PARTNER PORTALU
Na tropie zebry

Na tropie zebry

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 marz 2009 10:10

Rozbrykane pasiaste zwierzaki rozbiegły się po mieszkaniu, wszędzie zostawiając swoje ślady (i paski). O tym, że mają tu specjalne prawa, wiadomo od pierwszej chwili.

Zebry to ulubione zwierzęta pani domu, dlatego z przyjemnością otacza się ona na co dzień rzeczami i gadżetami, powielającymi motyw ich charakterystycznego, biało-czarnego ubarwienia. Pasiastych zwierzaków nie mogło zabraknąć także w nowym mieszkaniu na warszawskich Kabatach, gdzie wkrótce miała zamieszkać wraz z mężem. Oboje mają około trzydziestki, są bardzo aktywni i lubią podróże, zwłaszcza w kierunku Dalekiego Wschodu, skąd chętnie zwożą pamiątki.

Towarzyskie wskazówki

Projektantce Iwonie Całej zostawili w sprawie aranżacji mieszkania wolną rękę, przedstawiając wcześniej własne potrzeby i opowiadając o swoim stylu życia. Młodzi gospodarze lubią udzielać się towarzysko i często przyjmują w domu gości, dlatego optymalnym rozwiązaniem okazał się podział mieszkania na dwie części: ogólnie dostępną, dzienną – z salonem otwartym na jadalnię i kuchnię, oraz część prywatną, z sypialnią i gabinetem. Apartament o powierzchni ok. 100 m? znajduje się na parterze, co niespodziewanie stało się dużym atutem, bo budynek otoczony jest bujnym, zielonym ogródkiem. Projektantka takie położenie mieszkania postanowiła wykorzystać i sprytnie wciągnąć soczystą przyrodę do wnętrza. Pomógł w tym bardzo prosty zabieg: rezygnacja z ciężkich zasłon na rzecz lekkich żaluzji w oknach.

Kolorystyczna oszczędność

We wnętrzach przeważają proste, zgeometryzowane formy, zaś ilość użytych materiałów została ograniczona do minimum. To przede wszystkim kamień oraz drewno (w większości wnętrz – dąb barwiony na kolor orzecha, tek w łazience oraz parkiet z dębu afrykańskiego). Na specjalną uwagę zasługuje salon. Iwona Cała nie lubi aranżacyjnej nudy, dlatego ściany w tym wnętrzu wyróżniają się swoją formą. Na głównej, telewizyjnej ścianie została „wykrojona” nisza, a jej tło projektantka oraz pani domu osobiście wykończyły masą, przypominającą surowy beton. Położona naprzeciwko ściana, również nie jest typowa. Dzięki jej pogrubieniu i pomalowaniu pierwotnej, spodniej warstwy na ciemniejszy kolor, powstała ciekawa kompozycja z niszami stworzonymi dla przywożonych z podróży pamiątek. Konsekwentnie trzymano się w mieszkaniu stonowanej palety barw, głównie różnych odcieni szarości i brązów. Kolor obecny jest tu z rzadka, głównie w postaci obrazów, za to większość dekoracji, jak choćby pojawiające się w wielu miejscach gliniane, ręcznie robione wazony, ma surowe, jakby ziemiste barwy. Takie stonowane, nieco chłodne tło okazało się jednak idealne do wyeksponowania mocnego, kontrastowego motywu zebry.

Zwierzęce ślady

Przede wszystkim pokazano zwierzaka w prawie naturalnej wielkości – jego zdjęcie pojawia się dwukrotnie: na drzwiach garderoby i gabinetu. To naklejki pomysłowo wykonane ze zdjęć. Właściciele mieszkania, wspólnie z projektantką, najpierw przeszukali przyrodnicze albumy ze zdjęciami, a potem „wytypowali” dwa zwierzaki, które najbardziej przypadły im do gustu. Ich zdjęcia zostały powiększone i wydrukowane na specjalnym papierze, a potem naklejone na drzwi. W ten sposób dwie sympatyczne i bardzo ciekawskie zebry zagościły w domu na stałe. Podobnych rezydentów jest zresztą znacznie więcej, wystarczy bowiem wspomnieć o drewnianej figurce zebry w łazience czy oryginalnych, zabawnych gałkach w formie zwierzątek u drzwi jednej z szaf. W wielu częściach mieszkania pojawia się także „futerko” zebry: w postaci obicia fotela i poduchy w gabinecie, narzuty i lampek nocnych w sypialni, a nawet... psiej zabawki. Jedno jest pewne – całkiem liczne stadko znalazło w tym domu bardzo gościnny i bezpieczny azyl (KP).

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także