
Mieszkanie dla rodziny. Nowoczesny salon, kuchnia z jadalnią. Ależ piękne!
Mieszkanie zostało zaprojektowane dla rodziny 2+2. Urządzone jest nowocześnie i przytulnie. Jasne kolory nadają wnętrzu lekkości, a naturalne drewno przyjemnej, domowej atmosfery. Aranżację dopełniają dodatki zapożyczone z różnych stylów.

-
Mieszkanie urządzone nowocześnie, przytulnie, w jasnych kolorach i z dużą ilością drewna.
-
We wnętrzu zastosowano trwałe, wielkoformatowe spieki kwarcowe, dzięki czemu płaszczyzny ścian lub mebli wyglądają monolitycznie.
-
Podłogi wykonane są głównie z deski warstwowej. Naturalne drewno nadaje wnętrzu przytulności i domowego wyrazu. Całość uzupełniają białe ściany, naturalny dębowy fornir na meblach oraz dodatki w pastelowych kolorach.
-
W mieszkaniu znajduje się sporo tkanin, zasłony, dywany, wykładzina w sypialni, tapicerowane łóżko, dzięki temu staje się ono przytulniejsze.
Mieszkanie o powierzchni 175 m² usytuowane jest na dwóch kondygnacjach. Posiada także 60-metrowy taras na dachu z pięknym widokiem. Na dolnej kondygnacji projektantki zaplanowały strefę dzienną z otwartą kuchnią, gabinet oddzielony od salonu przesuwnymi drzwiami wykonanymi z przyciemnego szkła oraz toaletę. Na górze zlokalizowały sypialnię master z prywatną garderobą i łazienką, dwa pokoje dzieci, łazienkę dzieci oraz pralnię.
Mieszkanie miało być nowoczesne, w jasnych barwach, przytulne i lekkie wizualnie. I takie właśnie jest!

Jasne kanapy i regał na książki w salonie
Centralną część salonu wypełnia rozłożysty, wygodny mebel wypoczynkowy. To miejsce, gdzie najwięcej czasu spędza cała rodzina. W pobliżu znajduje się regał na książki – tu też odbywa się wspólne czytanie. Część wypoczynkowa połączona jest ze strefą jadalnianą i kuchenną. Siedzimy przodem do domowników krzątających się w kuchni, możemy więc z nimi rozmawiać. To sprzyja budowaniu rodzinnej atmosfery i wizualnie otwiera przestrzeń. W salonie nie ma telewizora, który w wielu mieszkaniach gra pierwsze skrzypce w aranżacji strefy wypoczynkowej. Za sofą znajdują się przyciemniane, szklane, przesuwne drzwi, za którymi ukryty został gabinet do pracy.

– W salonie klimat mamy dość swobodny, lekki wizualnie. Krzesła jadalniane są z równych kompletów, sofa jest „wysiedziana”, dodatki takie jak bocznej stoliki czy poduszki zróżnicowane. Czuje się tu nieformalną, przyjazną atmosferę, która doskonale pasuje do temperamentów właścicieli tego apartamentu – mówią autorki projektu.
Spiek, kolor biały i drewno w kuchni
Sercem jasnej, wygodnej kuchni jest długa na prawie czterometrowa wyspa w całości wykończona (blat oraz fronty) spiekami. Tu znajduje się zlew roboczy, płyta ze wbudowanym okapem, liczne szuflady do przechowywania oraz od strony okien blat barowy z miejscami do siedzenia. Dodatkowy blat roboczy zaplanowany został także pod ścianą i tu dla przeciwwagi masywu wyspy kompozycja jest lżejsza, z fornirowanymi półkami. Rodzinną lodówkę side-by-side, w wersji do zabudowy architektki ukryły za białymi frontami. Obok lodówki znajdują się przesuwne drzwi do spiżarni. Podłoga w kuchni wykończona jest bielonymi deskami dębowymi, które nawiązuję do aranżacji salony i reszty mieszkania.

Tapicerowane panele na ścianie za łóżkiem w sypialni
Sypialnia otaczają duże okna, dzięki czemu jest jasna i bardzo przestronna, mimo niedużego metrażu samego pomieszczenia. Za zasłonami typu black out, zapewniającymi całkowite zaciemnienie, ukryty został telewizor na wysuwanym ramieniu. Na co dzień, go nie widać, a właściciele wysuwają go dopiero wtedy, kiedy chcą z niego korzystać.

Za zagłówkiem łóżka znajdują się tapicerowane panele wykonane na wymiar wraz z ramą łóżka. Znalazła się tu też mała toaletka z lustrem. Bezpośrednio z sypialni mamy przejście do prywatnej garderoby i łazienki.
Prysznic i wolnostojąca wanna w łazience
Łazienkę master zaprojektowano tak, aby wygodnie mogły z niej korzystać w tym samym czasie dwie osoby. Jest tu duża, wolnostojąca wanna, szeroka kabina prysznicowa oraz dwie umywalki. Ściany najbardziej narażone na kontakt z wodą oraz posadzkę wykończono wielkoformatowymi płytami spieków kwarcowych. Ściana za umywalkami pomalowana jest białą farbą i pokryta wodoodpornym lakierem. Duża powierzchnia okien powoduje, że do pomieszczenia wpada dużo światła dziennego, a dekoracje okienne w postaci firan i zasłon budują klimat przytulnego salonu kąpielowego.

Lekkie, stalowe schody w otwartej strefie dziennej
Architektki zaprojektowały schody od nowa w lekkiej, stalowej konstrukcji połączonej z drewnem i szklaną balustradą, których konstrukcja jest przyjemniejsza dla oka. Istniejące, wylane z betonu, wykonane przez dewelopera zostały zburzone. – Był to bardzo istotny dla wnętrza zabieg z dwóch powodów. Schody są w zasadzie w salonie, w bardzo widocznym miejscu strefy dziennej, poza tym nad nimi jest kolejny bieg schodów prowadzących na taras na dachu – taka liczna stopni musiała zostać zaprojektowana w lekki sposób, aby nie przytłoczyć wnętrza – opowiadają architektki.

Przeszklenie między sypialnią a salonem
Mieszkanie zostało funkcjonalnie podzielone na strefę dzienną na dolnej kondygnacji i strefę z prywatnymi pokojami na górnej kondygnacji. Nie było już jednak możliwości stworzenia antresoli w postaci otwartej przestrzeni z widokiem na salon. Aby nie stracić uroku dwupoziomego mieszkania architektki zaproponowany całkowite przeszklenie jednej ściany w sypialni master, aby był z niej widok na podwójną kondygnację salonu. Tędy wpada też dużo dziennego światła z dwukondygnacyjnych okien oraz widać ażurowe, dekoracyjne lampy. Przeszklenie w razie potrzeby można zasłonić.

Materiały zastosowane we wnętrzu
• W kuchni i łazience zastosowano wielkoformatowe spieki kwarcowe. To nowoczesny, bardzo trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości oraz efektowny wizualnie materiał. Dzięki niemu płaszczyzny ścian lub mebli wyglądają monolitycznie.
• Posadzki we wnętrzu wykonane są głównie z deski warstwowej. Naturalne drewno nadaje wnętrzu przytulności i domowego wyrazu.
• Całość uzupełniają białe ściany, naturalny dębowy fornir na meblach oraz dodatki w pastelowych barwach takich jak beże, szarości, pudrowy róż oraz matowe złoto.
• W mieszkaniu jest sporo tkanin, zasłony, dywany, wykładzina w sypialni, tapicerowane łóżko, dzięki temu wnętrze staje się przytulniejsze.

Dodatki we wnętrzu
Dodatki w tym wnętrzu są bardzo zróżnicowane. – Właścicielka mieszkania bardzo lubi różnorodność oraz swobodne podejście do mody, dodatków, wystroju wnętrza. Dzięki temu jest tu przytulnie, domowo oraz ciekawie. Mimo że mieszkanie zostało zaprojektowane od „a” do „z”, miejscami sprawia wrażenie jakby dodatki były do niego dobierane stopniowo, w miarę upływu czasu. Dzięki temu wnętrze wydaje się pełne życia – podkreślają architektki.
Niektóre dodatki wydają się zapożyczone z różnych stylów. Znajdziemy tu matową, złotą armaturę i złote ażurowe lampy, postarzany, przecierany dywan z orientalnym wzorem, w sypialni przy toaletce lampki ze skrzydełkami projektu Ingo Maurera, nad stołem w jadalni lampę wiszącą, przypominającą ptaki siedzące na gałęzi, a w łazience dzieci umywalkę nawiązującą kształtem do papilotki pod muffinka. Czuć tu delikatny eklektyzm, poczucie humoru, swobodną atmosferę. A jednocześnie wszystko stanowi jedną, spójną w odbiorze całość.
Projekt wnętrza: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci, www.tkarchitekci.pl
Zdjęcia: pracownia TK Architekci