Piękny, nowoczesny dom w Bydgoszczy. Bardzo wygodny. Wnętrze zachwyca!

Piękny, nowoczesny dom w Bydgoszczy. Bardzo wygodny. Wnętrze zachwyca!

Autor: Ewa Kozioł
14 paź 2022 10:15

Ten dom to spełnienie marzeń o komforcie, bezpieczeństwie i niezależności. Został on skrojony na miarę potrzeb osoby niepełnosprawnej, która jest czynna zawodowo i bardzo ceni sobie swobodę. Wnętrze zachwyca przestrzenią, elegancją i pięknymi kolorami.


  • Dom został zaprojektowany dla osoby niepełnosprawnej tak, aby zapewnić jej swobodę i komfort poruszania się po całym wnętrzu.
  • Wnętrze jest jasne, przestronne, eleganckie i pełne kolorów, a jednocześnie przytulne i pełne domowego ciepła.
  • Kolor niebieski konsekwentnie pojawia się we wszystkich pomieszczeniach: na kanapie w salonie, na meblach w kuchni, na ścianach w sypialni oraz na szafce w łazience. 

Co ma wspólnego Olimpiada z projektowaniem wnętrz? W dzisiejszych nieoczywistych czasach waleczność, konsekwencję, wytrwałość i nieustępliwość. Jednak nie tylko. – Częścią wspólną tej historii jest przede wszystkim moja inwestorka – kiedyś utytułowana zawodniczka reprezentantka Polski na Olimpiadzie w Montrealu, aktualnie od wielu lat dynamiczny przedsiębiorca międzynarodowego biznesu – mówi Beata Ignasiak. To właśnie jej właścicielka powierzyła zaprojektowanie swojego domu marzeń. 

– Ten projekt jest o tyle niezwykły, że jest to adaptacja domu na potrzeby osoby niepełnosprawnej, która dzięki własnej silnej woli, owej wytrwałości i nieustępliwości, systematycznie się rehabilituje, by zachować samodzielność we własnym domu, móc pracować zawodowo, ale także opiekować się całkiem sporą ilością zwierzaków – podkreśla projektantka.

We wnętrzu każde pomieszczenie, każdy element zostały dopasowane do możliwości wykonywania określonego zakresu ruchów oprotezowanych kończyn. Dzięki zrozumieniu i dobrej współpracy powstała przestrzeń komfortowa, wygodna i zachwycająco piękna, w której na pierwszy plan wysuwa się ciemny odcień niebieskiego, będący ulubionym kolorem właścicielki.

Dom dla osoby niepełnosprawnej – czyli jaki?

Potocznie wyobrażamy sobie szare poręcze i pochwyty w łazience. Jednak architektura wnętrz w tym wydaniu ma do zaproponowania o wiele więcej. Wiek nas nie określa i nie determinuje naszych wyborów, niepełnosprawność nas nie określa i nie jesteśmy „poza trendami”, bo jesteśmy niepełnosprawni. Ta realizacja jest tego dowodem.

Funkcjonalność, ale jaka?

Po pierwsze szerokie korytarze oraz drzwi, przez które w razie potrzeby swobodnie przejedzie wózek inwalidzki lub przejdzie osoba poruszająca się o kulach lub balkoniku. Większa przestrzeń komunikacyjna np. w kuchni – by również móc swobodnie się poruszać samodzielnie lub przy wsparciu innych osób. – Moja inwestorka dodatkowo latem przyjmuje w swoim domu całą grupę dzieci z domu dziecka, którymi się opiekuje – stad konieczność dużej wyspy – bo jak wiadomo nic tak nie integruje jak wspólne gotowanie – tłumaczy Beata Ignasiak. 

Wnętrza dopasowane do potrzeb i marzeń

W tym projekcie każde pomieszczenie zostało dopasowane do możliwości wykonywania określonego zakresu ruchów oprotezowanych kończyn. Łazienka niczym małe spa cieszy oczy wielkimi przeszkleniami, za którymi mieści się cudowny, zadbany ogród. Sporych rozmiarów kabina prysznicowa jest przygotowana tak, aby można było z niej swobodnie korzystać samodzielnie lub przy pomocy innej osoby. 

Inwestorka marzyła też o wannie z hydromasażem, co okazało się już nieco większym wyzwaniem.  Niezbędne było bowiem przygotowanie indywidualnego modelu. W wannie trzeba było bowiem zainstalować uchwyty tak, aby właścicielka mogła do niej samodzielnie wejść i z niej wyjść oraz dodatkowe dysze, mające masować obolałe od protez mięśnie. Projektantka wraz z zaangażowanym dystrybutorem znalazła producenta, który po szerokich konsultacjach z technologiem podjął się wyprodukowania takiej wanny. 

Wszystkie meble zostały zaprojektowane specjalnie do tego wnętrza. Niektóre z nich sprawiały nieco problemów logistycznych jak chociażby szafka RTV z litego drewna o długości prawie 4 metrów, która została dostarczona do domu jako kompletny mebel – jej waga to bagatela prawie 200 kilogramów. Elementem przypominającym zakończoną dawno temu sportową karierą są natomiast lampy nawiązujące do symbolu olimpiady.

A zwierzęta? No właśnie. Dom jest pełen zwierząt, tak więc ani psów, ani kotów nie można było pominąć w procesie projektowania. Ich obecność zadecydowała o wyborze bardzo wysokiej jakości materiałów odpornych na zadrapania, brudzenie, dzięki czemu zwierzęta mogą swobodnie przebywać we wszystkich pomieszczeniach.

Happy end...

– Nie ma lepszej nagrody i satysfakcji dla projektanta wnętrz, gdy otrzymuje od inwestora podziękowania za spełnienie marzeń o własnym domu, w którym czuje się komfortowo, bezpiecznie, satysfakcjonująco – mówi Beata Ignasiak. Dodaje też, że projektowanie wnętrza dla osób starszych i niepełnosprawnych niczym nie różni się od projektowania dla osób zdrowych. – Wszędzie diagnozujemy potrzeby inwestora. Takiemu projektowaniu hołduję. Zupełnie inną historią jest czy umiemy rozmawiać o zdrowiu i tak szczegółowych potrzebach jak w tej konkretnej realizacji – dodaje autorka projektu wnętrza. 

Projekt wnętrza: Beata Ignasiak, Autorska Pracownia Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, www.ignasiakinteriors.com

Zdjęcia: Grupa Deix

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Kolorowe mieszkanie w klimacie retro. Piękne!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także