×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Piękny, nowoczesny dom dla rodziny. Zobacz ponadczasowe wnętrze!

Piękny, nowoczesny dom dla rodziny. Zobacz ponadczasowe wnętrze!

Autor: Ewa Kozioł
06 lut 2021 18:42

Piękny, nowoczesny dom z antresolą i wysokimi oknami położony jest w podmiejskiej dzielnicy Radomia. Wszystkie działki to teren leśny więc drzew wokół nie brakuje. Wnętrze jest eleganckie, stonowane, ponadczasowe i jasne.

Głównym założeniem projektowym było maksymalne wykorzystanie tego, co oferuje architektura budynku oraz otoczenie domu. Rozkład pomieszczeń był na tyle wygodny, że nie wymagał większych interwencji i ograniczył się do ukrycia kilku drzwi w zabudowach lub pod jednolitymi okładzinami. 

– Budowa domu w mocno zalesionym terenie ma wady i zalety. Na pewno wielką zaletą jest bliskość lasu i obcowanie z przyrodą. Wysokie drzewa mocno ograniczają jednak dopływ światła. Nawet w domu z tak dużymi przeszkleniami ten problem się pojawiał – opowiada Donata Gadalska, autorka projektu wnętrza.

Wnętrza są więc jasne, maksymalnie rozświetlone, stonowane i stanowią neutralną przestrzeń do naturalnej ekspozycji przyrody z zewnątrz. Wysokie okna, w nietypowych czarnych ramach, wyposażone zostały w automatycznie sterowane żaluzje. Dodatek tkanin dodaje im eleganckiego wykończenia, ale też nieco łagodzi akustykę pomieszczenia. – W domach z antresolą pogłos pojawia się zawsze i warto wykorzystać tekstylia by go złagodzić – dodaje projektantka. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom oraz umiejętnie zestawionym materiałom z niższej i wysokiej półki cenowej udało się dom wykończyć bez nieprzewidzianych nakładów finansowych, a uzyskany efekt przerósł oczekiwania wszystkich. 

Lampa nad schodami

Marzeniem inwestorki była dekoracyjna lampa nad schodami, składająca się z umieszczonych kaskadowo chromowanych kul. Ostatecznie względy praktyczne przekonały ją do równie dekoracyjnej lampy z ledowymi obręczami. – W takich przestrzeniach jak klatki schodowe czy otwarte na dwie kondygnacje salony należy pamiętać, że dostęp do lamp będzie utrudniony i będzie się wiązał z rozstawianiem rusztowania. Jest to zawsze kłopotliwe choćby do zwykłej ich pielęgnacji. Warto więc dobrze przemyśleć wybór lampy i zminimalizować powierzchnie, na których może osiadać kurz i mogą się nieestetycznie prezentować – radzi Donata Gadalska.

Otwarta strefa dzienna

Salon łączy się z jadalnią i otwartą klatką schodową, na której okładzina z szarego gresu z wzorem marmuru i lustrami „schodzi” płynnie z piętra na parter. Brakuje już tylko zabezpieczenia w postaci cieniutkich, stalowych linek przy krawędzi schodów. – Dom jest nowy a rodzina wprowadziła się pod koniec 2019 roku i sukcesywnie dopieszcza szczegóły wykończenia – podkreśla projektantka. 

Najmniej eksponowaną częścią salonu jest ściana z telewizorem wykończona płytą w kolorze jasnego drewna. Ukryto w niej również drzwi do gabinetu. Główne miejsce w salonie zajmują sofy MTI Furninova w obłych kształtach, które nie przytłaczają swoją bryłą i prezentują się niezwykle lekko na tle szklanych ścian. Ich ogromnym atutem jest niezbyt duży ciężar i mobilność. –  Właścicielka ustawia je bliżej lub dalej kominka, przy tv lub obraca w stronę okien i odpoczywa podziwiając przychodzące pod dom sarny. Wysokiej jakości plamoodporna, jasna tapicerka jest szczególnie ulubiona przez kota i dzielnie znosi jego towarzystwo – mówi autorka projektu Donata Gadalska.

Za jadalnią zlokalizowana jest kuchnia z ukrytym w meblach wejściem do spiżarki. Zrezygnowano tu całkiem z szafek wiszących, bo większą część powierzchni ścian zajmuje duże, narożne okno panoramiczne. Meble w wysokiej zabudowie oraz spiżarka zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Jest też wystarczająca ilość niskich szafek oraz spory, wygodny blat. Kuchnię od jadalni oddziela wysoki barek, który doskonale chowa przestrzeń roboczą.

Wszystkie strefy parteru wykończone zostały tymi samymi materiałami i mają jednolitą podłogę z jasnego gresu drewnopodobnego. – Okładzinę wybieraliśmy dość długo. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na gres ze względu na ogrzewanie podłogowe i dużą powierzchnię okien. Takie rozwiązanie sprawdziło się w tym wnętrzu co było łatwe do weryfikacji już po pierwszym sezonie grzewczym – wyjaśnia Donata Gadalska.

Trzy wygodne sypialnie

Na piętrze znajdują się trzy sypialnie, które należą do trzech sympatycznych kobiet (matki z dwoma córkami) oraz łazienka rodzinna i pralnia. Na końcu korytarza jest sypialnia pani domu z garderobą. Pojawiają się tu mocniejsze kolory: czerń, żółty i złoto. Punktem odniesienia przy wyborze materiałów wykończeniowych była elegancka tapeta Gianfranco Ferre z graficznym, sygnowanym czarno-złotym wzorem. Z sypialni mamy wyjście na przestronny taras. 

Dwie pozostałe sypialnie należą do córek właścicielki, które decyzje ich aranżacji podejmowały same. Projektantka służyła im tylko niewielką pomocą.

Dwie modne łazienki

W domu znajdują się dwie łazienki –  po jednej na każdej kondygnacji. Aranżacja gościnnego wc na parterze jest bardziej spektakularna niż stonowanej przestrzeni na piętrze. Znajdziemy tu umywalkę podłogową Besco Asos oraz ścianę za nią wykończoną metalicznymi płytkami hiszpańskiego producenta Realonda. Łazienka na piętrze zaprojektowana jest z kolei w biało-szarej kolorystyce. Prostokątne płytki ułożono jak cegłę i uzupełniono czarnymi dodatkami. Takie połączenie dodało nieco loftowego klimatu całej aranżacji. Poza kabiną prysznicową walk in w łazience znajduje się także wanną wolnostojąca oraz bidet.

– Największym problemem aranżacyjnym był sam układ wnętrza z mocno nachyloną połacią dachu. Dlatego szybę do kabiny prysznicowej dobierano i montowano już na samym końcu prac wykończeniowych, mając pewność, że zmieści się pod skosem –  podkreśla autorka projektu. 

Projekt: Donata Gadalska, DG Studio

Zdjęcia: Jacek Fabiszewski

Zobacz także Nowoczesne mieszkanie w centrum Poznania. Piękne wnętrze!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także