PARTNER PORTALU
Ujarzmić morze

Ujarzmić morze

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 lis 2009 13:11

Gdy mieszka się w przedwojennej kamienicy w centrum Sopotu chciałoby się czuć cudowny i niepowtarzalny charakter nadmorskiego klimatu nie tylko na zewnątrz. Ma się po prostu chęć przenieść chociaż jakiś jeden element tego pięknego jak też nieujarzmionego krajobrazu do wnętrza.

Projektantce Agnieszce Hajdas Obajtek ewidentnie powiódł się ten zamiar. Wprowadziła bowiem do tego mieszkania i zamknęła w ramach salonu fragment dna morskiego. Takie właśnie wrażenie odnosi się, stąpając po ułożonych na drewnianych belkach szklanych taflach, pod którymi widać dno wysypane białymi kamieniami – dolomitami. Wchodząc tam, czujemy się wręcz tak jakbyśmy stąpali po wodzie.

Uroku całej tej przestrzeni dodają: biała sofa, fotel i stolik wyszukane na targach w Mediolanie. Natomiast ciepłe światło wydobywające się spod podwieszanego sufitu oraz ścianki, zbudowanej ze szkła i ozdobionej stalową tapetą, umieszczonej za sofą, sprawia, iż przebywając tam, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że znajdujemy się na gorącej plaży. Elementem ożywiającym przestrzeń salonu jak też łączącym go z kuchnią są dodatki i elementy wyposażania utrzymane w kolorze nasyconej czerwieni. Zgodnie z tym pomysłem jedna ze ścian w kuchni wyłożona została tapetą z motywem kwiatowym.

Zabieg ten stał się charakterystycznym, mocnym akcentem w białej przestrzeni, a wiszące wzdłuż ściany lustro poszerzyło dość wąskie wnętrze. Biblioteczka, przygotowana też jako miejsce do pracy, nie emanuje „krwistymi” detalami, utrzymana jest natomiast w ciepłej kolorystyce: brązu oraz beżu. Znajdująca się tu zabudowa wykonana na zamówienie, podłoga z parkietu egzotycznego jak i dywan sprawiają, że miejsce to jest niezwykle przytulne, a czas jakby się w nim zatrzymał. W całym mieszkaniu znajdują się szklane drzwi, dzięki czemu uzyskano wrażenie płynności przestrzeni. Co nietypowe – sypialnię od reszty pomieszczeń odgradza też skrzydło wykonane z tego samego materiału.

Na tym nie koniec jednak szklanych impresji. Szafa znajdująca się w tej intymnej przestrzeni mami lustrzanymi taflami, a blat toaletki przybrał mleczną barwę. Łazienka również jest jak fragment morskiej głębiny, w której rozbłyska niebieskawe światło wydobywające się spod usypanych w zagłębieniu po środku podłogi dolomitów. Dodatkowo ściana pokryta błękitno-niebieską mozaiką mieni się w kroplach spadających spod prysznica obudowanego szkłem. Cała przestrzeń tego mieszkania utrzymana jest w klimacie bliskim naturze. Zarówno elementy odnoszące się do morza (dolomity, szklane drzwi, szafa, lustra) jak też motywy florystyczne spajają wszystko w harmonijną i niepowtarzalną jedność.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także