Piękna, zabytkowa willa w Gliwicach. Zobacz jak ją przebudowano

Piękna, zabytkowa willa w Gliwicach. Zobacz jak ją przebudowano

Autor: Katarzyna Masłowska
24 lis 2016 09:02

Projekt obejmuje przebudowę budynku miejskiej willi z lat 20. XX wieku oraz rozbudowę o nową część. W obu częściach zlokalizowane zostaną funkcje biurowe.

Za istotną wartość architekci uznali autentyczność historycznego budynku i jego parkowego położenia. Zależało im na tym, aby w czytelny sposób zasugerować architektoniczną ingerencję w zastany kontekst, projektując współcześnie oraz z myślą o przyszłości, mając na uwadze nowoczesną firmę, jaką jest gliwickie PWiK.

Są to cechy, które architekci przez projekt chcieli  zdecydowanie podkreślić. Nie jest to jednak łatwe w przypadku tradycyjnej formy willi, bez istotnej zmiany jej bryły. Aby tego uniknąć zdecydowaliśmy się na działanie odwrotne - postanowiliśmy uwypuklić historyczną formę poprzez zastosowanie koloru - w tym wypadku bieli. Białe jest więc wszystko - także dach i wnętrza, co powoduje, że willa jest bliska abstrakcyjnej bryle. Taki zabieg komunikuje współczesną koncepcję przebudowy. Kontrast z otaczającą zielenią dodatkowo potęguje ten efekt.

Otoczenie budynku także zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zachować charakter parku. Nawet na parkingu zachowano istniejące drzewa i zastosowano organiczne formy.

W planach jest także II etap inwestycji - obejmujący dodatkowy budynek biurowy. Nowo projektowana część będzie miała eliptyczny, „łagodny” kształt stanowiący dopełnienie historycznej formy willi. Szkło będzie odbijać otoczenie - optycznie "dematerializować" nowy budynek. Nowa część powstanie w niedalekiej przyszłości - jest bardzo potrzebna nie tylko Wodociągom - ale przede wszystkim mieszkańcom. Tu będzie znajdować się biuro obsługi klienta, gdzie w komfortowych warunkach będą mogli załatwić wszystkie sprawy.

Autorzy projektu: Zalewski Architecture Group

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także