Nowoczesne, eleganckie wnętrze. Szara kanapa w salonie, białe meble w kuchni. Piękne!

Nowoczesne, eleganckie wnętrze. Szara kanapa w salonie, białe meble w kuchni. Piękne!

Autor: Ewa Kozioł
20 sty 2023 11:48

Mieszkanie o powierzchni 180 m² znajduje się w Warszawie. Zaprojektowane zostało dla młodego małżeństwa włoskiego pochodzenia. Jest eleganckie, ponadczasowe i nawiązuje do stylu wnętrz włoskich. Dominuje tu zestawienie antracytu i bieli z dodatkiem granatu i złota.  • Atutem mieszkania jest duża płaszczyzna okien z widokiem na panoramę Warszawy, która została wykomponowana w przestrzeń strefy dziennej. 
  • We wnętrzu dominuje zestawienie antracytu i bieli. Akcent kolorystyczny stawiają dodatki granatu, błękitu, złota.
  • Zabudowy meblowe w większości wykończone zostały fornirem dębowym barwionym na antracytowy kolor. Ta kolorystka ciekawie kontrastuje z białymi spiekami.

Piękny widok na panoramę miasta zdecydował o zakupie tego mieszkania, w którym wcześnie mieścił się kup fitness. Właściciele o pomoc w aranżacji wnętrza i dostosowania go do swoich potrzeb poprosili Natalię Teixeirę i Kasię Beresińską z pracowni TK Architekci. Właścicielom zależało na dużej strefie dziennej z panoramicznym oknem z widokiem na Warszawę, połączonej z otwartą kuchnią (i koniecznie wyspą), przestronnej strefie master bedroom z dużą garderobą oraz wygodnej, dobrze doświetlanej łazience, z której w tym samym czasie mogą korzystać dwie osoby.

Szara kanapa i niebieski fotel w salonie

Zdecydowanym atutem tego apartamentu jest duża płaszczyzna okien z widokiem na panoramę Warszawy. Właścicielom zależało na tym, aby całą łukową ścianę z przeszkleniami wkomponować w przestrzeń strefy dziennej. Stanowiło to nie lada wyzwanie ze względu na liczne słupy konstrukcyjne pośrodku oraz kształt ściany zewnętrznej budynku. Aby wykorzystać całość panoramicznych okien w przestrzeni dziennej i zmieścić w pozostałej części mieszkania założone funkcje, salon z kuchnią stał się bardzo długim i wąskim pomieszczeniem z jedną ścianą w formie łuku oraz słupami w centralnych miejscach. Architektkom udało się jednak każdą ze stref idealnie wkomponować pomiędzy słupy. Same słupy zostały częściowo wizualnie ukryte dzięki pokryciu ich taflami lustra i trójwymiarowymi antracytowymi lamelkami.

Do salonu przylega mały gabinet, którego jedna ściana jest przeszklona. Przeszklenie wychodzi na strefę dzienną pomiędzy kuchnią a jadalnią. Przeszklenie optycznie powiększa gabinet i wpuszcza doń dzienne światło. Gabinet służy głównie jako pomieszczenie do wieczornego grania na konsoli. Stąd decyzja architektek, aby okna (których nie ma w tym mieszkaniu zbyt dużo poza panoramicznym oknem na łukowej ścianie salonu) zarezerwować dla innych pomieszczeń.

Kolor biały i fornir w antracytowym odcieniu w kuchni

Bryła strefy kuchni zaakcentowana jest obniżonym sufitem pomalowanym na antracytowy kolor, w którym ukryte zostało oświetlenie oraz rura łącząca okap z pionem wentylacyjnym. Koniec tej przestrzeni wyznacza jeden ze słupów konstrukcyjnych budynku.

Posadzki, blaty robocze oraz ściana za zlewem wykonane są z białego spieku kwarcowego imitującego marmur w wykończeniu w polerze, podobnie jak blat stołu w sąsiadującej strefie jadalni. Fronty szafek kuchennych wykończone są kolorem białym oraz fornirem wybarwionym na antracytowy odcień podobnie jak zabudowy meblowe salonu. Stołki barowe dobrano z tej samej kolekcji i w tym samym wykończeniu, co krzesła przy stole jadalnianym. Ze względu na skomplikowany układ całej strefy dziennej (słupy) projektantki z TK Architekci zdecydowały się na oszczędność oraz konsekwencję w zastosowanej kolorystyce i materiałach. Dzięki temu przestrzeń mimo podziałów konstrukcyjnych stanowi wizualnie spójną, harmonijną całość.

Ciemna sztukateria i niebieskie łóżko w sypialni 

Sypialnia master nawiązuje kolorystycznie do strefy dziennej domu. Dominuje tu antracyt oraz mleczna biel, a kolorowy akcent stanowi łóżko w granatowej welurowej tapicerce oraz złote, nowoczesne kinkiety. Sypialnia dla gości zaś utrzymana jest bieli, z racji małych gabarytów tego pomieszczenia. W obu sypialniach konsekwentnie wprowadzono akcent w postaci sztukaterii ściennych w okolicach zagłówka łóżka, które stanowią kolejny element wzmacniający efekt subtelnej elegancji.

Wanna i kabina prysznicowa w łazience

Łazienka master jest przestronna, dobrze doświetlona dziennym światłem i elegancka. Można ją spokojnie określić mianem pokoju kąpielowego. Znajduje się tu bowiem okazała, wolnostojąca wanna (na tyle duża, że można wziąć wspólną kąpiel), duża kabina prysznicowa typu walk-in, toaleta, bidet oraz dwie umywalki. Pod umywalkami zaplanowano pojemne szuflady na kosmetyki, a nad nimi dobrze doświetlone lustra. Posadzki i ściany pokrywają spieki kwarcowe w kolorach czarnym i białym z użyleniem imitującym marmur. Wyrafinowania dodaje złota armatura oraz błękitno-szare zasłony z lejącej tkaniny.

Materiały zastosowane we wnętrzu

• Zabudowy meblowe w dużej mierze zostały wykończone fornirem dębowym barwionym na antracytowy kolor. Ta kolorystka ciekawie kontrastuje z białymi spiekami, jest elegancka, a zarazem bardziej praktyczna niż lakierowany mdf. Na fornirze nie widać mikro-rysek czy odcisków palców, jak w przypadku lakierowanego mdf-u o zupełnie gładkiej strukturze.

• Na podłogi projektantki z TK Architekci zaproponowały zastosowanie delikatnie bielonego drewna dębowego. Jasna posadzka odciąża optycznie ciemną kolorystykę ścian i zabudów meblowych oraz dobrze się sprawdza w mieszkaniu, gdzie jednym z domowników jest kot o dość jasnym umaszczeniu.

• W łazience master, toalecie oraz w kuchni zastosowano wielkoformatowe spieki kwarcowe o wzorze imitującym naturalny marmur. Marmurowy wzór nadaje wnętrzu wyrafinowania, a sam materiał dobrze się użytkuje. Spiek, w przeciwieństwie do marmuru, jest odporny na zabrudzenia, nie wchłania rozlanych kolorowych płynów.

• Dodatki w postaci krzeseł, stołków barowych i fotela w strefie dziennej dobrano w granatowej, welurowej tkaninie. Ożywiają i urozmaicają one swym kolorem kontrastowe, czarno-białe wnętrze. Welurowa tkanina jest elegancka i pasuje charakterem do całej aranżacji.

• Drobne, złote dodatki takie jak nóżki krzeseł i stołków barowych, kinkiety w sypialni czy armatura w łazience są jak subtelna biżuteria dla tego apartamentu.

Projekt wnętrza: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci, www.tkarchitekci.pl

Zdjęcia: pracownia TK Architekci

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Świetne pomysły na szkło. Sprawdzą się w każdej kuchni!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także