×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mieszkanie dla rodziny. Jakie wybrać? Porady, 15 zdjęć wnętrz!

Mieszkanie dla rodziny. Jakie wybrać? Porady, 15 zdjęć wnętrz!

Autor: Ewa Kozioł
14 marz 2023 13:05

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny? Co warto wziąć pod uwagę przeglądając dostępne oferty? Podpowiadamy. Sprawdź, jak dobrze wybrać rodzinne mieszkanie. 

  • Poszukują mieszkania dla rodziny weź biorą pod uwagę przede wszystkim jego metraż i układ funkcjonalny.
  • Rodzinne mieszkanie powinno odpowiadać zmieniającym się potrzebom poszczególnych domowników. Warto wybrać funkcjonalne wnętrze, łatwe do ewentualnych zmian.
  • W mieszkaniu dla rodziny nie powinno zabraknąć kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej. 

Osoby poszukujące mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. 

Mieszkanie na warszawskim Mokotowie zaprojektowane dla rodziny z dwójką dzieci. Projekt wnętrza: WZ Studio. Fot. PionPoziom

Wielkość mieszkania i układ funkcjonalny

Pierwszą kwestią, jaką biorą pod uwagę rodziny poszukujące mieszkania, jest jego metraż i rozkład. Niezwykle ważne jest bowiem, aby każdy członek rodziny miał, chociaż kawałek miejsca tylko dla siebie. Według danych portalu Obido wyborem rodzin najczęściej padają większe nieruchomości, liczące od 60 do 80 mkw.

Dobrze byłyby, gdyby rodzice mieli do dyspozycji strefę do pracy i wypoczynku. Dzieci natomiast potrzebują przestrzeni do zabawy, nauki i spokojnego, niczym niezakłóconego snu. W rodzinnym mieszkaniu nie może też zabraknąć części wspólnej – np. przytulnego salonu.

85-metrowe mieszkanie zaprojektowane dla czteroosobowej rodziny. Projekt wnętrza: Finch Studio. Zdjęcia i stylizacja Aleksandra Dermont

Dobrym rozwiązaniem jest wybór lokalu wyposażonego w dwie łazienki. Dzięki temu poranki nie będą tak stresujące. Jeśli w mieszkaniu nie ma oddzielnej garderoby, należy zwrócić uwagę, czy wystarczy miejsca na kilka pojemnych szaf, w których będzie można schować wszystkie ubrania i akcesoria.

Rodzinne mieszkanie powinno odpowiadać zmieniającym się potrzebom poszczególnych domowników. Warto wybrać funkcjonalną nieruchomość, łatwą do ewentualnej modyfikacji. Plusem będzie dostępność jednego większego pokoju, który z czasem będzie można podzielić na dwa mniejsze, czy też przestronnej jadalni, w której w przyszłości zmieści się duży stół.

65-metrowe mieszkanie dla czteroosobowej rodziny z kotem. Projekt wnętrza: Kasia Orwat, Orwat Design. Fot. Dagmara Maroszek-Bździuch, MUFKA Fotografia

O podwyższonym standardzie

Zakup rodzinnego mieszkania to inwestycja na lata. Możliwe, że najpierw będzie mieszkać w nim cała rodzina, a w przyszłości odziedziczą je dzieci. Nic więc dziwnego, że pary z pociechami poszukują funkcjonalnych, ustawnych lokali o podwyższonym standardzie. W cenie są mieszkania o neutralnym wykończeniu, które można zmodyfikować według własnych potrzeb.

80-metrowe mieszkanie dla czteroosobowej rodziny. Projekt wnętrza: Metr po metrze – Patrycja Gubernat. Fot. Paweł Biedrzycki, Kąty Proste

– Rodziny chętnie wykupują opcję wykończenia mieszkania „pod klucz”. Dzięki temu mogą wprowadzić się szybciej. Ponadto zyskują pewność, że wnętrza zostaną zaaranżowane według najwyższych standardów – podkreśla Agnieszka Pachulska Dyrektor Warszawskiego oddziału Profit Development. 

70-metrowe mieszkanie dla rodziny 2+1.Projekt wnętrza: One Design. Fot. Aleksandra Dermont

Przestronny taras lub przytulny ogródek

Rodzinne mieszkanie przede wszystkim musi być wyposażone w przestronny taras lub przytulny ogródek. Przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko poprawia samopoczucie, ale także korzystnie wpływa na zdrowie.

Taras w rodzinnym mieszkaniu z pięknym widokiem na panoramę Warszawy. Projekt wnętrza: Kando Architects. Stylizacja: Kamila Jakubowska-Szmyd. Fot. Nate Cook

Mieszkańcy powinni mieć dostęp do komórki lokatorskiej i miejsc parkingowych. Plusem będzie obecność wózkowni i pomieszczenia, w którym można schować rowery. Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo. Rodziny chętnie wybierają mieszkania na ogrodzonych osiedlach strzeżonych.

Udogodnieniem, którego nie może zabraknąć na rodzinnym osiedlu, jest dobrze wyposażony plac zabaw lub inne miejsce, w którym dzieci będą mogły bawić się ze swoimi koleżankami i kolegami z osiedla.

Zielona okolica i dobre połączenie z miastem

Rodziny z dziećmi najchętniej wybierają nieruchomości położone na obrzeżach miasta, w cichych i spokojnych dzielnicach, otoczonych zielenią. Jednocześnie ważna jest dla nich dobrze rozwinięta infrastruktura, a zwłaszcza obecność porządnych placówek medycznych, różnorodnych sklepów oraz dobrych szkół i przedszkoli, a także komfortowe połączenie z centrum miasta.

Zobacz także 64-metrowe mieszkanie dla rodziny. Szary salon, biała kuchnia. Zobacz wnętrze po remoncie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także