×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wyjątkowy loft: wnętrze łączące tradycję i nowoczesność

Wyjątkowy loft: wnętrze łączące tradycję i nowoczesność

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
17 lip 2019 11:13

Ten nieduży, ale bardzo wygodny loft znajduje się w centrum Krakowa. Jego wnętrze doskonale łączy elementy stylu nowoczesnego z tradycją, dzięki czemu przestrzeń jest oryginalna i niezwykle ciekawa.

Potencjał pofabrycznej przestrzeni

Mieszkanie w centrum Krakowa wymyka się standardowym typologiom. Powstało w poprzemysłowym budynku Telekomu z lat siedemdziesiątych, które zostało podzielone na mieszkania o ciekawych proporcjach. Pierwotnie w wersji zaproponowanej przez dewelopera wnętrze miało powierzchnię 40 m2 i wysokość 3,80 m. Dzięki architekt Patrycji Morawskiej, właścicielki pracowni projektowania wnętrz Indigo Design Studio, zyskało dodatkowe 25 m2. Obecnie po zmianach mieszkanie ma powierzchnię 65 m2, a wnętrze obfituje w szereg autorskich rozwiązań.

Tak wysoka poprzemysłowa przestrzeń nie pozostawiała wątpliwości co do swojego potencjału. Po zdjęciu sufitów podwieszanych wysokość wnętrza od poziomu podłogi do belek stropowych wyniosła 4,30 m (między belkami 4,60 m), co pozwoliło na stworzenie komfortowego mieszkania na dwóch poziomach. Na antresoli wygospodarowano przestrzeń na sypialnię, garderobę, dodatkową łazienkę oraz miejsce do pracy.

Parter to przestrzeń typu “open space”. W dolnej części mieszkania znajduje się kuchnia z wyspą, część jadalniana z opcją rozłożenia stołu, otwarty na dwie kondygnacje salon, łazienka oraz dodatkowy pokój z garderobą i małą antresolą. 

Przestrzeń łącząca nowoczesność i tradycję 

Projektując wnętrze architekt czerpała inspiracje z wielu stylów, dzięki czemu przestrzeń jest oryginalna i niezwykle ciekawa. Proste formy zabudowy wykonanej na wymiar wchodzą w dialog z oryginalną, XIX-wieczną cegłą rozbiórkową pozyskaną z rozbiórki starej kamienicy.

W całym mieszkaniu postawiono na stonowane kolory, przeplatające się tony szarości oraz naturalne materiały. Sufit oraz wszystkie widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak słupy czy belki stropowe, zostały pokryte tynkiem o drobnoziarnistej strukturze. Gra materiałów, połączenie cegły, tynku i drewna dopełniają duże okna, dzięki którym wnętrze jest bardzo jasne.

W strefie wejściowej znajduje się szafa wnękowa z lustrzanymi drzwiami, zlicowana z płaszczyzną ściany, odbijającą światło i optycznie powiększającą przestrzeń. Bardzo ciekawie prezentuje się siedzisko przy oknach, będące jednocześnie półką. Prosta ława na stalowej konstrukcji, wykonana na zamówienie, pozwala w wygodnej pozycji spędzić czas przy książce lub dźwiękach gramofonu.

Na ścianie, tuż przy schodach znajduje się zaprojektowany na wymiar wysoki regał, w którym wydzielono funkcje biblioteki, kredensu, dedykowanego oryginalnej, ręcznie malowanej ceramice z Opola z lat 80 oraz miejsce na gramofon z kolekcją płyt winylowych.

W salonie otwartym na dwie kondygnacje powieszono wykonany na zamówienie żyrandol typu pająk z zastosowaniem drewnianych, piaskowanych opraw świetlnych oraz kabla w oplocie naturalnej juty. Przestrzeń dopełnił ręcznie pleciony, okrągły dywan jutowy w kolorze ziemistej zieleni Boho Living oraz okrągłe stoliki z blatem wykonanym z drewna akacji.

Zobacz także Dom z charakterem - piękne, przytulne wnętrze

Z nutką retro

Wnętrze utrzymane jest w stylu nowoczesny, jednak nietrudno wyczuć w nim nutę retro. Proste fronty zabudowy kuchennej przełamane dębowym blatem, detalem w postaci dębowej półki na wino oraz płytkami podłogowymi w kolorze indygo.

Na tle stonowanej kuchni wyróżnia się fragment wykończony płytkami włoskiej firmy La Fabbrica, inspirowanej malowidłami z groty Lascaux. Można w nich dostrzec przeplatające się w nieokreślonym rytmie dynamiczne kształty i feerie barw, natężenia szarości, grafitów, rdzy, niebieskości i brązów. Nieokiełznane, nieregularne wzory na tle prostych, bezklamkowych frontów meblowych korespondują z kolorystyką i fakturą starej cegły.

Małe, ale funkcjonalne

W mieszkaniu znajdują się dwie łazienki: jedna na parterze, druga na antresoli. Pierwsza swoją stylistyką i wyposażeniem stanowi dopełnienie aranżacji strefy otwartej, czyli salonu i kuchni. Wzrok przyciąga tu nie tylko fragment ceglanego pionu, ale też wnęka prysznicowa z dekorem w postaci włoskich płytek o oryginalnym wzorze i złotą deszczownicą.

Łazienka mimo niewielkiej powierzchni jest bardzo funkcjonalna. Znajdziemy tu wygodną, wiszącą szafkę z frontami lustrzanymi, dodatkową szafkę nad zabudową geberitu, pojemne szuflady oraz ukrytą szafę gospodarczą, w które mieści się między innymi pralka z miejscem na środki czystości.

Projekt wnętrza i realizacja: Indigo Design Studio/ Patrycja Morawska. Zdjęcia: Dominika Kiepuszewska

Wykonanie mapy: Drewniane Mapy

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także