Wnętrze w skandynawskim stylu: piękny dom nad Bałtykiem

Wnętrze w skandynawskim stylu: piękny dom nad Bałtykiem

Autor: Justyna Łotowska
19 paź 2020 13:53

Choć ten dom letniskowy ma zaledwie 50 m2, nie brakuje tu niczego, aby był funkcjonalny i wygodny. Marta i Michał Raca z pracowni Raca Architekci zadbali też, aby wnętrze było prawdziwą ucztą dla oczu!

50-metrowe wnętrze domu letniskowego w nadbałtyckim Lubiatowie to projekt duetu architektów, Marty i Michała Raców z pracowni Raca Architekci. W spokojnym malowniczym, otoczonym pięknymi lasami miejscu, przy plaży, powstał ośrodek z bardzo ciekawmi, nowoczesnymi domkami letniskowymi.

Klienci zwrócili się do nas o pomoc przy projektowaniu domków z zewnątrz jak i wewnątrz. Postanowiliśmy że domki powinny wpisywać się w otoczenie i być jak najbardziej naturalne - mówią Marta i Michał Racowie.

Domki powstały w technologii szkieletu drewnianego, z wypełnieniem z 15cm wełny mineralnej. Okładzinę zewnętrzną stanowią deski z modrzewia polskiego o szerokości 8 cm łączone na pióro-wpust, dzielone w połowie elewacji. By nadać nowoczesności wnęki okienne jak i wszystkie opierzenia zostały wykończone blachą stalową malowaną na czarno. Dach został wykonany z blachy stalowej w postaci paneli Plannja Emka również w kolorze czarnym.

Wnętrze w skandynawskim stylu

Do domku wchodzi się przez szeroki taras, który pozwala na większe spotkania towarzyskie w kontakcie z naturą. Drzwi na taras można otworzyć na oścież powiększając tym samym powierzchnie salonu. Nad tarasem zostało wykonane zadaszenie w postaci żagla, który chroni domek przed nagrzewaniem się i pozwala cieszyć się tarasem przy niewielkim deszczu. Żagiel przed domkiem okazał się strzałem w dziesiątkę, wyglądem nawiązuje do morza, nadaje lekkości bryle budynku, a wraz z podświetlanymi girlandami tworzy urokliwy klimat.

Wnętrze domków również zostało stworzone przy pomocy naturalnych materiałów i utrzymane jest w stylistyce skandynawskiej. Parter domku stanowi salon z aneksem kuchennym i przestronna łazienka. Głównym elementem salonu jest mały kominek stojący na tle ściany kominowej wykończonej małymi płytkami w kolorze naturalnej zieleni. Ściany zostały obłożone karton gipsem i wybielone do niepełnej wysokości, tak by były widoczne deski z modrzewia oraz strop z belek - mówią architekci.

W salonie znajduje się rozkładana sofa. Kompaktowa kuchnia zawiera wszystkie dogodności, takie jak zmywarka czy piekarnik z mikrofalą. Dolne szafki zostały wykonane ze sklejki brzozowej, a górne z białej płyty lakierowanej.

Obok kuchni znajduje się łazienka która została wykończona tymi samymi płytkami co ściana kominowa oraz płytkami imitującymi terazzo. Po lewej stronie znalazło się miejsce na obszerny prysznic z siedziskiem, po prawej stronie znajduje się duża szafka na stelażu stalowym z blatem marmurowym i okrągłymi lustrami.

Na piętrze znajdują się dwie sypialnie: duża z podwójnym łóżkiem małżeńskim, oraz mniejsza z dwoma łóżkami pojedynczymi. Meble w pokojach zostały wykonane z lakierowanej sklejki brzozowej w połączeniu ze stelażami stalowymi malowanymi na czarno. Tutaj również pojawia się naturalny zielony kolor w postaci farby na ścianie i koloru pościeli - dodają Marta i Michał Racowie. 

Projekt: Raca Architekci
Fot. Fotomohito

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także