PARTNER PORTALU
Przytulnie i rodzinnie: tak urządzono dom w Grodzisku Mazowieckim

Przytulnie i rodzinnie: tak urządzono dom w Grodzisku Mazowieckim

Autor: Justyna Łotowska
10 marz 2022 10:55

Dom miał być ciepły i przytulny, łączący różne style - skandynawski, loftowy, rustykalny i retro. Za projekt eklektycznych wnętrz szeregówki odpowiada Katarzyna Karpińska-Piechowska z pracowni Amicus Design.

  • 155-metrowa szeregówka w Grodzisku Mazowieckim, za projektem stoi białostocka pracownia Amicus Design. 
  • Ciepłe, przytulne wnętrza łączące różne style zaprojektowano dla rodziny 2+2+pies.
  • by w domu żyło się wygodnie, Katarzyna Karpińska-Piechowska zadbała o dużo miejsca do przechowywania i dużo komfortowych, rodzinnych miejsc do wypoczynku i spędzania czasu razem.
  • Inny projekt tej samej pracowni: Świetne mieszkanie w stylu retro scandi. Zobacz bardzo ładny projekt wnętrza!

Inwestorzy 155-metrowego domu w zabudowie szeregowej potrzebowali wnętrz urządzonych w naturalnym stylu, w spokojnych kolorach, ale z barwnymi akcentami. Wnętrze miało nie wiać nudą, ale jednocześnie właścicielom zależało na funkcjonalnych rozwiązaniach i atmosferze sprzyjającej relaksowi. Tego niełatwego zadania podjęła się Katarzyna Karpińska-Piechowska, założycielka pracowni Amicus Design. 

Założenia projektu - łączyć różne materiały, kolory i wzory

Szeregówka znajduje się w Grodzisku Mazowieckim. Całość ma 155 m2 pow. użytkowej (3 kondygnacje), ale projekt obejmował cały parter i część pomieszczeń na piętrze - korytarz, sypialnię i dwie łazienki, łącznie ok. 96 m2. 

Co podobało się inwestorom? Cegła, lamperia z listew dekoracyjnych i płytki patchworkowe. chcieli także mieć niejednolitą kuchnię (różne szafki dolne i górne). Projektantka ustaliła też, że na płytki ścienne pojawią się tylko tam, gdzie naprawdę trzeba, a podłogę wykończy się drewnianą jodełką. 

Podstawa projektu - funkcjonalne zabudowy

Aby w domu żyło się wygodnie, Katarzyna Karpińska-Piechowska zadbała o dużo miejsca do przechowywania i dużo komfortowych, rodzinnych miejsc do wypoczynku i spędzania czasu razem. W przedsionku, bez oddzielenia od reszty domu stanęła duża szafa. W kuchni znalazła się duża wyspa, pojemna lodówka i mnóstwo miejsca na blacie. W salonie nie mogło zabraknąć dużego stołu. Także na ścianie z telewizorem znalazła się funkcjonalna zabudowa pod TV. Naprzeciwko - wygodna, duża sofa z wysokim oparciem. 

Kuchnia - jasna i przytulna

W części dziennej otwarty salon połączono z jadalnią i aneksem kuchennym. Musiało się tu znaleźć wystarczająco dużo miejsce pod rodzinę 2+2+pies, duża i praktyczna kuchnia, pojemna sofa i wygodny stół. 

- Największym wyzwaniem było dobranie ciekawych płytek patchworkowych, które by współgrały z wnętrzem i nie zdominowały go całkowicie - mówi Katarzyna Karpińska-Piechowska. 

Wspomniane płytki zagościły m.in. na podłodze w kuchni, gdzie tworzą udany zestaw z jasnymi frontami kuchennymi - górne szafki są białe, a dolne - jasnoszare. Gwiazdą kuchni jest duży półwysep z szufladą z koszami na śmieci. Sprawdza się idealnie, ponieważ gospodarze szykują posiłki najczęściej właśnie na blacie półwyspu. Od strony salonu półwysep ma dodatkowe półki na książki i dekoracje. W zabudowie kuchennej obok lodówki znalazła się także zabudowa Space Tower pełniąca funkcję małej domowej spiżarni.

Salon z cegłą na ścianie

W eklektycznym, przytulnym pokoju dzienny zwraca uwagę jasna cegiełka w naturalnych kolorach. Nadaje ona charakter domu już od wejścia, bo znaleźć ją także można w wiatrołapie i wzdłuż komunikacji. W salonie idealnie współgra z nią jodełka na podłodze oraz pomalowana na biało boazeria na ścianie z telewizorem. Całość idealnie dopełnia niska zabudowa ściany TV wykonana na zamówienie przez stolarza i zachwycająca zwłaszcza piękną, przeszkloną witrynka. 

Sypialnia z garderobą

Królestwem właścicieli jest też przestronna sypialnia z garderobą. Uwagę zwraca pojemna zabudowa wokół łóżka, która dodatkowo ma po obu bokach wnęki zamiast stolików nocnych. Dużo tu miejsca do przechowywania, a detale jak piękne dekoracje czy lamperie z listew dekoracyjnych sprawiają, że to ciepłe i przytulne miejsce, idealne do wypoczynku

Projektowanie łazienek - spore wyzwanie

- W łazience na parterze lubię połączenie patchworkowych płytek z industrialnym stelażem pod umywalkę, robionym na zamówienie według mojego projektu - mówi Katarzyna Karpińska-Piechowska. - W ogóle zaprojektowanie nieustawnej łazienki z prysznicem na poddaszu było dla nas sporym wyzwaniem. Zmniejszyliśmy prysznic na jego głębokości, by od korytarza powstała jeszcze wnęka na dodatkową szafę - wyjaśnia projektantka. 

Łazienka na piętrze pełni rolę pomieszczenia kąpielowego dla dzieci i pralni. Zaaranżowano ją w pastelowym różu. Oryginalna kolorystyka przykuwa wzrok, a patchworkowe płytki na podłodze tej łazienki to prawdziwa wisienka na torcie!

Projekt wnętrz i stylizacja: Katarzyna Karpińska-Piechowska z pracowni Amicus Design
Zdjęcia: Kamil Prokopowicz

Zobacz także Nowoczesne wnętrze. Dobre pomysły na przechowywanie!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także