PARTNER PORTALU
Małe mieszkanie - piękne wnętrze w szarościach

Małe mieszkanie - piękne wnętrze w szarościach

Autor: Anna Usakiewicz
12 kwi 2018 13:35

Z potrzeby stworzenia wnętrza komfortowego i eleganckiego zarazem powstał projekt łączący ponadczasowe szarości, dobry design oraz osobiste akcenty.

W tym wnętrzu panuje wyjątkowy spokój. Przede wszystkim za sprawą palety kolorów, w której miejsce znalazły niemal wyłącznie odcienie szarości, ale również dzięki powściągliwej, może nawet rzec dystyngowanej aranżacji. Nic zatem dziwnego, że tutaj doskonale się odpoczywa. Takie było zresztą podstawowe przeznaczenie mieszkania, z którego właściciele korzystają podczas weekendowych czy świątecznych „ucieczek” ze stolicy. Tutaj odpoczywają i spotykają się z rodziną. W takiej aranżacji można celebrować leniwe poranki i długie wieczory we dwoje. Cieszyć się ciszą i spokojem, ale także gwarem towarzyszącym spotkaniom z bliskimi.

Już przed przystąpieniem do prac związanych z projektem wnętrza jego właściciele przedstawili architekt Katarzynie Uszok swoją wizję mieszkania eleganckiego i neutralnego. Chcieli, aby jego wnętrze było wygodne i spokojne. Jednak co ważne, projekt miał również uwzględniać styl życia inwestorów, tak aby nie musieli rezygnować ze swoich upodobań i przyzwyczajeń. Poszczególne elementy wystroju czy formy wyposażenia miały być również odpowiedzią na estetyczne oczekiwania właścicielki. Na ostateczny efekt złożyły się również wybory pani domu, takie jak oryginalny żyrandol z kryształkami nad stołem, czy obraz na ścianie nad kanapą, które stanowią osobiste akcenty w aranżacji.

Zastosowanie spójnej palety barw łączącej odcienie szarości pozwoliło stworzyć harmonijną przestrzeń, którą przenika atmosfera spokoju. Ale wyraźnie wyczuwalny jest również nobliwy charakter aranżacji. Trudno oprzeć się wrażeniu, że przekraczając próg tego weekendowego apartamentu poczujemy unoszący się w powietrzu zapach wytwornych perfum, czy usłyszymy dźwięki klasycznych kompozycji. Taki charakter to niewątpliwa zasługa oszczędnego acz eleganckiego zestawu barw i materiałów, ale także form wyposażenia. Stół jadalniany z masywnymi, elegancko toczonymi nogami, stylowe, tapicerowane krzesła o wyraźnie wyprofilowanych oparciach w głównej mierze odpowiadają za ten wyjątkowy efekt.

Trzeba wymienić również efektowny fotel z wysokim oparciem, który chociaż występuje w liczbie pojedynczej, to stanowi bardzo reprezentatywny dla całości element wystroju. Elegancki i stylowy, a jednocześnie świetnie „dogadujący” się z nowoczesną kanapą o prostej formie. A to nie jedyny przejaw eklektyzmu. Takich połączeń jest tutaj więcej; aranżacja strefy dziennej jest doskonałym przykładem na to, że aktualne trendy wnętrzarskie oraz ugruntowane gusta można znakomicie pogodzić. Modny dywan z patchworkowym wzorem w stylu modern vintage tworzy udane zestawienie zarówno z nowoczesnymi meblami w strefie wypoczynkowej jak i klasycyzującą jadalnią. Stylowy salon natomiast świetnie prezentuje się w sąsiedztwie nowoczesnego aneksu kuchennego. W przypadku tego wnętrza nieoczywiste połączenia zaowocowały ponadczasową, uniwersalną aranżacją z osobistym akcentem.

Podyktowany przede wszystkim komfortem jest rozkład wnętrza. Otwarta strefa dzienna oferuje wygodny salon połączony z elegancką jadalnią, której obecność w tym bądź co bądź niedużym mieszkaniu wiązała się z ograniczeniem powierzchni kuchni do aneksu. To wybór inwestorów wynikający ze stylu życia i przyzwyczajeń, wśród których istotne miejsce zajmuje wygodna i elegancka jadalnia. Narożna zabudowa kuchenna tworzy ścisły segment szafek zajmujących całą szerokość i wysokość obu ścian. Charakteryzuje się on wyraźną symetrią (dwa wysokie słupki po lewej i prawej strony zabudowy, analogiczne szerokości szafek dolnych i górnych), którą maskuje narożny kształt. Dzięki temu zabudowa nabrała bardziej nieoczywistego i dynamicznego charakteru.

Te same cechy można przypisać kolorystyce mebli. Lakierowane na jasny odcień szarości przełamany beżem stanowią eleganckie tło dla salonu. Jedyny wyłom w tej zwartej, konsekwentnej zabudowie stanowi wnęka robocza z blatem, w którym umieszczono podwieszany zlewozmywak stalowy i płytę indukcyjną. Zarówno blat jak i ściana nad nim zostały wykończone tym samym materiałem o półmatowym wykończeniu, wprowadzającym jeszcze jeden szary ton do aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem w projekcie mebli kuchennych są dwa rzędy szafek wiszących – nad blatem płytszych od tych na najwyższym poziomie. Taki zabieg posłużył wizualnej lekkości i nadał zabudowie nieco rzeźbiarski charakter. Otwartą na salon kuchnię symbolicznie domyka niewielka wyspa z nieco podwyższoną obudową blatu, która także wyznacza granicę obu stref.

Przechodząc do prywatnej części mieszkania nie będziemy zaskoczeni zmianą stylu czy kolorystyki. W sypialni również królują szarości i dające ciekawy efekt zestawienia, jak proste, nowoczesne szafki obok eleganckiego, tapicerowanego łóżka. Subtelny obraz nad wezgłowiem to kolejny osobisty akcent w aranżacji. I tylko w przypadku projektu łazienki możemy mówić o zmianie barw. Tę przestrzeń zdominowała biel, która dając wrażenie świeżości i przestrzeni także zapewnia uniwersalny i ponadczasowy charakter. Obok lakierowanych powierzchni szafek zastosowano również lustra, które w strefie umywalki pełnią dodatkowo rolę okładziny ściennej powiększając optycznie wnętrze.

Projekt: arch. Katarzyna Uszok-Adamczyk, Pracownia Architektoniczna Uszok, www.wnetrza-uszok.pl

Zdjęcia: Bartosz Jarosz. Stylizacja: Alicja Pietrowska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także