PARTNER PORTALU
Małe mieszkanie w Krakowie. Zobacz jak pięknie urządzono 30 mkw!

Małe mieszkanie w Krakowie. Zobacz jak pięknie urządzono 30 mkw!

Autor: Ewa Kozioł
21 cze 2021 10:55

Bardzo małe, wąskie mieszkanie na krakowskim Podgórzu urządzono niezwykle wygodnie i efektownie. Unikatowe wnętrze zachwyca pięknymi detalami i zaskakuje wielofunkcyjnością rozwiązań. Na 30 mkw idealnie zachowano równowagę pomiędzy funkcjonalnością i estetyką.To wyjątkowe mieszkanie ma powierzchnię 30 m2 i proporcje przypominające tramwaj (2,4 x12 m). Znajduje się na ostatnim piętrze nowoczesnego, pięciokondygnacyjnego budynku na krakowskim Podgórzu. Wartością dodaną jest taras o powierzchni aż 60 m2, z widokiem na dachy podgórskich budynków.

Na unikatowość tej przestrzeni mają wpływ nie tylko nietypowe proporcje, ale przede wszystkim doskonałe wykorzystanie jej potencjału. Wnętrze zostało zaprojektowanie dla młodego małżeństwa przez mgr inż. arch. Patrycję Morawską. 

Układ funkcjonalny wnętrza

Na tak niewielkiej, osobliwej przestrzeni, każdy centymetr powierzchni ma znaczenie, dlatego układ funkcjonalny zaproponowany przez dewelopera wymagał zmian. Niezbędne było między innymi dopasowanie otworów drzwiowych w sypialni i łazience tak, aby optymalnie dostosować funkcję ściany po drugiej stronie. Całkowitej zmianie uległy również instalacje w kuchni i w łazience, dzięki czemu przestrzeń jest lepiej wykorzystana i bardziej efektowna.

– Indywidualne rozwiązania projektowe sprawiły, że to mieszkanie jest maksymalnie dostosowane do potrzeb właścicieli i zachwyca każdym detalem. Na końcach wydłużonego układu, po prawej stronie od wejścia znajduje się łazienka, a po lewej sypialnia. Wejście do mieszkania jest zlokalizowane pośrodku, na wprost dużych okien wiodących na taras – opowiada projektantka Patrycja Morawska

Strefa dzienna to otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i miejscem na odpoczynek. Po prawej stronie znajduje się część ze wszystkimi niezbędnymi sprzętami kuchennymi: zabudowaną wysoką lodówką, zabudowaną zmywarką, piekarnikiem, płytą indukcyjną oraz ukrytym okapem. Lewa strona wizualnie odciąża całość, ponieważ jest nieco podwieszona nad podłogą, a półka górna odnosi się do linii drzwi. Całość sprawia wrażenie lekkości i doskonałej równowagi.

– W założeniach funkcjonalnych ważne było również uwzględnienie rozwiązań okolicznościowych, umożliwiających np. nocowanie gości, spotkania w większym gronie i miejsce na przechowywanie rzeczy, z których właściciele nie korzystają na co dzień, jak chociażby dodatkowe krzesła. Jednym z założeń projektowych było także optymalne wykorzystanie miejsca bez efektu zagracenia. Udało się to osiągnąć dzięki lekkiej, rozkładanej sofie, możliwości rozsunięcia stołu i licznych, sprytnie ukrytych schowków – podkreśla Patrycja Morawska

Dzięki dużym okno przestrzeń jest dobrze doświetlona, co korzystnie wpływa na odbiór materiałów i kolorystyki. Na nastrój we wnętrzu wpływa również oświetlenie sztuczne, które zostało zaplanowane tak, aby można było je dostosować do konkretnych czynności (posiłków, gotowania, czytania) oraz relaksu.

Styl wnętrza

Charakter wnętrza nie bazuje na konkretnym stylu, ale jest ściśle związany z osobowością właścicieli. Z uwagi na niewielką powierzchnię mieszkania, niezwykle ważne było rozmieszczenie stref, które będą ze sobą korespondowały oraz będą spójne stylistycznie. Uwzględniając nietypowe, wydłużone proporcje, strefa kuchni została oddzielona od pozostałej części kolorem ściany. Jej forma przypomina przytulny bar, który znajduje się w ulubionym miejscu właścicieli – w krakowskim Mercy Brown.

W całym mieszkaniu zastosowano zróżnicowaną paletę kolorów. Dzięki odpowiednim proporcjom nie ma jednak wnętrzu poczucia przytłoczenia. Kolory główne są stonowane, bazujące na barwach ziemi – brązy, szarości, grafity. Dla równowagi monochromatycznej łazienki mocniejsze akcenty kolorystyczne znajdziemy w sypialni.

Na uwagę zasługują we wnętrzu detale, które zostały dobrane ze szczególną starannością. 

– Kinkiety-kule w kuchni były wybrane jako jeden z pierwszych elementów i to one wyznaczyły kierunek przy doborze pozostałych detali, między innymi uchwytów meblowych. Ich faktura i forma sprawia, że nie tylko pięknie wyglądają, ale też można je odczuwać jako przyjemne w dotyku. Ręcznie wytwarzane ceramiczne włączniki i kontakty są elementem nie tylko niezbędnym, ale w tym przypadku cieszącym oko. Wizualnie mają w sobie nutę retro, popartą charakterystycznym dźwiękiem przy włączaniu – tłumaczy projektantka. 

Lampy również są bardzo ciekawym elementem stylistycznym wnętrza. Te najbardziej
charakterystyczne mają swoją historię. Lampa nad stołem jest szwedzkim unikatem z lat 60-tych, którą udało się kupić w sklepie ze starociami. 

Sypialnia z pojemną szafą

Do sypialni prowadzą lustrzane drzwi. Główne miejsce zajmuje to duże łóżko o szerokości 160 cm, które zapewnia jednocześnie sporo miejsce na przechowywanie. Pojemne szafy i ścianę pomalowano na ten sam kolor. Ciekawym, barwnym akcentem jest w sypialni górna część szaf oraz pawlacz w kolorze baby blue, w których właściciele przechowują rzeczy nieużywane na co dzień. Lustro o nietypowym kształcie optycznie powiększa nieduże wnętrze. Zostało kupione w sklepie z unikatami.

Łazienka z prysznicem

Bezpłytkowa łazienka to monochromatyczna przestrzeń w piaskowym kolorze. Efekt ten został osiągnięty, dzięki pokryciu podłogi, ścian, sufitu, frontów meblowych i blatu mikro-żywicą. Nietypowy materiał prezentuje się bardzo efektownie. Wielkość i układ łazienki umożliwiły montaż dużej kabiny prysznicowej typu walk-in oraz urządzenia efektownej strefy umywalkowej, która jest widoczna od razu po wejściu do pomieszczenia. 

Materiały zastosowane we wnętrzu

Na podłodze w otwartej strefie dziennej i sypialni znajduje się drewno o wzorze jodełki z widocznymi słojami. Wszystkie meble drewniane wykonane na wymiar, łącznie ze stopniami na taras, zostały barwione tym samym olejem. Blat w kuchni to kamień. Projektantka postawiła na naturalny kwarcyt, który jest niezwykle zbity, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i ścieranie. Ponadto dzięki słabej wchłanialności pozostaje odporny wilgoć, a także na działanie tłuszczów i kwasów.

– Zastosowanie naturalnych materiałów we wnętrzu może być receptą na jego uniwersalność i ponadczasowość, niezależnie od mody i przemijających trendów. Proste formy, dobre
proporcje, solidne materiały są inwestycją w jakość – dodaje Patrycja Morawska

Autorka projektu: mgr inż.arch. Patrycja Morawska, Morawska Interiors, www.morawskainteriors.com

Zdjęcia: Anna Laskowska/Dekorialove

Polecamy także Świetne, nowoczesne wnętrze. Zobacz piękne mieszkanie we Wrocławiu!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także