×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mieszkanie w kamienicy. Piękne i wyjątkowe. Zobacz 15 wnętrz!

Mieszkanie w kamienicy. Piękne i wyjątkowe. Zobacz 15 wnętrz!

Autor: Ewa Kozioł
22 marz 2023 09:17
Aktualizacja: 22 marz 2023 12:23

Mieszkania w kamienicy to dobry wybór dla osób, które szukają alternatywy dla nowoczesnych bloków. Mają one swój niepowtarzalny, wyjątkowy klimat. Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy teraz? Oto 3 powody.

  • Kamienice zazwyczaj znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. To świetny wybór dla tych, którzy lubią mieć blisko wszelkie atrakcje kulturalne i turystyczne.
  • Miłośnicy klimatycznych wnętrz doceniają w kamienicach takie elementy jak oryginalna stolarka okienna i drzwiowa czy gipsowe stiuki, fasety.
  • Dziś kamienice mają wiele udogodnień technicznych. Mogą być wyposażone zarówno w windę, jak i w kompletny system klimatyzacji.

Jak wynika z danych zgromadzonych podczas ostatniego Spisu Powszechnego, w Polsce jest ponad milion mieszkań, które mają więcej niż 100 lat. Sporą część z nich stanowią lokale w kamienicach. Szczególnie „bogatymi” w kamienice miastami są Wrocław (około 6 tysięcy) i Łódź (podobna liczba). Kolejne kilka tysięcy jest w Krakowie i Warszawie oraz w Poznaniu. Coraz częściej klimatyczna, kamieniczna zabudowa staje się „konkurencją” dla nowych osiedli, a deweloperzy i kupujący dostrzegają ich ogromny potencjał.

Najlepsza lokalizacja w mieście

Kamienice zazwyczaj znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach: otaczają rynki miast lub usytuowane są wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic. To świetny wybór dla tych, którzy lubią mieć blisko wszelkie atrakcje kulturalne i turystyczne – teatry, galerie, muzea, a także dobre restauracje. Co ważne, o wolne działki do zabudowy w centrach dużych miast jest coraz trudniej, a to sprawia, że z roku na rok coraz więcej deweloperów decyduje się inwestować w odnowienie starych kamienic. Co to oznacza dla kupującego? Przede wszystkim to, że jeśli kupi takie mieszkanie, z roku na rok jego wartość będzie szybko rosła.

Mieszkanie w kamienicy z 1904 roku w Poznaniu. Projekt wnętrza: Maria Jachalska. Fot. Marcin Grabowiecki. Stylizacja: Eliza Mrozińska

– Kamienice w Polsce wciąż mają ogromny potencjał inwestycyjny. Z perspektywy dewelopera trudność polega na tym, że często są obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, a wtedy wymagają szczególnej troski i wiedzy o procesie rewitalizacji, pracy z archeologiem, konserwatorem, samorządem lokalnym. Ale dla nabywcy, kupno mieszkania w dobrze zrewitalizowanej kamienicy to dobra lokata kapitału – mówi Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment.

Wysokie sufity, duże okna, gipsowe stiuki

Mieszkanie w kamienicy to łakomy kąsek dla każdego konesera budownictwa. Wysoki sufit: zazwyczaj ponad 3 metry, (a czasem nawet około 5 m), duże okna, które zapewniają bardzo dobry dopływ dziennego światła – to daje nabywcy szerokie możliwości aranżacyjne. Ale przestronne pomieszczenia to nie wszystko.

Mieszkanie w kamienicy w Gdańsku. Projekt wnętrza: Anna Maria Sokołowska. Fot. Fotomohito

– Miłośnicy klimatycznych wnętrz doceniają w kamienicach takie elementy jak oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, w tym charakterystyczne dwuskrzydłowe drzwi. Zwracają uwagę na gipsowe stiuki, fasety, a także intarsjowane parkiety. Dla wielu takimi „perełkami” w wystroju są też rzeźbione piece kaflowe, których w polskich kamienicach zachowało się całkiem sporo i które często są prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Ale dla kupujących liczą się też walory czysto praktyczne: ściany w kamienicach mają tę przewagę, że są zazwyczaj znacznie grubsze niż te w nowym budownictwie – a więc finalnie dają większy akustyczny komfort i wyciszenie lokalu – podkreśla Dariusz Jagusiak.

Mieszkanie w warszawskiej kamienicy. Projekt wnętrza: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Fot. Katarzyna Ładczuk – Ład Studio

Dostosowane do wymagań mieszkańców

Wiele osób przed kupnem mieszkania w kamienicy powstrzymuje kwestia braku windy, co przy 4-5 wysokich kamienicznych piętrach może być nie lada utrudnieniem: dla osób niepełnosprawnych, starszych, czy rodziców z małymi dziećmi. Ale i to się zmienia – pojawiają się inwestycje, które oprócz przywrócenia kamienicom ich najpiękniejszego historycznego rysu, dostosowują je też do współczesnych wymagań mieszkańców.

– Dziś kamienice wcale nie muszą być reliktami przeszłości pod względem udogodnień technicznych – podsumowuje Dariusz Jagusiak. Mogą być wyposażone zarówno w windę, jak i w kompletny system klimatyzacji.

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Warszawie. Projekt wnętrza: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz. Fot. Nate Cook Photography

Mieszkania w kamienicy, szczególnie te w odnowionych budynkach, są bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają alternatywy dla wielkomiejskich blokowisk. Przy okazji dają gwarancję, że to inwestycja, która z czasem bardzo zaprocentuje.

Zobacz także Elegancki salon. 5 wyjątkowych projektów. 15 zdjęć salonów!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także