
Nowoczesne wnętrze z klimatem. Zobacz piękne mieszkanie dla rodziny!
130-metrowe mieszkanie w Tczewie zostało zaprojektowane dla pary z dzieckiem. Loftowe wnętrze zachwyca niecodziennych klimatem, fajnymi rozwiązaniami i funkcjonalnością. Architekt spełniła wszystkie marzenia właścicieli.

Mieszkanie ma powierzchnię 130 metrów kwadratowych. Aby uzyskać taką przestrzeń architekt musiała połączyć dwa niezależne mieszkania w stanie deweloperski, a następnie na jednym poziomie zaplanować strefę dzienną, na drugim zaś strefę prywatną właścicieli. Dużą przeszkodą w realizacji tego projektu okazało się istniejące ogrzewanie podłogowe w prawie wszystkich pomieszczeniach, a w związku z tym bardzo mała możliwość przesunięcia ścian. Dzięki dobrej współpracy właścicieli z architektką Ewelina Mikulska-Ignaczak udało się jednak wszystkie przeciwności pokonać i stworzyć piękne wnętrze z klimatem, trochę loftowe, z cegłą i metalem. Dokładnie takie, jak oczekiwali inwestorzy.
Pierwszy poziom: strefa dzienna, pokój gościnny i łazienka
Cechą charakterystyczną strefy wejścia jest jednolita, szara ściana, w której umieszczone zostały ukryte drzwi do pomieszczenia gospodarczego oraz dwie szafy wnękowe. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązaniem. Przestronny hol prowadzi do strefy dziennej: do salonu, a następnie do jadalni oraz kuchni.
W pokoju dziennym elementem dominującym jest czerwona cegła pochodząca z rozbiórki, która pięknie zdobi dwie ściany. Mamy tu także wygodną, dużą, narożną sofę oraz ścianę ze sprzętem rtv przygotowaną pod montaż projektora. – W mieszkaniu, poza parą z dzieckiem, miał zamieszkać jeszcze kot, więc tkaniny do całej strefy dziennej zostały odpowiednio dobrane - opowiada Ewelina Mikulska-Ignaczak, autorka projektu.
Tuż przy strefie wypoczynkowej znajduje się przestronna jadalnia z bardzo dużym, masywnym stołem na osiem osób z nogami o konstrukcji metalowej oraz ciekawa biblioteczka. – W takcie prac nad projektem pojawiły się obawy czy tak masywny, nierozkładany stół będzie można wnieść przez bardzo wąską klatkę schodową. Na szczęście wszystko skończyło się pomyślnie – wspomina architekt. Dzięki temu powiększona została łazienka, zmniejszony został pokój dzienny, a kuchnię powiększono w stosunku do zastanego układu mieszkania.
W centrum kuchni znalazła się dobrze oświetlona, wygodna wyspa z dwoma hokerami, która jest główną ozdobą pomieszczenia. Na życzenie właścicieli są tu dwa rodzaje blatu – z laminatu oraz z kamienia. Z części kuchenno-jadalnianej możemy wyjść na balkon.
Łazienka została powiększona prawie dwukrotnie, dzięki czemu udało się wygospodarować wnękę na komfortowy prysznic (140 cmx90 cm) z brodzikiem w jedynym z odcieni szarości oraz miejsce na wannę. Tu króluje mix szarości, grafitu oraz kolor rdzy.
Na pierwszym poziomie znajduje się także pokój gościnny, łączący także funkcję gabinetu. – Z tego pokoju najczęściej miał korzystać właściciel, który chciał, aby wnętrze miało jeszcze bardziej loftotwy styl – mówi Ewelina Mikulska-Ignaczak. Do pomieszczenia wstawiono więc rury, kable do elektryki poprowadzono wzdłuż ścian, ściany zaś wykończono tynkiem imitującym płyty betonowe.
Strefa prywatna na drugim poziomie
W sypialni, zgodnie z życzeniem właścicieli, znalazło się tylko łóżko. Nie ma tu żadnych szaf, toaletek czy foteli. Sypialnia zajmuje więc zaledwie około 9 m2. Główną ozdobą pomieszczenia jest niska, tapicerowana ścianka za łóżkiem oraz tapeta na całej ścianie naprzeciw łóżka, inspirowana rycinami gór. Chociaż w całym mieszkaniu zdecydowano się na drzwi z ukrytą ościeżnicą, w sypialni zastosowano drzwi przesuwane pokryte od strony korytarza tykiem betonowym, a od strony sypialni okleiną naturalną.
Łazienki na piętrze nie udało się powiększyć, udało się jednak wygospodarować w niej miejsce na pralkę, którą ukryto w zabudowie meblowej przy zlewie oraz na dwa kosze na bieliznę, znajdujące się w zabudowie przy misce wc. Największą uwagę przykuwa tu ściana za umywalką pokryta płytką "mini hexa" o zróżnicowanej strukturze, wzorze i kolorze.
Nowoczesna klatka schodowa
W całym mieszkaniu (oprócz łazienek) podłoga została pokryta vinylem (o najwyższych parametrach ścieralności na wyraźną prośbę właściciela), dlatego klienci zdecydowali się tym materiałem wykończyć także betonowe stopnie. W miejscu łączeń stopni i podstopni zastosowano delikatną metalową listwę przeznaczoną do tego typu rozwiązań.
Ściany klatki schodowej w większości wykończone zostały tapetą imitującą białe poziome deski,
chociaż tapeta układana była tradycyjnie – w pionie. Barierkę wykonano z metalu na zamówienie, zaś na poziomie drugim znalazło się także miejsce na konsolę z ekspozycją grafik.
Przykładowe marki zastosowane we wnętrzu:
Meble - Nobonobo, Take me home, Fameg, Sits
Pozostałe meble - wg projektu architekt wnętrz
Łazienki - Hushlab, Villeroy & Boch, Wow, Tres, Kludi
Drzwi ukryte - Eclisse pokryte różnymi materiałami w zależności od pomieszczenia
Podłoga vinylowa - Pergo
Architektura wnętrz: Ewelina Mikulska-Ignaczak, Mikulska Studio www.mikulskastudio.com
Zdjęcia: Jakub Ignaczak, K1M1