Strefę dzienną tworzy malutki salon utrzymany w jasnej, spokojnej palecie barw. Biel, będąca kolorem dominującym, pięknie łączy się z chłodnymi błękitami i elegancką czernią. Całość ocieplają panele o delikatnym rysunku drewna. Na uwagę zasługuje niezwykle umiejętne wykorzystanie koloru czarnego nie tylko w salonie, ale w całym mieszkaniu. W małych wnętrzach zazwyczaj unikamy czerni. Dlatego staraliśmy się zachować właściwe proporcje i z ilością tego koloru nie przesadzić – mówią projektanci.

Przestrzeń salonu, poza jasną kolorystyką, powiększają również dekoracyjne, lustrzane maty zdobiące jedną ze ścian – od podłogi aż do samego sufitu. Dokładnie w tym samym celu architekci wybrali meble wykonane z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF. Dzięki efektowi odbicia światła dają one wrażenie przestronności.

W strefie salonu wydzielono miejsce na jadalnię, którą w kuchni mającej niewiele ponad 2,5 metra, trudno byłoby zmieścić. Bez problemu zmieściła się w kuchni jednak pojemna, wysoka zabudowa wykonana na wymiar. Białe szafki doskonale skomponowały się z ciemnym blatem oraz niebieską ścianą. Przyjemny kontrast potęguje zestawienie białego zlewu z ciemnym blatem czy czarnego piekarnika i okapu z białymi frontami – podkreśla Marta. Oryginalny charakter całej aranżacji nadaje fototapeta zdobiąca ścianę nad blatem.

Z salonu mamy również wejście do sypialni. Oba pomieszczenia dzielą jedynie drzwi z mlecznego szkła. W sypialni wygospodarowano miejsce do pracy oraz malutką garderobę, do której prowadzą przesuwne, lustrzane drzwi. Elementem optycznie powiększającym pomieszczenie jest tapeta w pionowe pasy.

Łazienka to kolejne pomieszczenia, w którym bardzo funkcjonalnie wykorzystano każdy centymetr powierzchni. Nad stelażem wc umieszczono zabudowaną szafkę na kosmetyki, szafka nad pralką skrywa gazowy podgrzewacz wody natomiast szuflada, pełni rolę kosza na brudne ubrania. Miejsce na przechowywanie znajdziemy także przy umywalce. Dzięki tak licznym schowkom w łazience łatwo utrzymać porządek. Wnętrze kolorystycznie nawiązuje do pozostałej części mieszkania. Duet białych i czarnych płytek dopełniają meble z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF.

Tekst: Elżbieta Ławreniuk

Projekt: Marta i Tomasz Kilan

Stylizacja: Ewa Kozioł, Zdjęcia: Bartosz Jarosz

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także