PARTNER PORTALU
Piękny, kolorowy dom. Architektka zaprojektowała go dla siebie!

Piękny, kolorowy dom. Architektka zaprojektowała go dla siebie!

Autor: Justyna Łotowska
23 sty 2022 18:49

W tym wnętrzu z pewnością nie brakuje ani kolorów, ani nowoczesnych rozwiązań. Ciepłe kolory ziemi, beże, pomarańcze i brązy łączą się tu z paletą niebieskich i zielonych barw. Jak się projektuje dom dla siebie samej? Opowiada nam o tym architektka Małgorzata Pojęta z pracowni Poma Home.

Małgorzata Pojęta jest architektką, ale, jak sama o sobie mówi, jej cała dusza wyrywa jej się do projektowania wnętrz. Nic dziwnego, że w aranżację jej własnego domu włożyła naprawdę dużo serca. Efekty? Zobaczcie sami!

 

- Nie chciałam, aby można go łatwo skategoryzować - czerpię mocno z natury, ale nie jest to urbanjungle; nie boję się mocnych kontrastów, ale nie jest to memphis; nie lubię bibelotów, ale to nie minimalizm. Odkrywam, co mi w duszy gra. Wnętrze nie powinno być modne, lecz nasze. Jak życzenia wypowiadane do dżinna - on może ci zapewnić luksus, może dostarczyć najnowszy design, czy wiedzę o ergonomii, ale nie da ci miłości do wnętrza i wnętrza, w którym będziesz czuł się kochany - tak o swoim domu mówi Małgorzata Pojęta, architekt z pracowni Poma Home. 

Nowoczesny dom pełen nietypowych rozwiązań

Na samym początku powstał projekt, a w nim cała kompozycja i proporcje aranżacji wnętrz. Potem przyszła pora na eksperymentowanie. 

- Mąż ma do mnie pełne zaufanie, dał mi więc wolną rękę do co wizji naszego domu, takim sposobem zostałam własnym projektantem i klientem. Dzięki temu miałam ogromną przyjemność zastosować nietypowe rozwiązania, jak rezygnacja z wiatrołapu i z płytek nad blatem, na co czasem trudno namówić klientów przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań - dodaje Małgorzata Pojęta.

We wnętrzu nie brakuje jednak elementów ponadczasowych. Należy do nich piękny dębowy stół w jadalni, granitowy blat kuchenny, klasyczna biała ceramika czy stalowe armatura.

Całość jest utrzymana w nowoczesnym klimacie dzięki minimalistycznej formie mebli i oświetlenia. Nie brakuje technologicznych rozwiązań podnoszących komfort użytkowania, jak rekuperacja, ogrzewanie podłogowe, młynek w zlewie, automatyczne półki, podświetlane wnętrza szaf.

Kolory natury motywem przewodnim wnętrza

Paleta kolorystyczna wnętrza powstała w 2020 roku, w pandemicznej tęsknocie za dalekimi podróżami, za zielenią lasów, turkusem morza, beżami piaskowych plaż, pomarańczami i brązami rozpalonych ścieżek, szarością skał. 

- Kolory to potężne narzędzie, umiejące zmieniać kompozycję, wpływać na nastrój, kierować wzrok w określone miejsca, a przede wszystkim spajać wszystkie wnętrza w jeden spójny projekt. W tym projekcie kolory pełnią również ważną rolę kompozycyjną. Barwy ziemi powtarzają się we wszystkich pokojach jak melodia przewodnia - mówi autorka projektu. 

W salonie energetyzujący pomarańcz optycznie przybliża ścianę, a sąsiadujący z nim beż z butelkową zielenią rozszerzają salon. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń salonu stała się bardziej foremna. Pojawiają się też kolorowe sufity - butelkowa zieleń w łazienkach i szarość na korytarzach i pokojach. To niesamowite, jak taki prosty zabieg zmienia postrzeganie całego wnętrza, nadając mu głębi. 

Otwarta część dzienna i kolorowa kuchnia

Parter to strefa dzienna, w której salon, jadalnia i kuchnia tworzą jedną całość. W salonie znaleźć możemy piękną kanapę w musztardowym kolorze. Jest to narożnik Roy z oferty Kanapeo.pl. Tuż obok znalazł swoje miejsce nowoczesny fotel Spectra marki Kare. Ciepłe kolory mebli wypoczynkowych tworzą ciekawy kontrast z zabudową w chłodnych kolorach z niebieskiej palety.

Ciepłe kolory pojawiają się również na ścianach. W jadalni przytulnego charakteru nadaje drewno - drewniany stół marki Woodica ma czarne loftowe nogi, a tapicerowane krzesła tylko dodają mu uroku. 

Uwagę zwraca również otwarta kuchnia. Fronty w kolorze drewna sąsiadują tu z szafkami w głębokim, szmaragdowym odcieniu, a całości dopełniają subtelne czarne akcenty. 

Część prywatna w ciemnej, ciepłej kolorystyce

Sypialnia gospodarzy urządzona została w ciemnych kolorach. Na tle ściany w ciemnej butelkowej zieleni ciekawie prezentuje się niebieskie tapicerowane łóżko, a pudrowe akcenty dodatkow ożywiają tę przestrzeń. Także w głównej łazience nie brakuje ciemnej palety - tworzą ją grafitowe gresy na podłodze, ścianie i obudowie wanny. Całość ociepla jasne drewno z wyraźnym rysunkiem. 

Projekt wnętrza: Małgorzata Pojęta, pracownia Poma Home
Zdjęcia: Jakub Dziedzic, Wnętrza Kraków

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także