
Nowoczesne, przytulne wnętrze. Szara kanapa w salonie, białe meble w kuchni. Super!
Mieszkanie o powierzchni 69 m2 znajduje się w miejscowości Niemcz koło Bydgoszczy. Nowoczesność spotyka się tu z domowym, przytulnym klimatem, a design z praktycznością. Jasne kolory tworzą też niezwykle piękną kompozycję z drewnem i kroplą czerni w salonie.

- Wnętrze ma bardzo wygodny układ funkcjonalny. Mamy tu otwartą strefę dzienną, czyli salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, sypialnię, dodatkowy pokój oraz łazienkę.
- W salonie znajduje się wygodny narożnik w jasnym kolorze oraz regał, który przez właścicieli i stolarza został roboczo nazwany meblościanką.
- Kuchnia o układzie w literę L mieści wszystko to, co niezbędne. Odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie wygospodarowano dzięki wysokiej zabudowie oraz szafkom wiszącym aż do sufitu.
– Przytulne mieszkanie w podmiejskim zaciszu. To chyba najtrafniejsze słowa opisujące tę realizację. Inwestorzy na początku współpracy z jednej strony jasno określili swoje preferencje, a z drugiej dali mi duży kredyt zaufania i swobodę projektową – mówi architekt Ewa Ksobiak-Kubacka.

Wygodny układ funkcjonalny
Wnętrze ma bardzo wygodny układ funkcjonalny. Mamy tu otwartą strefę dzienną, czyli salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, sypialnię, dodatkowy pokój oraz łazienkę. Na prawo od wejścia do mieszkania znajduje się także pomieszczenie gospodarcze, do którego (dzięki wprowadzeniu zmian deweloperskich) udało się przenieść pralkę i suszarkę. Oprócz tego zostało tu jeszcze miejsce na półki czy odkurzacz. Pomieszczenie zamknięte jest drzwiami z płyty meblowej, wykonanej na zamówienie przez stolarza.
– Co dało nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim efekt wizualny. Mamy jednolitą płaszczyznę i bardziej funkcjonalną przestrzeń. Dalsza część ściany korytarza jako kontynuacja również wykończona jest płytami meblowymi – tłumaczy autorka projekt.

W całym mieszkaniu zastosowany został ten sam rodzaj płyt meblowych, a zabudowa szaf w korytarzu płynnie przechodzi w wysoką zabudowę kuchni, która skrywa lodówkę a dalej piekarnik.
Nowoczesna meblościanka w salonie
W salonie znajduje się wygodny narożnik w jasnym kolorze oraz regał, który przez właścicieli i stolarza został roboczo nazwany meblościanką. – Choć to słowo kojarzy się pewnie większości z PRL-owskimi czasami i wszechobecną wówczas modą na długie, „wagony” szaf zasłaniające całą ścianę w salonie, to tutaj to słowo nabiera nowego wymiaru – podkreśla projektantka.

Po pierwsze – dlatego, że salon w tym mieszkaniu nie jest duży, a właściciele potrzebowali jednego mebla, który będzie jednocześnie zawierał zamknięte miejsce do przechowywania, otwarte półki na książki, płyty, jak i elementy dekoracyjne. Po drugie – meblościanka wykonana została na wymiar z tych samych płyt meblowych, które znajdują się w pozostałych pomieszczeniach, dzięki czemu idealnie wpisuje się w całą aranżację i pasuje do wielkości salonu. – Dodatkowo półki (zamknięte i otwarte) zaprojektowałam utrzymując ciekawy, nieregularny rytm. To właśnie ten zabieg stylistyczny nadaje nowoczesności i innego wymiaru niż tradycyjna „meblościanka” z dawnych czasów – mówi Ewa Ksobiak-Kubacka.

Marmurowy wzór na ścianie nad blatem w kuchni
Kuchnia o układzie w literę L mieści wszystko to, na czym właścicielom zależało. Mamy tu więc wygodny, dobrej jakości zlew z wbudowaną deską do krojenia, płytę indukcyjną, zmywarkę oraz szufladę do segregacji śmieci. Odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie udało się wygospodarować dzięki wysokiej zabudowie oraz szafkom wiszącym aż do sufitu.

Ścianę nad blatem zdobi ponadczasowy wzór marmuru. Są to płytki w rozmiarze 60×120 cm. – Płytki pojawiły się w kuchni jako kompromis cenowy w stosunku do spieku kwarcowego czy konglomeratu – dodaje projektantka,
Designerski stół drewniany w jadalni
Pomiędzy częścią wypoczynkową a kuchnią znajduje się stół, czyli strefa jadalni. Stół, jako element stojący na osi wejściowej do strefy dziennej, jest nie byle jaki. To oryginalny projekt z polskiej manufaktury, założonej przez dwoje absolwentów wrocławskiej ASP. Drewniany stół jest nie tylko designerski, ale przede wszystkim wykonany z najwyższą starannością, wręcz pietyzmem o każdy detal. Główny nacisk położony został tu na wygodę i jakość. Krzesła także zostały wybrane z polskiej firmy, która powstała jeszcze w 1881 roku. Ich forma i gabaryty świetnie pasują do dużego stołu, a kolor tapicerki do całego wnętrza.

Niebieska tapeta na ścianie za łóżkiem w sypialni
W sypialni pojawia się kolor niebieski w postaci tapety zdobiącej ścianę za łóżkiem. – Aby jednak tapeta nie przytłoczyła całego wnętrza ma spokojny wzór i położona została tylko na połowie wysokości ściany. Spokojny wzór to podobieństwo do akwarelowego malunku z wykorzystaniem różnych odcieni niebieskiego koloru, od jasnych do ciemniejszych tonów. W końcu sypialnia to miejsce relaksu – mówi Ewa Ksobiak-Kubacka.

Efekt przytulności udało się uzyskać wykorzystując, jako zagłówek płytę meblową w jasnym kolorze, przedłużoną od ściany do szafy. Na szerokości, którą zajmuje łóżko znajdują się dodatkowo panele tapicerowane o różnych szerokościach. W sypialni zmieściła się jeszcze praktyczna szafa, również wykonywana na wymiar.

Kabina typu walk-in w łazience
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w łazience nie ma wielkich fajerwerków designerskich to detale są kluczowe i robią tzw. efekt „wow”. Po pierwsze lustro – półokrągły kształt to zawsze ciekawy element. Za lustrem płytki z delikatną fakturą 3d, szkliwioną powierzchnią, która delikatnie odbija światło. Po drugie – minimalistyczna kabina walk-in oraz biało-czarne płytki a’la patchwork w strefie prysznica. Płytki te pojawiają się również w przestrzeni korytarza zaraz po wejściu do mieszkania. To kolejny „smaczek” i element łączący stylistycznie wnętrza tego mieszkania.

W łazience ważne było także wygospodarowanie miejsca na przechowywanie. Poza szafką pod umywalką mamy tu więc słupek wykonany przez stolarza według projektu architekt. W dolnej części, za uchylnym frontem mieści się kosz na pranie. Powyżej, natomiast mamy półki otwarte i zamknięte, czyli design i praktyczność ponownie idą w parze.
Drapak dla kotów i legowisko psa w pokoju gościnnym
Właściciele to ogromni miłośnicy zwierząt. W mieszkaniu na stałe „urzędują” pies oraz dwa koty. Naturalnie więc było, że w pokoju gościnnym stanie duży drapak dla kotów i legowisko psa. To również pomieszczenie, które na co dzień służy pani do robótek ręcznych, stąd biurko przy oknie oraz miejsce do przechowywania, stąd szafa na wymiar.

Projekt wnętrz: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa, www.ekkpracowniaprojektowa.pl
Zdjęcia: Przemysław Obarski
Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Tapeta i panele na ścianie w salonie. Piękny dom!