Nowoczesny dom w Poznaniu. Ma piękne i wygodne wnętrze. Robi wrażenie!

Nowoczesny dom w Poznaniu. Ma piękne i wygodne wnętrze. Robi wrażenie!

Autor: Ewa Kozioł
08 cze 2022 14:13

Nowoczesny, piętrowy dom został zaprojektowany dla starszego małżeństwa. Ma prostą bryłę, basen oraz dwa dziedzińce, zapewniające właścicielom ciszę i prywatność. Skrywa też bardzo wygodne wnętrze o powierzchni aż 405 m2!

  • Dom na prostą, nowoczesną bryłę. Elewację budynku pokrywają spieki ceramiczne w systemie elewacji wentylowanej.
  • Dom na dwa dziedzińce. Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, drugi natomiast strefą wypoczynku przy salonie i krytym basenie.
  • Wnętrze zostało zaprojektowane w stylu nowoczesnym. Jest jasne i przestronne, nie tylko sporemu metrażowi, ale też jasnym kolorom i dużym przeszkleniom.

Dom o powierzchni 405 metrów kwadratowych z dwoma dziedzińcami został zbudowany na gęsto zabudowanych przedmieściach Poznania. Działka nie była duża, (ok. 1.700 m2), ale architekci w pełni wykorzystali jej potencjał pod względem parametrów urbanistycznych.

Piętrowy dom z dwoma dziedzińcami

Dom jest piętrowy. Posiada wszystkie główne funkcje na parterze. Właściciele nie chcieli bowiem kilka razy dziennie schodzić z góry na dół czy wchodzić na górę. Zależało mi na pełnym komforcie i wygodzie. Na piętrze znajduje się natomiast przestrzeń przeznaczona dla rodziny i przyjaciół, którzy przyjeżdżają w odwiedziny.

Sąsiedzi z każdej strony i ruchliwa ulica, skłoniła architektów do zaprojektowania domu z dwoma dziedzińcami, które zapewniają właścicielom ciszę i prywatność. Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, wydzielonym dużą pergolą, z pionowymi elementami ażurowym, osłaniającymi dom od ulicy. Belki o długości 11 metrów dodatkowo oddzielają przestrzeń ulicy. Drugi jest natomiast strefą wypoczynku przy salonie i krytym basenie. Zapewnia on osłonę od sąsiednich nieruchomości. Każda z tych przestrzeni posiada zieleń zaprojektowaną na wzór japońskich ogrodów.

Dom na prostą, nowoczesną bryłę. Elewację budynku pokrywają spieki ceramiczne w systemie elewacji wentylowanej. Na płaskim dachu zainstalowano efektywną instalację fotowoltaiczną. W domu zastosowano też centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Nowoczesne, jasne wnętrze

Wnętrze zostało zaprojektowane w stylu nowoczesnym. Jest jasne i przestronne, nie tylko dzięki sporemu metrażowi, ale też jasnym kolorom i dużym przeszkleniom. Część mebli oraz okładziny ścienne zostały zaprojektowane na indywidualnie zamówienie. Pozostałe meble (kanapy, krzesła, stoły i łóżko) wybrano z oferty renomowanych włoskich firm.

W otwartej strefie dziennej szczególne wrażenie robi salon. Ma on 1,5 wysokości kondygnacji. Górne pasmo okien zapewnia dodatkowe oświetlanie, bez efektu przegrzania, dzięki wysuniętym zadaszeniom. Pozostałe przeszkalania również chronione są przed nadmiernym nasłonecznieniem przez nadwieszenia płaskiego dachu. Miejsce wypoczynku na tarasie jest natomiast osłonięte automatyczną pergolą – żaluzją, zamykająca się do poziomu w trakcie deszczu, dzięki czemu mieszkańcy korzystają z ogrodu również przy gorszej, letniej pogodzie. Basen posiada szklenie rozsuwające się na boki o łącznej długości 12 metrów. Po rozsunięciu modułów okiennych powstaje przestrzeń otwarta o szerokości 8 metrów.

Autorzy projektu: arch. Łukasz Sterzyński, arch. Marcin Sucharski, Easst.com

Zdjęcia: Weronika Trojanowska - Skroban

Zobacz także 120-metrowy dom dla rodziny. Ma piękne wnętrze w nowoczesnym stylu! 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także