
Ściany we wnętrzu: zobacz 20 dobrych pomysłów
Pomysłów na wykończenie ścian jest nieskończenie wiele. Do wyboru mamy cały wachlarz materiałów o przeróżnych strukturach, faktura, kolorach, powierzchniach. Możemy je też dowolnie łączyć i zestawiać.

Obecnie mamy praktycznie nieograniczone możliwość, jeśli chodzi o materiały i wzory, aby dopasować aranżacje ścian do całość charakteru wnętrz. Ściany tapicerowane, elementy dekoracyjne jak panele akustyczne, panele korkowe w różnych formach i wybarwieniach oraz nieśmiertelne tapety w bogatej ofercie barw i wzorów lub zupełnie naturalne z delikatną fakturą tkaniny. Doskonale sprawdzają się również płyty fornirowane lub laminowane, tworzące w całość drewniane ściany, ale również mdf lakierowany frezowany w formie pionowych elementów.
Przestrzenie łączone to dodatkowa trudność w aranżacji, kiedy każdy jeden detal i kolor trzeba do siebie idealnie dopasować. Najczęściej strefa kuchenna wprowadzona jest do dziennej w postaci aneksu. Zabudowa kuchenna projektowana jest wówczas, tak aby stanowiła część nieformalną przestrzeni wypoczynkowej. Przy takim rozwiązaniu wybór materiałów opieramy najczęściej o wspólną, spójną kolorystykę dla korytarza, jadalni, pokoju dziennego i aneksu kuchennego. Coraz mniej stosujemy szkła na wykończenie ścian między szafkami. Wykończenie stanowi natomiast często materiał typu spiek, gres wielkoformatowy, rzadziej kamień naturalny. Czasem decydujemy się również na użycie laminatu. Na większe szaleństwo możemy sobie pozwolić, kiedy w kuchni rezygnujemy z szafek górnych.
Strefa sypialni to nasz prywatny azyl. Tu wprowadzamy najczęściej miękkie elementy tapicerowane w postaci całych tapicerowanych ścian z łóżkiem, wysokich zagłówków lub połączeń jak tapicerka – tapeta, tapicerka – fornirowana ściana czy tapicerka i elementy dekoracyjne 3d czy frezowany mdf. Sypialni nierzadko łączona jest z przestrzenią łazienki, co daje nam możliwość również spójnego połączenia materiałowego i kolorystycznego. W tej strefie możemy przejść drewnianą podłogą czy panelami do strefy suchej łazienki a potem wykorzystać ten sam materiał jako wykończenie ściany.
Tekst: mgr. inż. arch. Anna Maria Sokołowska, Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrze, www.amsokolowska.pl