PARTNER PORTALU
Pokój z kominkiem: pomysł na nowoczesne wnętrze

Pokój z kominkiem: pomysł na nowoczesne wnętrze

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

W tym domu ciepło gości pod różnymi postaciami. Zawsze w najgorętszych temperaturach... Drewno, które pojawia się na każdym kroku, kominek, sauna... a wreszcie rodzina – to najbardziej gorące źródła tego niegasnącego ciepła.

Do pięknego domu w Sobolewie (woj. podlaskie) zaprosiło nas młode małżeństwo z dwójką małych córeczek. Pierwszymi odczuciami, jakie pojawią się po przekroczeniu jego progu, są ciepło oraz doświadczenie przestrzeni.

O przygotowanie projektu wnętrz został poproszony architekt Dariusz Grabowski. Domownicy bardzo sobie chwalą zaproponowane przez niego rozwiązania, które są nowoczesne, a zarazem bardzo funkcjonalne i estetyczne. Pani domu aktywnie uczestniczyła w pracach wykończeniowych. Było to dla niej duże wyzwanie (prowadzi własną firmę, jest zapracowaną osobą), ale też wielka przyjemność. Z zaangażowaniem uczestniczyła przy powstawaniu projektu, wprowadzała do niego własne zmiany, dobierała materiały wykończeniowe, konsultowała się z wykonawcami.

– Chciałam, żeby było i nowocześnie, i ciepło. By to osiągnąć, przy wykończeniu oraz aranżacji wnętrz, postanowiliśmy wprowadzić jak najwięcej drewna – wspomina pani Joanna.

Kominek na pierwszym planie

Centralnym elementem przestrzeni, przeznaczonej na wspólny wypoczynek rodziny, jest kominek:

– Kominek był w domu moich rodziców i nie wyobrażam sobie, że mogłoby go zabraknąć w moim własnym. Jak się w nim napali, jest ciepło i rodzinnie – dokoła bawią się dzieci, przy kominku najchętniej wyleguje się kot".

Architekt tak zaaranżował salon, by funkcja wypoczynkowa została przypisana właśnie tej strefie. Naprzeciw kominka ustawiono sofę, fotele i stolik (a nie ,,tradycyjnie” vis-a-vis telewizora). To co przede wszystkim zachwyca w tym domu, to przestrzeń salonu, stworzona poprzez scalenie dwóch kondygnacji. Nietypowy pokój dzienny ma podwójną wysokość, co m.in. umożliwiło zaprojektowanie dwóch dużych okien (jedno nad drugim). Oryginalne rozwiązanie również zostało zasugerowane przez właścicielkę wnętrza:

– Wysokie, przestrzenne salony zachwyciły mnie i męża w czasie pobytu u znajomych we Włoszech. Poprosiłam o przerobienie projektu domu tak, by nasz był równie wysoki.

Pokój dzienny tworzy jedną przestrzeń z kuchnią i jadalnią.

Spór o szafę

Na granicy salonu i kuchni umieszczono szafę w formie rotundy, która zdominowała parter – oryginalnością pomysłu na mebel oraz swoim rozmiarem. Już w fazie projektu (nietypową szafę zaprojektował specjalnie dla tego wnętrza Dariusz Grabowski), były o nią spory.

Architekt obstawał przy dużej, przestronnej bryle mebla, właściciele jednak uznali, że takie rozmiary są nie do przyjęcia. Mimo to autor projektu się nie poddał. Kiedy mebel przywieziono i rozstawiono, pani domu nadal protestowała. Nie potrafiła zaakceptować tak ogromnej bryły, do tego w tak widocznym miejscu domu.

Kiedy domownicy poznali wszystkie zalety szafy, przede wszystkim jej funkcjonalność, już nie chcieli z niej rezygnować. Łącznikiem między wysokim parterem domu a poddaszem są schody z drewna dębowego pobejcowanego na ciemny kolor wengé, pomysłowo oświetlone (w podstopniach zamontowano prostokątne LEDY).

Przytulne poddasze

Poddasze stało się prawdziwą strefą relaksu. Ulokowano tam sypialnię właścicieli, pokoje ich córek, a także... saunę. Pani Joanna nie wyobraża sobie domu bez sauny i regularnie korzysta z jej dobrodziejstw:

– Posiadanie sauny, jest dla mnie sprawą oczywistą. Wszyscy moi znajomi i sąsiedzi mają saunę w swoich domach. Kiedy nie miałam własnej, chodziłam do znajomych, nawet dwa razy w tygodniu. Uwielbiam z niej korzystać, doskonale się później czuję i mam piękną skórę.

Sauna w domu

Architekt zatroszczył się o to, by lokalizacja sauny była dogodna. Można do niej wejść przez łazienkę (z sypialni małżonków), a także z korytarza. Dzięki temu, mogą z niej wygodnie korzystać domownicy, jak również ich goście. Poddasze jest bardzo przytulną częścią domu.

Poza rozgrzewającą „do czerwoności” sauną, ciepły klimat tego miejsca tworzą między innymi liczne boczne źródła światła, podłoga z jasnych jesionowych desek oraz zastosowana kolorystyka (beże i brązy, ulubione kolory właścicieli). Panująca w domu atmosfera udziela się mieszkańcom i gościom. Przepełnione ciepłymi barwami wnętrza stanowią dla ich życia przyjazną, pełną spokoju oprawę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także