Nowoczesne przytulne wnętrze. Piękne mieszkanie dla rodziny!

Nowoczesne przytulne wnętrze. Piękne mieszkanie dla rodziny!

Autor: Ewa Kozioł
04 sty 2021 10:49

Mieszkanie o powierzchni 122 metrów kwadratowych znajduje się w modernistycznym budynku z lat 30-tych XX wieku w Hadze w Holandii. Wnętrze pięknie łączy nowoczesność, elementy stylu eklektycznego, pamiątki z Afganistanu i polskie akcenty.

Uwagi warte jest nie tylko wnętrze, ale także sam budynek, szczególnie klatka schodowa. Znajdują się tutaj bowiem zachowane elementy dekoracji z czasów świetności tego miejsca: winda z siedziskami, witraże, balustrady czy mozaiki na posadzce. W modernistycznej bryle odnajdujemy niesamowity charakter stylu art-deco.

– Takie otoczenie wręcz wymusza konieczność pokory przy projektowaniu wnętrz. I tak też się stało. Właściciele mieszania, pochodzący z Polski, mieli świadomość urody budynku i doceniali prostotę rozwiązań we wnętrzu – opowiada architekt Marta Kruk, autorka projektu.

Od początku ważne było zachowanie we wnętrzu starej, oryginalnej, drewnianej podłogi – dębowego parkietu ze wstawkami z mahoniu. – Udało nam się znaleźć fachowca, który podjął się tego trudnego zadania. Ale było warto. Piękna, drewniana podłoga w całym mieszkaniu wprowadza do niego nieco niezwykłego klimatu z przestrzeni klatki schodowej – mówi projektantka.

Nowoczesna kuchnia

Kuchnia, którą widzimy od razu po wejściu do mieszkania, urządzona jest prosto i nowocześnie. Dominuje tu piękne połączenie bieli i czerni z elementami drewna. Bardzo ciekawie prezentuje się drobna, dekoracyjna mozaika na podłodze, która dodaje kuchni bardziej indywidulanego charakteru. Mocnym elementem jest tu także czarna ściana pomalowana farbą tablicową, którą właściciele wykorzystują na aktualne, rodzinne zapisy. Sprawdza się znakomicie.

Proste w formie meble wykonane zostały z białego MDF-u w połysku. Idealnie uzupełnia je granitowy oraz drewniany blat. W kuchni znajduje się także nieduży, okrągły stół, który świetnie spełnia rolę kącika śniadaniowego.

Klimatyczny salon

Klimatyczny salon zaprojektowano już bardziej eklektycznie. Właściciele posiadali bowiem kilka niezwykle ważnych dla nich mebli, które musiały stać się częścią przestrzeni dziennej. Nie mogło ich tu zabraknąć.

– Właściciele mieszkali wcześniej w Afganistanie i właśnie stamtąd przywieźli ze sobą kilka bardzo pięknych, oryginalnych mebli. Jednym z nich jest duży, drewniany stół jadalniany z rzeźbionymi elementami, który ustawiłam w aneksie salonu. W zestawie z przezroczystymi, lekkimi krzesłami typu Ghost prezentuje się świetnie. Afgańskie "zdobycze" to także barek, rzeźbiona szafka oraz tkanina za szybą – podkreśla Marta Kruk

W salonie poczujemy też klimat lat 50., 60. W tej stylistyce utrzymana jest kanapa, stolik, fotel oraz biblioteczka. Polski akcent to z kolei plakat Ryszarda Kai.

Warto podkreślić, że okna w całym mieszkaniu nie są udekorowane ani firanami, ani zasłonami. – Jest to stary holenderski zwyczaj. Podobno, kiedy mężowie-marynarze wypływali w dalekie rejsy, żony wiodły uczciwe życie i nie miały nic do ukrycia. Nie musiały, więc zasłaniać okien przed wzrokiem sąsiadów – tłumacz Marta Kruk.

Przytulna sypialnia

Sypialnia rodziców urządzona jest prosto, ale przytulnie. Klimatu dodaje jej ściana za łóżkiem w grantowym kolorze, na tle której pięknie prezentuje się fotografia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Projektantka podkreśla, że to przejaw tęsknoty właściciel za rodzinnymi stronami. Bardzo ciekawe w sypialni jest także drewniane biurko.

Wygodne łazienki

W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki oraz toaleta dla gości. Łazienki zaprojektowano niemal ascetycznie, dekorując je jedynie mozaikami. Toaleta to natomiast ukłon w stronę holenderskiego malarza i grafika Mauritsa Cornelisa Eschera. Geometryczne wzory płytek na podłodze i ścianach przypominają grafiki mistrza, którego muzeum mieści się właśnie w Hadze.

Autorka projektu: dr inż. arch. Marta Kruk, Politechnika Białostocka

Zdjęcia: Marta Kruk

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także