Płytki ceramiczne. 10 trendów wzorniczych na 2018 rok

Płytki ceramiczne. 10 trendów wzorniczych na 2018 rok

Autor: Katarzyna Masłowska
27 lut 2018 10:29

Jesteście ciekawi jakie płytki będą modne w 2018 roku? Specjalnie dla Was prezentujemy 10 trendów wzorniczych prosto z hiszpańskich targów Cevisama.

Hiszpania, jeden z czołowych producentów płytek ceramicznych na świecie, promuje nie tylko nowoczesne technologie produkcji, ale przed wszystkim kreuje trendy wzornicze. Na 2018 rok, producenci płytek, skupieni w stowarzyszeniu ASCER, zaproponowali podczas 36. edycji targów Cevisama 10 trendów. Poznajcie je wszystkie!

1. Z metalicznym połyskiem

Trend nienowy, ale w tym roku znów zdecydowanie powraca do łask. Stare złoto, miedź i srebro – w różnym wydaniu – można było zaobserwować w nowościach większości producentów. Swoistą nowością były płytki wiernie odwzorowujące Corten (materiał ze stali, który w naturalny sposób, pod wpływem warunków atmosferycznych, nabiera rdzawej barwy). Hitem będą płytki imitujące drewno z metalicznym połyskiem.

Fot. Dune

2. W stronę natury – kamień

Zdefiniowany jako efekt Stracciatella trend nawiązuje do wiernego odtworzenia naturalnych kamieni. Najmodniejsze będą płytki imitujące marmur, z jego charakterystycznym użyleniem. W modzie będą też granity czy piaskowce, ale były one nieco mniej akcentowane przez producentów na targach. W tym segmencie płytek dominują też duże formaty (nawet do 3600 mm x 1200 mm!).

Fot. TAU

3. Powrót do korzeni

Architekci i projektanci wnętrz, obok zamiłowania do minimalistycznych wnętrz czy dużych formatów, zaczynają stopniowo doceniać możliwości małych, ręcznie formowanych płytek ceramiczne, akcentując ich unikalny charakter.

Czytaj również: Płytki ceramiczne: nasza fotorelacja z hiszpańskich targów Cevisama

Coraz częściej powraca się do bardziej dekoracyjnych wyrobów z płytek ceramicznych, z których każdy oddaje indywidualny styl i kolor danego rzemieślnika. Znakiem tego trendu jest wypalana glina, ręcznie wykonane motywy i dekoracje. Oczywiście nadal modne będą, obecne już od kilku sezonów, płytki przypominające kafle ceramiczne, stosowane do konstrukcji tradycyjnych pieców.

bestile_zurbaran.jpg
bestile_zurbaran.jpg

Fot. Bestile

4. Duże i małe formaty

Z jednej strony wszyscy czołowi producenci stawiają na duże formaty – największe płytki prezentowane przez producentów osiągały wymiary 3600 mm x 1200 mm! Dają one możliwość kreowania monolitycznej przestrzeni, zarówno we wnętrzach domów, jak również obiektach użyteczności publicznej. Kolejnym ich zastosowaniem są fasady wentylowane i produkcja mebli. Największe formaty wykorzystywane są nie tylko jako dekoracja ścian czy podłóg, ale również jako blaty stołów, zabudowy mebli, wysp kuchennych, mebli łazienkowych czy drzwi wewnętrznych. 

Fot. Apavisa

Z drugiej strony zauważalną tendencją są małe płytki i mozaiki - o przeróżnych kształtach i kolorach. Bardzo modna w tym sezonie, poza klasyczną kwadratową mozaika, będzie ta w kształcie rybiej łuski.

Fot. Roca

5. Heksagony ciągle w modzie

Sześciokąty już od kliku lat są w modzie i nic nie zapowiada na razie ich zmierzchu. Będą obecne w wielu kolorach i formatach. Z pewnością wzór plastra miodu nadal będzie gościł w modnych wnętrzach na 2018 rok.

Fot. Bestile

6. Oszczędny, ale oryginalny

Motywy naturalne, zwłaszcza kwiatowe, to źródło niekończącej się kreatywności – również zauważalny trend w segmencie płytek ceramicznych. Zauważalne jest też łączenie różnych faktur, formatów, wzorów. W 2018 roku modne będzie łączenie na jednej powierzchni płytek z naturalnym drewnem.

colorker_evoque.jpg
colorker_evoque.jpg

Fot. Colorker

7. W stylu skandynawskim

Wielkoformatowe płytki, z prostymi wzorami w jasnych, białych odcieniach nadal będą królowały we wnętrzach. Możliwe będzie kreowanie z ich użyciem jasnych i przestronnych wnętrz. W nawiązaniu do stylu skandynawskiego pojawiają się również płytki w odcieniach niebieskich i turkusowych.

Fot. Mayolica Azulejos

8. Głębia i złudzenia optyczne

Najnowsze kolekcje płytek prezentowane w Hiszpanii to m.in. fascynujące iluzje optyczne. Sprytne układy – wrażenie głębi, efekt trójwymiarowości – mogą tworzyć na powierzchniach pokrytych ceramiką intrygujące efekty wizualne, które gwarantują zerwanie z poczuciem monotonii.

Fot. Apavisa

9. W stronę sztuki naiwnej

Do łask wracają nacechowane spontanicznością motywy naiwne. Charakterystyczne pastele i bardziej wyszukane wzory będą idealne dla przeciwników minimalistycznych rozwiązań.

Fot. Equipe Cerámicas

10. Sposób na życie

Każde wnętrze powinniśmy kreować zgodnie ze stylem życia mieszkańców. Kluczem do nadania mu wyjątkowego charakteru będzie zastosowanie klasycznych rozwiązań w nowoczesnym wydaniu. Ciepły i przytulny nastrój oddadzą płytki w stylu vintage – z delikatnymi wyblaknięciami kolorów czy przetarciami.

Fot. Bellacasa

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także