Nowoczesne wnętrze dla rodziny. Salon w tym domu robi wrażenie!

Nowoczesne wnętrze dla rodziny. Salon w tym domu robi wrażenie!

Autor: Ewa Kozioł
03 lis 2022 13:59

Ten dom typu nowowczesna stodoła jest przestronny i pełen świata. Klimatyczne wnętrze z  salonem o wysokości dwóch kondygnacji ujmuje spójną stylistyką. Industrialne akcenty i nowoczesne, eleganckie formy mebli tworzą wyjątkową kompozycję aranżacyjną.

  • Klimatyczna przestrzeń, zarówno reprezentacyjnej strefy dziennej, jak i części prywatnej, ujmuje spójną stylistyką.
  • Strefa dzienna łącząca salon, jadalnię oraz kuchnię, zaaranżowana została na otwartym planie. Kuchnię dyskretnie oddzielono panelami ze szła ornamentowego oprawionego w czarne metalowe ramki.
  • Salon robi wrażenie nie tylko za sprawą wysokości, która zgodnie z regułą nowoczesnej stodoły sięga samej więźby dachowej. Imponująca przestrzeń oraz wielkoformatowe przeszklenia sprawiają, że jest pełen światła.

Prosta, oparta na planie prostokąta bryła wpisująca się w każdy krajobraz, a przy tym dająca możliwość zagospodarowania wąskiej działki, funkcjonalność i szybkość budowy, to główne cechy, które sprawiają, że domy typu nowoczesna stodoła cieszą się popularnością wśród inwestorów. Chociaż nowoczesne, za sprawą odpowiednio dobranej elewacji, typowej dla danego regionu, znakomicie nawiązują do tradycyjnych wiejskich zabudowań gospodarczych. To zdecydowany trend we współczesnej architekturze. Z benefitami, które można docenić na co dzień. Bo nowoczesna stodoła, to coś więcej niż projekt domu. To styl życia. Ucieczka od zgiełku miasta, inspiracja lokalnym otoczeniem, bliskość przyrody. 

Klimatyczna przestrzeń

Realizacja projektu domu typu stodoła to również wyzwanie. Zaaranżowanie wnętrza, dobór materiałów wykończeniowych powinny iść w parze z charakterem budynku oraz jego otoczenia. Projektantce Marcie Czerkies doskonale udało się temu sprostać. Klimatyczna przestrzeń, zarówno reprezentacyjnej strefy dziennej z salonem o wysokości dwóch kondygnacji, jak i części prywatnej, ujmuje spójną stylistyką. Industrialne akcenty, nowoczesne, eleganckie formy mebli oraz dopełniające całości obrazy i grafiki ścienne składają się na to wyjątkowe wnętrze. Konsekwencję projektową podkreśla także zastosowanie jednolitej podłogi.

Dębowa podłoga na lata

Do salonu i jadalni, gabinetu oraz sypialni, garderoby i pokoju dziecięcego, projektanta wybrała drewnianą podłogę Retro Collection Handmade Line Jawor-Parkiet w indywidualnie dobranym wybarwieniu. Ta oryginalnie stylizowana podłoga z naturalnego rustykalnego dębu, wykończona olejowoskiem, wykonana została z rzemieślniczą atencją. Drobne zgłębienia są rezultatem wyszczotkowania miękkich części słojów, co daje efekt postarzenia podłogi. Z kolei pofalowana i nieregularna powierzchnia deski powstaje w trakcie heblowania, czyli wykorzystania tradycyjnej metody strugania drewna. Do tego ścięte heblem cztery krawędzie desek dodatkowo podkreślają postarzany charakter dębowej podłogi. 

Otwarta przestrzeń dzienna

Dębowe deski o intensywnym rysunku efektownie wpisały się w aranżację poszczególnych przestrzeni domu. Strefa dzienna łącząca salon, jadalnię oraz kuchnię, zaaranżowana została na otwartym planie. Kuchnię dyskretnie oddzielono panelami ze szła ornamentowego oprawionego w czarne metalowe ramki. Ta oryginalna przesłona, będąca alternatywą dla radykalnych podziałów, wzmacnia spójny charakter przestrzeni. Podobnie jak, zgrabnie przekraczający granicę stref, kuchenny półwysep z niewielkim barkiem integrującym kuchnię i jadalnię.

Salon robi wrażenie nie tylko za sprawą wysokości, która zgodnie z regułą nowoczesnej stodoły sięga samej więźby dachowej. Imponująca przestrzeń oraz wielkoformatowe przeszklenia (kolejna cecha projektu domu typu stodoła) sprawiają, że jest pełen światła. Projektantka podkreśliła ten atut stosując jasną paletę barw. To delikatnie złamana biel ścian, eleganckie kanapy w tym samym odcieniu czy pomalowana na biało cegła na ścianie kominowej.

Podłoga w naturalnym kolorze dębu, z licznymi sękami i malowniczymi słojami świetnie wpisuje się w aranżację, w której nowoczesne formy intrygująco przeplatają się z elementami stylu loft. Ten reprezentują charakterystyczne fabryczne lampy zamontowane na wysokości antresoli, stylowe meble, a także obecność szkła i metalu. Czarne meble, wykończenia i dekoracje dodają wyrazu. Czerń stanowi swoisty „eyeliner” aranżacji. Warto zwrócić uwagę na czarne listwy przypodłogowe, które celnie uzupełniają wystrój i gustownie komponują się z drewnianą podłogą.

Elegancka sypialnia, jasna łazienka z prysznicem

Zaglądając do sypialni można ponownie przekonać się, że industrialna estetyka w eleganckim
wydaniu jest domeną całego projektu. Jednak tutaj, w prywatnej części domu, nabrała wyjątkowo szykownego charakteru. Projektanta wprowadziła do aranżacji złote akcenty i biżuteryjne dodatki, w postaci pięknych uchwytów meblowych. Meble na nóżkach, dodające aranżacji lekkości, świetnie eksponują podłogę z dębowych desek.

 

Mocnym akcentem są loftowe drzwi typu barn door, prowadzące do łazienki. Przestronnej, jasnej, czarującej subtelnością, ale i niepozbawionej odrobiny ekstrawagancji. Bazę projektu stanowią z płytki z rysunkiem kamienia w połączeniu z czarno-białą mozaiką. Prysznic walk-in oraz wanna, do tego obszerna komoda z miejscem na dwie umywalki gwarantują komfort na co dzień. Szykownej aranżacji nie brakuje też lekkości i fantazji. Wystarczy rzut oka na grafikę nad wanną.

Ekologia i funkcjonalność

Zrealizowany przez właścicielkę pracowni Marta Czerkies Home Designer projekt jest dowodem na to, że dom typu nowoczesna stodoła rewelacyjnie wpisuje się zarówno w lokalny krajobraz, jak też pozwala na zastosowanie praktycznych, zaawanasowanych technologicznie rozwiązań. Umiejscowiony pośród drzew, ze ścianą lasu „za plecami” budynek, ekologię ma wręcz wpisaną w koncepcję. 

Za ogrzewanie domu o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych odpowiada pompa ciepła. Rozwiązanie proekologiczne, ale też ekonomiczne. Z myślą o efektywnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez urządzenie, oprócz tradycyjnych grzejników, niemal w całym domu zamontowano także ogrzewanie podłogowe. Znalazło się we wszystkich pomieszczeniach z drewnianą podłogą. Było to możliwe, ponieważ podłogi Retro Collection nadają się na ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu mieszkańcy nowoczesnej stodoły mogą nawet w chłodne dni chodzić po podłodze boso, odczuwając przyjemne ciepło pod stopami.

Projekt wnętrza: Marta Czerkies Home Designer, www.martaczerkies.pl

Zdjęcia: Pion Poziom

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Szary salon z białą kuchnią. Piękne mieszkanie dla rodziny!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także