Piękny dom pod Warszawą - nowoczesne, jasne wnętrze

Piękny dom pod Warszawą - nowoczesne, jasne wnętrze

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
02 maj 2019 11:00

Położony w malowniczej okolicy dom to prawdziwe królestwo jego właścicielki. Nowoczesny wystrój przeplata się tutaj z osobistymi akcentami i designerskimi dodatkami. Całości dopełnia turkus – ulubiony kolor inwestorki.

Właścicielką położonego pod Magdalenką domu jest kobieta biznesu, która zamieszkała w nim z dwójką nastoletnich dzieci. W jej wypadku określenie „pani domu” okazało się być bardziej niż trafne. To kolejny dom inwestorki, ale pierwszy, w którym mogła spełnić wszystkie swoje pragnienia – relacjonuje autorka projektu, Małgorzata Denst, podkreślając, że nadrzędną zasadą dla powstającego projektu domu było stwierdzenie właścicielki, że „ma być mój”. W oparciu o życzenie klientki projektant udało się przemienić ponad dwieście metrów kwadratowych powierzchni w nowoczesne i stylowe, a jednocześnie bardzo osobiste lokum. Wybrana przez nią paleta stonowanych szarości jest tłem dla nowoczesnych obrazów właścicielki, a charakter wnętrzu nadają odważne rozwiązania aranżacyjne i niebanalne dodatki. 

Jak podkreśla Małgorzata Denst, głównym źródłem inspiracji dla projektu były preferencje, potrzeby i przyzwyczajenia przyszłych domowników. W tym przypadku nie było inspiracji z internetu. Nie przypominam sobie byśmy podglądały jakieś konkretne rozwiązania. Podział na strefy i pomieszczenia uwzględniał potrzeby i upodobania domowników: sypialnia wraz z garderobą i osobistą łazienką dla klientki oraz dwie równe sypialnie dla syna i córki. Jest też pokój gościnny dla rodziców, którzy przyjeżdżają z wizytą - mówi projektantka.

Stanowiąca centrum domowego życia strefa dzienna to przestronny salon wypoczynkowy, sąsiadująca z nim jadalnia dla ośmiu osób, przesłonięta częściowo przez ściankę działową zaznaczającą granicę pomiędzy pomieszczeniami oraz duża, funkcjonalna kuchnia, którą od jadalni umownie oddziela jedynie półwysep. Dzięki delikatnej, a jednocześnie bardzo klarownej ściance działowej strefa przygotowywania i spożywania posiłków oraz strefa wypoczynku są odrębnymi przestrzeniami, które nie ingerują nawzajem w swoje funkcje. Kuchnia została przy tym wyposażona tak, aby w pełni umożliwić podejmowanie kulinarnych wyzwań. Znalazła się w niej między innymi wielofunkcyjna kuchenka firmy Stoves, duża lodówka oraz pojemna zabudowa meblowa zwieńczona długim blatem roboczym.

Zgodnie z życzeniem właścicielki pomieszczenia skąpane są w dziennym świetle, wpadającym do wnętrz przez wysokie, panoramiczne okna, z których rozciąga się widok na malowniczą zieleń wokół domu. Całość wizualnie spaja jasnoszara gresowa posadzka wieńcząca podłogę we wszystkich trzech poszczególnych strefach – również zastosowana na wyraźne życzenie pani domu. Początkowo trudno było mi się pogodzić z decyzją klientki, że w salonie na podłodze ma być gres a nie drewno. Ale w końcowym efekcie myślę, że pozostawienie dębowej podłogi wyłącznie w sypialniach i górnym holu było dobrą decyzją, zważywszy, że mieszkańcem domu jest też suczka Fanta – opowiada autorka projektu.

Obecność drewnianej podłogi w sypialni pani domu nadaje pomieszczeniu przytulny charakter, który dopełniają miękkie zasłony okalające widoczną za oknami zieleń. Małgorzata Denst zdecydowała się na oryginalne wkomponowanie garderoby w przestrzeń sypialni zamiast oddzielać poszczególne strefy drzwiami. Garderoba jest swoistym przedłużeniem strefy wypoczynku, chowając się dyskretnie za ścianką działową, która absorbuje uwagę i odciąga wzrok od przeszklonej szafy z ubraniami za sprawą zdobiącego ją orientalnego motywu.

We wnętrzach panuje minimalistyczny wystrój, w który idealnie wpisuje się brak grzejników ściennych, które na życzenie właścicielki, zastąpiono ogrzewaniem podłogowym, a rolę dekoracji pełnią malownicze widoki za oknami oraz dobrane z dbałością gustowne detale. Wzrok przyciąga designerska lampa Vertigo górująca nad salonem oraz efektowne tapety zdobiące ściany w poszczególnych pomieszczeniach: imitujący przetartą ścianę wzór w kuchni i jadalni czy niezwykła grafika marki LondonArt przedstawiająca japońskiego karpia umieszczona za łóżkiem w sypialni. Ulubionym kolorem pani domu jest turkus, dlatego też różne wariacje tej barwy przewijają się przez cały dom. W jednej z łazienek obecne są w postaci plam koloru na płytkach ceramicznych imitujących stare drewno. Stanowią aranżacyjną kropkę nad „i” ożywiającą zdominowany przez szarości oszczędny wystrój, w którym pierwsze skrzypce gra długa szafka podumywalkowa z obszernym blatem i strefa prysznica bez brodzika.

Tekst: Anna Sołomiewicz

Projekt: Małgorzata Denst; Wnętrza i Spółka

Zdjęcia: Marta Behling / Pion Poziom Fotografia Wnętrz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także