PARTNER PORTALU
Wnętrze: kamień na ścianie i beżowe meble wypoczynkowe

Wnętrze: kamień na ścianie i beżowe meble wypoczynkowe

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Lawirując między drewnem a szkłem, natykamy się na kamienne wyspy, lustrujące chłodnym wzrokiem przybyszów z aluminium i stali. A ci, uśmiechając się niewinnie, przysuwają się w pobliże światła tak, aby w pełni zaprezentować swoje wdzięki. Na szczęście w tym nowoczesnym wnętrzu na słowa pochwały nie trzeba długo czekać.

Mieszkanie, zgodnie z życzeniem młodej właścicielki, zostało urządzone na wskroś nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami. Powściągliwe i dopracowane, w pełni oddaje charakter i temperament gospodyni. Projektem wnętrza zajęła się architekt Katarzyna Mikulska-Sękalska. Zastosowana przez nią paleta barw (ciemne brązy i złamana biel) czynią z mieszkania miejsce ciepłe i nastrojowe, lecz obecność szkła i stali nie pozwala zapomnieć, że rządzi tu przede wszystkim minimalizm. Minimalizm elegancki i luksusowy, utrzymujący przyjacielskie stosunki z naturalnymi detalami.

Nowoczesna forma

Salon i kuchnia to jedna przestrzeń przedzielona wyspą-barkiem. Wokół niej zaprojektowano drewnianą konstrukcję, pokrytą naturalnym fornirem wenge. W ramie zainstalowano kilka punktów świetlnych, które sprawiają wrażenie jakby „oderwały” się od gwiezdnej plejady w podwieszonym suficie (tam również umieszczono halogenowe reflektorki). Wszędzie pojawiają się wyłącznie nowoczesne formy oświetlenia – płaskie i szklane lampy sufitowe oraz wisząca lampa nad stołem jadalnianym. W części dziennej mieszkania niezwykle silną obecność zaznacza barwa złamanej bieli. „Opanowała”ona zarówno skórzany wypoczynek, gresowe płytki na podłodze w kuchni, jak i fronty zabudowy kuchennej, wykonane z płyty mdf lakierowanej na wysoki połysk.

Zabudowę przykrywają granitowe blaty, które nazwą (Star Galaxy), a przede wszystkim wyglądem (białe punkciki na czarnym tle) nasuwają podniebne skojarzenia. Nad blatami zawieszono stalowy okap w kształcie kubika oraz szafki z przeszklonymi frontami, które nieco neutralizują jego masywność. Szklane są również drzwi, oddzielające salon od pokoju gościnnego i garderoby. – Szkło czyni wnętrze optycznie lżejszym – wyjaśnia Katarzyna Mikulska-Sękalska. – Dlatego pojawia się i w kuchni, i w pokoju.

Dyskretne podziały

Ze szklanych luksferów zaprojektowałam również ściankę, za którą znajduje się garderoba właścicielki. Jest to element i praktyczny i dekoracyjny, ponieważ wpuszcza do środka sporo dziennego światła, a przy tym się prezentuje. Zawieszone na drążkach ubrania są lekko widoczne zza luksferowej ścianki, stając się barwnym urozmaiceniem strefy przechodniej.

Minimalistyczną linię nagle przerywa dobudowana ścianka, pokryta marmurem, która posłużyła za ogromny, dekoracyjny panel telewizyjny. Sączące się z ukrycia światło minimalizuje kontrast bijący od telewizora i podkreśla oryginalną, chropowatą strukturę ściany.

Kamienny akcent pojawia się również w łazience i gościnnej toalecie. Oba pomieszczenia architekt urządziła w eleganckim stylu, z ciepłą, naturalną nutą. Wprowadza ją trawertyn, który w obu pomieszczeniach posłużył za okładzinę ściany. – Do łazienki i gościnnej toalety wprowadziłam element kamienny, który połączyłam z prostotą bieli gresu i ceramiki łazienkowej.

Dało to ciekawy efekt, dodatkowo podkreślony odpowiednim oświetleniem – opowiada projektantka. Równie interesująco prezentuje się sypialnia gospodyni, miejsce nastrojowe i kobiece. O klimacie tego wnętrza przesądziło drewniane wyposażenie – żaluzje, stwarzające przyjemny półmrok za dnia, oraz łóżko i komoda pokryte fornirem z hebanu, z wyrazistym, nieco drapieżnym usłojeniem.

Delikatne oświetlenie przede wszystkim eksponuje grafikę zawieszoną na konstrukcji z suchego tynku. Zza ramienia zerka zalotnie Audrey Hepburn, ubrana w słynną suknię z domu mody Givenchy. Rzut oka na taki portret z pewnością umili każdy poranek, a czekoladowa barwa tła pobudzi apetyt. Chyba pora na śniadanie… może u Tiffany'ego?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także