Małe mieszkanie: zobacz jak możesz je wygodnie urządzić

Małe mieszkanie: zobacz jak możesz je wygodnie urządzić

Autor: Katarzyna Masłowska
11 lut 2017 15:30

Jak wygodnie urządzić się na 50 metrach kwadratowych? Oto kilka aranżacyjnych pomysłów, które w pełni wykorzystają ten potencjał.

Dwa pokoje, łazienka i kuchnia, a to wszystko na 50 metrach kwadratowych, czyli najbardziej popularnym metrażu w Polsce. Prawdziwe pole do popisu dla każdego, kto potrafi kreatywnie wykorzystać dostępne miejsce. To absolutnie wystarczy, by stworzyć komfortowe i funkcjonalne mieszkanie. Należy odpowiednio wcześnie zacząć je planować, by przekonać się, że ten metraż stwarza dużo możliwości – przekonuje Jakub Malinowski, ekspert ds. zabudowy i okuć meblowych w firmie Häfele. Na co zwrócić uwagę?

Zyskaj poczucie przestrzeni

Zacznijmy więc od początku – salon i kuchnia to definitywnie dwa miejsca, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Oddzielna kuchnia? Zapomnijmy o tym – aneks kuchenny to rozwiązanie nie tylko modne, ale i funkcjonalne. Otwarcie kuchni na salon zwiększa poczucie przestrzeni i dodatkowo sprzyja integracji.

Świetnie sprawdzi się tu mała wyspa, która stworzy naturalną granicę między kuchnią i salonem, tworząc przy tym miejsce do pracy. Te można dodatkowo powiększyć decydując się na wygodny blat wysuwny. Nie zajmuje miejsca i pojawia się tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebny – mówi Jakub Malinowski. Alternatywa? Zrezygnuj z wyspy i postaw na niską szafkę, do której plecami zostanie zwrócona salonowa kanapa.

Odkryj ukryty potencjał

Istotną kwestią jest zaplanowanie miejsca do przechowywania. Garnki, produkty i akcesoria wymagają go w kuchni naprawdę sporo. Dlatego warto postawić na wysoką zabudowę, w której nie zabraknie szuflad, szafek i półek. Wyposażone w ułatwiające zachowanie porządku sortowniki, a także nowoczesne rozwiązania jak np. systemy wspomagające otwieranie czy opcja cichego domyku, pozwalają w pełni cieszyć się lekko i cicho pracującymi meblami.

Warto też przyjrzeć się miejscom potencjalnie trudno dostępnym. To na przykład szafka narożna w kuchni, gdzie świetnie sprawdzi się półka wysuwna. Zaś zwykle stwarzającą problemy wnękę można wykorzystać do stworzenia półki na buty lub schowka na sprzęty do sprzątania.

Dziel i rządź

Ciekawym, a zarazem bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastąpienie ścianek działowych np. (między salonem i sypialnią) pełną zabudową, co pozwala oddzielić pomieszczenia i stworzyć praktyczne szafy. Można też pomyśleć o zupełnie innym rozwiązaniu, czyli zastosowaniu systemu drzwi przesuwnych na ścianie między salonem i sypialnią. Wymagają mniej miejsca niż tradycyjne drzwi, pozwalają powiększyć przestrzeń, kiedy tego potrzebujemy i szybko ją zamknąć, gdy chcemy odciąć się od panującego w reszcie domu hałasu – dodaje ekspert Häfele.

Wielofunkcyjne rozwiązania

Olbrzymie możliwości aranżacyjne stwarzają również meble wielofunkcyjne. To nowoczesne rozwiązanie znajduje zastosowanie tak w salonie, jak i sypialni. Interesującym rozwiązaniem są stoły wyposażone w podnośniki blatu – w umieszczonym w salonie meblu można przechowywać dokumenty czy też piloty do otaczającego nas sprzętu.

Z kolei w sypialni ciekawym rozwiązaniem są okucia, pozwalające w jednej chwili zamienić łóżko w wygodne biurko. Pozwala to stworzyć mały gabinet, co docenią osoby pracujące z domu lub szybko ukryć nieposłane łóżko w razie nieoczekiwanej wizyty gości.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także