×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biodomek: ekologiczny modułowy domek pod rozbudowę. To projekt z Polski!

Biodomek: ekologiczny modułowy domek pod rozbudowę. To projekt z Polski!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
02 paź 2019 10:30
Aktualizacja: 02 paź 2019 10:35

Prefabrykowany mobilny domek można zestawiać w większe struktury, dostosowując do potrzeb działki i użytkowników. Własny dom bez kredytu na 30 lat? Polska architekt Magdalena Górska z pracowni eKodama udowadnia, że jest to możliwe.

BioDomek to zdrowy, modułowy domek, dostosowany do przewożenia na przyczepie standardowego tira. Domek rośnie wraz z potrzebami użytkowników, bez brania kredytów na 30 lat. Również gdy nasze potrzeby się zmniejszą, cały dom może zmaleć poprzez odłączenie modułów i podarowanie ich np. dzieciom, tworząc BioDomek w nowym miejscu. Odpowiada to na potrzebę elastycznego zamieszkania i nie zamrażania dóbr naturalnych w opustoszałych budynkach. Autorką projektu jest Magdalena Górska z pracowni eKodama. Dom wykonała firma Dobry Dom Moritz Reichert Biohabitat z Wrocławia. 

Na przełomie 2016/2018 eKodama z grupą zaprzyjaźnionych wykonawców z branży naturalnego budownictwa zbudowała prototyp, sprawdzając wszystkie zaprojektowane rozwiązania i detale. Zorganizowaliśmy również piknik otwierający pierwszy BioDomek, z warsztatami i pokazami promującymi naturalne budowanie i zrównoważone projektowanie.

Moduły wykonane są z naturalnych, ekologicznych materiałów, które są zdrowe i dla użytkowników i dla środowiska. Konstrukcji jest szkieletowa, z suszonego drewna klejonego KVH, wypełniona wewnątrz ekologicznym materiałem izolacyjnym z celulozy. Moduły wykończone są z zewnątrz deskowaniem modrzewiowym, pod którym znajduje się otwarta dyfuzyjnie płyta drzewna. Wnętrze i elewacja wykończone są naturalnymi farbami glinianymi i wapiennymi, naturalnymi olejami (które zabezpieczają drewno), uszczelnieniami z naturalnej wełny drzewnej.

Fundamenty są punktowe, wkręcane, co znacznie przyśpiesza montaż i zmniejsza negatywną ingerencję w grunt, zmniejszając również negatywny ślad ekologiczny budowy. Łatwiej też taki domek zdemontować i przenieść w inne miejsce. Po czasie nie pozostanie po nim żadnego śladu w pierwotnym miejscu a grunt pięknie zarośnie trawa. 

Magdalena Górska o potrzebie ekologii i ważnej roli architektów opowie już 16 października jako gość specjalny spotkania dla architektów wnętrz z cyklu Studio Dobrych Rozwiązań. Wstęp wolny, rejestracja www.sdr2019.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także