Układ doskonały

Układ doskonały

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
09 gru 2008 09:44

Wielkoformatowe współczesne obrazy w sąsiedztwie wiekowych sprzętów. Postarzane drewno i kamienne wykończenia zamknięte w nowoczesnej architektonicznej ramie, oraz inwencja projektantek i fantazja właścicieli, czyli teraźniejszość z przeszłością – w układzie doskonałym.

Wystrój mieszkania w nowoczesnym apartamentowcu, na warszawskim osiedlu Marina, musiał nawiązywać do stylu otoczenia. Właściciele jednak nie chcieli rozstawać się ze swoimi sprzętami, które towarzyszyły im przez lata. A są to sprzęty wiekowe i z charakterem. Wśród nich znalazły się zarówno meble, jak i obrazy, przedmioty szczególnie ważne dla małżeństwa w średnim wieku, z niezwykle świeżym podejściem do życia. W urządzaniu nowego miejsca, pomagały im architekt wnętrz Sylwia Erol i architekt Joanna Grodzka, które, po zapoznaniu się z planowanym wyposażeniem mieszkania, przygotowały pod nie odpowiednią „bazę”. 

Z założenia tło miało być neutralne i bardzo naturalne, bowiem gospodyni, rodowita Szwedka, ceni sobie ekologię. W mieszkaniu pojawiły się więc kamienne elementy, lite drewno i oryginalny fornir orzecha włoskiego. - wyjaśnia Sylwia Erol. Część dzienna apartamentu została rozdysponowana pomiędzy salon, kuchnię i jadalnię. W całym pomieszczeniu zastosowano ten sam rodzaj podłogi i zrezygnowano z wszelkich ścianek działowych. Dzięki temu poszczególne strefy funkcjonalne wzajemnie się przenikają, nadając wnętrzu bardziej spójny charakter.

Stylowy salon

Salon „sięga do korzeni”, mając w posiadaniu sprzęty najbardziej wiekowe – stylowe krzesło oraz dwa kredensy, ustawione na tle przeciwległych ścian. Jadalnia to łagodne przejście od przeszłości do nowoczesności. Strefę tę wyposażono w szereg krzeseł z masywnymi, drewnianymi oparciami oraz okrągły stół ze szklanym blatem, nad którym zawisła charakterystyczna lampa, z drobnych, kolorowych kryształków. Zgoła odmienną stylistykę projektantki zastosowały w kuchni. Mnóstwo szklanych elementów i stalowych wykończeń, nawet w sąsiedztwie litego drewna pokrywającego wyspę, czynią z niej strefę ultranowoczesną. Atmosferę wyszukanej elegancji wprowadza zabudowa kuchenna, z mlecznobiałymi frontami firmy Poggenpohl.

Delikatnie zasugerowane kreski uchwytów nie zaburzają, zaplanowanej w tej strefie, aury swoistej ascezy. Istotną rolę, w oficjalnej części mieszkania, przypisano również oświetleniu. Sylwia Erol wraz z Joanną Grodzką zaprojektowały mnóstwo punktów świetlnych, których blask, zmultiplikowany przez lśniące powierzchnie ścian, blatów i frontów szafek, potęguje we wnętrzu wrażenie luksusu. Dychromatyczny układ barw (biel i brązy) przełamują kolorowe płaszczyzny obrazów, zdobiących niemal wszystkie wnętrza w mieszkaniu. Zostały one namalowane przez XYZ (?), kuzynkę gospodarza, i zgodnie z jego życzeniem, zdobią niemal każdy kąt apartamentu. Jednym z bardziej klimatycznych miejsc jest biblioteka gospodarzy, która skrzętnie przechowuje setki, gromadzonych przez długie lata książek.

Stylowy żyrandol, zawieszony w centrum pomieszczenia, sekretarzyk „z epoki” oraz stary zegar z kurantem, tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca. Swoją ukrytą tajemnicę posiadają nawet regały z książkami. Po przesunięciu jednego z nich, pojawia się wejście… wprost do łazienki gospodarzy. W łazience centralne miejsce zajmuje wanna, o nietypowym kształcie muszli. Większość ścian oraz podłogę pokryto płytkami, które nie tylko z wyglądu, ale i w dotyku, przypominają naturalny kamień. Uroku wnętrzu dodaje szklana mozaika, eksponująca biel ceramiki. Bezpośrednio z łazienką sąsiaduje również sypialnia właścicieli, pokój urządzony ciekawie i niezwykle praktycznie. Stylowego charakteru temu wnętrzu dodają staromodne sprzęty – komódka z lustrem oraz wieszak na męskie ubrania.

Nieco przekornym elementem wystroju wnętrza, które podkreśla jego niebanalną stylistykę, jest nowoczesne łóżko, na ramie ze stali nierdzewnej, przykryte wielobarwnym patchworkiem. Ogromnie wygodne okazały się również dwie garderoby – oddzielne dla pani i pana domu, oraz „ukryty” pokój, z którego korzystają odwiedzający właścicieli synowie. Gościnny pokój „pojawia się” po przesunięciu ruchomych ścianek, które złączone ze sobą separują niewielką przestrzeń.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także