×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesny dom za miastem. Piękne wnętrze. Ma styl!

Nowoczesny dom za miastem. Piękne wnętrze. Ma styl!

Autor: Ewa Kozioł
01 lis 2021 08:10

Dom w sercu Pszczewskiego Parku Krajobrazowego jest nowoczesny, jasny i przestronny. Las dosłownie wnika do przytulnego wnętrza i pięknie dekoruje przestrzeń, w której króluje biel, szarości i naturalna, liściasta sklejka.

Niewielka leśniczówka w sercu Pszczewskiego Parku Krajobrazowego w gminie Międzychód, którą właściciel dostał od dziadka, całkowicie zmieniała swoje oblicze. Architekci z pracowni Modelina rozbudowali istniejący budynek i stworzyli nowoczesną, wygodną daczę dla rodziny oraz znajomych. Dokładnie tak, jak oczekiwał właściciel. 

Blisko przyrody

Idea wykończenia drugiego domu w samym środku lasu wynikała z zamiłowania inwestorów do przyrody i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego, chęci stworzenia azylu kontrastującego z intensywnym, miejskim życiem codziennym. Dom wprawdzie nie przypomina tradycyjnej leśniczówki, ale zastosowane rozwiązania projektowe oraz materiały są bezpośrednio inspirowane obezwładniającą bliskością natury.

Po analizie potrzeb, kierunków świata oraz widoków na przyrodę, powierzchnia niewielkiego katalogowego domu ze skośnym dachem, została powiększona niemal dwukrotnie. Wejście do budynku znalazło się w łączniku między starą a nową częścią i poza ogólnodostępną garderobą kryje w sobie łazienkę dla gości. Wewnętrzne przejścia, wzorem okien, zostały podkreślone sklejkowymi ramami wyróżniającymi się również w wykończeniu podłogi.

Przeszklony salon i jadalnia

Nowo wybudowane skrzydło domu zawiera przestronną jadalnię i przeszklony salon, które zostały oddzielone od siebie centralnym, masywnym kominkiem z czarnej stali. Duże okna ujęte w ramy z naturalnej sklejki pozwalają maksymalnie cieszyć się otaczającym dom malowniczym lasem. Okalający budynek taras po otwarciu drzwi stanowi niemal naturalne przedłużenie domu.

Kuchnia z wyspą i z rodzinnym stołem

Miejsce pierwotnego salonu zajęła duża kuchnia z wyspą oraz rodzinnym stołem. Fronty zabudów meblowych, zarówno te wykonane z naturalnej sklejki, jak i te lakierowane nawiązują do tradycyjnych folwarcznych drzwi ze skośnym zastrzałem. Zabudowa kuchenna kryje w sobie zaskakujące rozwiązanie funkcjonalne: dwa wysokie fronty są ukrytymi drzwiami do spiżarni oraz przejściem do prywatnej, sypialnej części domu.

Jasne kolory, naturalne materiały 

Kolorystyka domu to przede wszystkim połączenie bieli, naturalnej, liściastej sklejki na frontach zabudów meblowych oraz szarości. Surową betonową posadzkę oraz drewnianą podłogę z bielonego dębu przecinają regularne, wzorzyste “dywany” z ręcznie wykonywanych marmurowo-cementowych kafli polskiej marki Purpura. Wyraziste kolorowe akcenty to także meble skandynawskich marek oraz starannie dobrane przez właścicieli dodatki i grafiki na ścianach, dla których architektura domu stanowi naturalne oraz idealne tło.

Autorzy projektu: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin, Małgorzata Wawrzynek, Magdalena Skop, mode:lina™, www.modelina-architekci.com

Zdjęcia: Patryk Lewiński

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także