PARTNER PORTALU
Domy dla prawdziwych fanów Hobbita. Mieszkać jak Bilbo Baggins?

Domy dla prawdziwych fanów Hobbita. Mieszkać jak Bilbo Baggins?

Autor: Justyna Łotowska
13 marz 2014 15:23

Baśniowe Śródziemie inspiruje nie tylko filmowców. Także architektów! Przedstawiamy najciekawsze wnętrza stworzone dla miłośników książek JRR Tolkiena. Chcielibyście zamieszkać w domu stworzonym na wzór norek z Shire?

W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit... Dla wszystkich lubiących prozę Tolkiena opowieści ze Śródziemia, które można znaleźć w "Hobbicie", "Silmarillionie" i innych dziełach mistrza z Oxfordu, a przede wszystkim we "Władcy Pierścieni" to najpiękniejsze książki na świecie.

Ponieważ świat jest pełen Tolkienomaniaków, dziwić nie powinno, że niektórzy z nich postanowili przenieść do swojego życia trochę magii Śródziemia. Tak powstało wiele domów inspirowanych uroczą krainą Shire i życiem hobbitów. W naszej galerii przedstawiamy kilka najciekawszych. Jak Wam się podobają?

Pierwszy z nich powstał w amerykańskiej pracowni projektowej Archers&Buchanan. Został zaprojektowany jak przystało na dom prawdziwego hobbita. A więc zadbano o najbardziej charakterystyczny element architektury: okrągłe okna i drzwi. Urządzony w stylu, którego nie powstydziłby się sam Bilbo Baggins, cieszy oczy właściciela - wielkiego miłośnika twórczości JRR Tolkiena.

Kolejny z domów to własnoręczne dzieło Simona Dale z Walii. Zbudowany zaledwie w 4 miesiące, kosztował przy tym jedynie 3 tys. funtów. Właścicielowi - wielkiemu fanowi Tolkiena i ekologicznego budownictwa - zależało aby był to dom przyjazny środowisku, stworzył go więc z naturalnych materiałów i zadbał, aby budynek był w pełni ekologiczny (z wodą z dachu zbieraną do podlewania ogrodu, toaletą, która służy jako kompostownik, drewnem z odzysku na dachu i sufitach czy panelami słonecznymi wytwarzającymi energię).

W oryginalnym wnętrzu zamieszkał sam projektant i jego sympatyczna rodzina, która - jak widać za załączonych zdjęciach - dobrze się czuje w roli współczesnych hobbitów. 

Źródło zdjęć: Archers&Buchanan oraz Simon Dale (Beingsomewhere.net).

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także