Przytulne wnętrze: elegancka i nowoczesna aranżacja domu

Przytulne wnętrze: elegancka i nowoczesna aranżacja domu

Autor: Anna Sołomiewicz
15 sty 2017 10:53

Beże, brązy i odrobina szarości dominują w domu architekt Małgorzaty Galewskiej. Są receptą na prywatny azyl, sprzyjają relaksowi i przynoszą ukojenie.

Barwy ziemi, z przewagą jasnych beżów, duża ilość naturalnego drewna, spokojne szarości i śnieżna biel. Taką paletę kolorów wybrała do swojego domu architekt Małgorzata Galewska. Od zawsze gustuję w jasnych wnętrzach, bardzo lubię kolory ziemi, naturalne materiały. W takim otoczeniu czuję się dobrze – wyjaśnia właścicielka i autorka projektu tego przytulnego wnętrza.

Choć dobór barw był kwestią oczywistą, nad którą Małgorzata nie musiała się długo zastanawiać, stworzenie całego projektu okazało się być sporym wyzwaniem. Zapytana o to, jak projektuje się „dla siebie”, architekt szczerze przyznaje: Urządzenie domu dla siebie nie było proste. Paradoksalnie, ilość znanych mi możliwości, utrudniała podjęcie decyzji. Po rozważeniu różnorodnych wizji, jakie rodziły się w jej głowie i wzięciu pod uwagę wszelkich możliwych rozwiązań, Małgorzata postanowiła kierować się własnym gustem i poczuciem komfortu, wybierając po prostu to, co lubi.

Najlepszym tego przykładem jest kuchnia, która choć – na wzór nowoczesnych wnętrz – otwarta, jest delikatnie schowana we wnęce i przesłonięta, tak aby często gotująca właścicielka miała pełną wygodę przygotowywania posiłków. Od jadalni i salonu pomieszczenie oddziela wyspa – kolejny element powstały w oparciu o preferencje architekt. Zawsze marzyłam o wyspie – przyznaje Małgorzata, szalenie podoba mi komunikacja naokoło mebla. Poza tym, jest on poręczny, może posłużyć do odstawienia różnych rzeczy w trakcie przygotowywania posiłków – konkluduje pani domu.

Wyspa pełni również rolę elementu oddzielającego poszczególne pomieszczenia, a także domowego baru, przy którym można zjeść szybkie śniadanie. Znajdująca się po drugiej stronie wyspy jadalnia stanowi idealną przestrzeń dla rodzinnych spotkań. Miękkie tapicerowane krzesła sprzyjają długim biesiadom, a duży stół jest w stanie „podjąć” osiem osób. Stąd też biesiadników dzieli już tylko krok od sąsiadującego z jadalnią, pięknego tarasu, gdzie w letnie wieczory można przenieść imprezę i zrelaksować się przy lampce wina.

Mimo wyzwań towarzyszących urządzaniu domu, efekt końcowy to wnętrze o niezwykłej wręcz konsekwencji aranżacyjnej. Każde pomieszczenie zdaje się nawiązywać dialog z kolejnym, a całość spaja niemal perfekcyjny wizualny porządek. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich pomieszczeń jest drewno dębowe, obecne czy to w formie naturalnych desek czy fornirów. Wieńczy podłogę, wkrada się w powierzchnie pionowe, wyścieła schody klatki schodowej.

Jasnej barwie drewna towarzyszą szarości w najróżniejszych odcieniach – od wyblakłych, którymi pomalowano ściany, po mocniejsze w formie mebli. Jedynym pomieszczeniem, które zdaje się delikatnie wyłamywać spod dominacji drewna jest sypialnia. Tutaj właścicielka postawiła na szarości, które zajęły miejsce dominujących dotąd w projekcie beżów, eksplorując ten kolor do maksimum.

Bogato zastosowane drewno to jeden z elementów ocieplający wnętrze, drugim akcentem budującym przytulność w pomieszczeniach są tekstylia. W salonie i sypialni są to długie, swobodnie opadające wzdłuż okien zasłony, w kuchni – roleta rzymska, kolorem nawiązująca do krzeseł w jadalni. Stanowią oprawę nie tylko okien, ale i całego domu, który choć nowoczesny, jest bardzo przytulny.

Tak urządzone wnętrze pełni rolę tła dla dalszych aranżacyjnych wariacji, które z pewnością zmienią się nie raz. Odpowiedni wzór, dekoracja, detal w kontrastującym kolorze – to wszystko może całkowicie odmienić charakter pomieszczeń, zapobiegając wkradającej się w codzienne życie monotonii. Ta z pewnością właścicielce nie grozi, gdyż jak sama przyznaje, dodatki lubi dobierać w zależności od pory roku.

Zdjęcia: Bartosz Jarosz. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także