Rodzinny dom pod Warszawą. Przytulny salon, szara kuchnia. Ale piękny!

Rodzinny dom pod Warszawą. Przytulny salon, szara kuchnia. Ale piękny!

Autor: Ewa Kozioł
21 cze 2022 08:34

Dom na obrzeżach Warszawy został zaprojektowany dla rodziny z trójką dzieci. Jest komfortowy i przyjazny do codziennego życia. Ma też przytulny charakter mimo nowoczesnej stylistyki.  • Najważniejszym założeniem projektu było zaplanowanie wnętrza z myślą o dużej rodzinie posiadającej trójkę malutkich dzieci.
  • Stylistyka domu jest nowoczesna, ale mamy tu sporo dodatków przełamujących minimalistyczną strukturę.
  • We wnętrzu zastosowano dużo naturalnego drewna dębowego w ciepłym odcieniu, które nadaje mu przytulnego charakteru.

Dom ma powierzchnię 250 m2. Na parterze znajduje się salon połączony z kuchnią i jadalnią, gabinet, oraz toaleta. Na piętrze mamy zaś trzy pokoje dzieci, łazienkę dziecięcą, strefę master bedroom z garderobą i łazienką. Najważniejszym założeniem projektu było zaplanowanie wnętrza domu z myślą o dużej rodzinie posiadającej trójkę malutkich dzieci. Na poziomie funkcjonalnym projektantki z pracowni TK Architekci wydzieliły przestrzeń tak, aby na górze znalazły się trzy podobnej wielkości pokoje przeznaczone dla dzieci, a parter pozostał maksymalnie przestronny z miejscem na zabawę, wspólne posiłki oraz gotowanie. Dzięki temu dom jest komfortowy i przyjazny do codziennego życia. 

Stylistyka domu jest nowoczesna, ale mamy tu sporo dodatków przełamujących minimalistyczną strukturę. Drewniane stołki barowe przy wyspie kuchennej, ława przy stole jadalnianym, filcowe lampy nad stołem wprowadzają nieformalną atmosferę swojskości. We wnętrzu zastosowano też dużo naturalnego drewna dębowego w ciepłym odcieniu, które nadaje mu przytulnego charakteru. Drewno uzupełniają szare i grafitowe okładziny ścienne oraz fronty meblowe – kolorystyka szarości została wybrana ze względów praktycznych, jako łatwa do utrzymania w czystości. Właściciele byli otwarci na prowadzenie drobnych akcentów w ich ulubionych kolorach. Architektki zaproponowały więc miedziany dodatek w kuchni, stonowany granat w gabinecie oraz spokojną butelkową zieleń w sypialni master.

Salon z dwoma, wygodnymi sofami

W salonie znalazły się dwie duże, wygodne sofy, sporej wielkości regał na książki, po które i dorośli i młodsi mieszkańcy sięgają niezwykle często. Strefa wypoczynkowa realizuje zatem funkcje wspólnej czytelni, jest miejscem grania w gry planszowe i układania puzzli (dwa spore stoliki wysuwane jeden spod 2-giego). Znalazł się tu też telewizor oraz kominek, przy którym domownicy lubią spędzać zimowe wieczory.

Akcentem dekoracyjnym salonu jest ściana za sofą z wkomponowanym ledowym oświetleniem oraz z chrobotkiem. Długi stół jadalniany, poza funkcja spożywania posiłków, stał się też miejscem codziennej kreatywnej zabawy dzieci. Jest tu dość miejsca na rysowanie, malowanie farbami i lepienie z ciastoliny. Jego drewniany, solidny blat świetnie się do tego nadaje.

Kuchnia z wyspą

Centrum kuchni stanowi wyspa wykończona w całości (blat i fronty szafek) spiekiem kwarcowym. Na blacie roboczym wyspy znajduje się płyta indukcyjna oraz okap wysuwany z blatu. Właścicielom bardzo zależało na tym, aby nad wyspą nie było tradycyjnego, wiszącego, ciężkiego okapu. Projektantki zaproponowały więc okap ukryty w blacie, co okazało się idealnym rozwiązaniem. Nad wyspą dzięki temu znalazło się miejsce na lekką wizualnie konstrukcję z dekoracyjnymi półkami z miedzianej perforowanej blachy.

Kuchnia jest dość sporych rozmiarów. Zapewnia dużą ilość miejsca do przechowywania i wygodne, praktyczne blaty robocze, które pozwalają na codzienne przygotowywanie posiłków. Z kuchni przez przeszkloną ścianę jest widok na gabinet. Można go podczas pracy zasłonić od wewnątrz żaluzjami.

Klimatyczna sypialnia z łazienką master

Sypialnia i łazienka master miały być z założenia trochę ciemniejsze w kolorystyce i służyć wieczornemu wyciszeniu. W sypialni znalazła się więc spokojna tapeta z motywem lasu oraz dodatki w postaci butelkowej zielni. 

Łazienka (z ukrytą na prawo od umywalek sauną) ma klimatyczny wystrój. Ciemniejsze kolory płytek, ciepłe drewno, roślinność, ciepłe szczelinowe światło sprzyjają relaksowi.

Łazienka dzieci z kroplą koloru 

Łazienka dzieci jest przytulna i urządzona w jasnej kolorystyce. Dominuje tu biel, szarość oraz drewno. Akcent stanowią białe płytki z fakturą przypominającą upleciony warkocz i tapeta w kropki wyglądająca jak chlapnięcia farbą. Umywalka w tej łazience jest bardzo długa i ma dwa krany, co ułatwia poranne i wieczorne mycie licznej gromadki.

Autorki projektu: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracowania TK Architekci, www.tkarchitekci.pl

Zdjęcia: TK Architekci

Zobacz także 80-metrowe mieszkanie w Warszawie. Drewniane lamele i granatowa sofa!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także