PARTNER PORTALU
Mieszkanie dla rodziny. Eleganckie wnętrze z charakterem. Ależ piękne!

Mieszkanie dla rodziny. Eleganckie wnętrze z charakterem. Ależ piękne!

Autor: Ewa Kozioł
15 lis 2021 09:46

Mieszkanie w bloku na warszawskich Bielanach wymagało bardzo wielu zmian, aby spełnić potrzeby, nowych właścicieli. Trzyosobowa rodzina oczekiwała wygodnego, jasnego wnętrza, w którym będzie mogła spędzać czas wspólnie, ale też będzie miała przestrzeń tylko dla siebie.

Prace nad projektem wnętrza rozpoczęły się od zmian w układzie funkcjonalnym mieszkania. Ten, który był obecnie nie spełniał bowiem potrzeb i oczekiwań trzyosobowej rodziny. Właściciele chcieli, aby wnętrze miało otwartą, przestronną część dzienną oraz kilka wydzielonych pomieszczeń. Niezbędna była osobna sypialnia małżeńska, pokój do pracy po godzinach oraz – a może przede wszystkim – pokój dla syna Mikołaja.

– Ostatecznie wszystkie założenia projektowe zostały uwzględnione i zrealizowane w stu procentach. Każdy z domowników ma swój „kąt”, choć Kola lubi zaznaczać własną obecność w całej przestrzeni mieszkania. Jest także miejsce na wspólne, rodzinne spędzanie czasu w gronie rodziny i znajomych. Dodam, że syn właścicieli, podczas prac nad projektem, ani razu nie zapłakał, co uznałem za milczącą akceptację wszystkich przedstawionych propozycji – opowiada architekt Dariusz Grabowski, autor projektu wnętrza. 

Biel i drewno we wnętrzu

Wnętrze zostało perfekcyjnie zaplanowane. Każdy detal, każdy element ma tu swoje ściśle określone miejsce. Architekt nic nie pozostawił przypadkowi. We wnętrzu króluje połączenie naturalnego, ciepłego, wyrazistego drewna dębowego z wszechobecną bielą, rozjaśniającą dość ciemną przestrzeń. Mamy tu także piękne nawiązanie do natury, a konkretnie do drzewa, które widoczne jest za oknem w pokoju dziennym.  

– Niesamowite, stare drzewo ma odpowiedniki w większości pomieszczeń, przyjmując formę równie spektakularnych fototapet obrazujących różne nasycone zielenią formy naturalnego lasu tudzież dżungli. Nawet łazienka z płytkami (Ascott), imitującymi stare kafle piecowe, wpisuje się w tę konwencję egzotyczną fototapetą nad wanną – podkreśla Dariusz Grabowski.

Otwarta część dzienna

Część dzienna ma charakter otwarty. Hol z (z lustrzaną szafą, której „wizualnie nie ma”) płynnie łączy się z salonem, z kuchnią oraz z jadalnią. W przestrzeni wypoczynkowej znajduje się wielki, wygodny narożnik, podkreślony spektakularną galerią rodzinnych zdjęć (wnikliwie dobieranych i wielokrotnie konsultowanych) oraz dorównujący mu wielkością telewizor zawieszony na obłożonym marmurem „forest green” murku. Nowoczesną kuchnię do salonu oddziela wizualnie właśnie murek z telewizorem. Doskonale "chowa" on część roboczą od wypoczynkowej, nie zamykając jednak obu przestrzeni. Jadalnia stanowi z kolei esencję przyjętego stylu: „okno na las” – to według Dariusza Grabowskiego bardzo udany mariaż oczekiwań klientów i wizji projektanta. 

Modna sypialnia

Sypialnia to nie tylko prywatne królestwo właścicieli. Podobnie jak w reszcie pomieszczeń tu także rządzi Kola. – Jego zdjęcie (autorstwa właścicielki) z czasów początku naszej współpracy rządzi przestrzenią … wszak podświetlany taśmą LED panel z podobizną słodziaka stanowi główne źródło światła w pomieszczeniu. Za panelem ukryte są praktyczne półki i szuflady, a lustrzane szafy kryją pojemną garderobę z wieszakami ubraniowymi – podkreśla Dariusz Grabowski

Loftowego charakteru dodają sypialni industrialne szafki nocne przy łóżku z tapicerowanym, białym zagłówkiem, lampy firmy Artemide (seria Tolomeo), żeberkowy grzejnik, olbrzymi budzik oraz oryginalna figurka marabuta na parapecie (szczęśliwie ocalona z archiwów przodków rodziny). Niesamowicie efektownie prezentuje się we wnętrzu tapeta. Jest piękną ozdobą ściany za łóżkiem. Jej niezwykle realistyczny wzór sprawia, że natura staje się prawie na wyciągnięcie ręki. 

Wygodny gabinet 

Osobnym wyzwaniem przy projektowaniu wnętrza był gabinet. To miejsce pracy i zawodowego odosobnienia właścicieli. Zdominowało go zatem niespotykanie wielkie biurko, kolażowe, lustrzano-drewniano-białe, pojemne szafy oraz szklane półki na tle ceglanej ściany, uzupełnione kubicznymi szafkami na „wszystko, co jest potrzebne pod ręką”. Rewelacyjna, rozkładana sofa spełnia dodatkowo funkcję sypialni dla potencjalnych gości.

Autor projektu: Dariusz Grabowski, autorska pracownia projektowania wnętrza Dagar Studio, www.dagarstudio.pl

Prace budowlane/wykończeniowe: Ryszard Brzozowski. Zabudowa meblowa: ADM MEBLE Dariusz Głogoski.

Zdjęcia: Marek Królikowski

Zobacz także Piękne mieszkanie o powierzchni 60 mkw. Klasyczne wnętrze zachwyca!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także