×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Piękne mieszkanie - niewielkie i modnie urządzone

Piękne mieszkanie - niewielkie i modnie urządzone

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
08 sie 2018 09:53

Nieduże mieszkanie w warszawskiej kamienicy jest pełne wigoru i fantazji, a zarazem ciepłe i przytulne. Nie brak tu śmiałych rozwiązań, ale też elementów nawiązujących do tradycji.

Młoda, dynamiczna inwestorka na co dzień mieszka w Amsterdamie, zakochana jest w Andaluzji, ale swoje gniazdo postanowiła uwić w rodzimej Warszawie. Przy takim temperamencie urządzenie wymarzonego lokum wymagało pomocy osoby, która nie tyle poskromiłaby wodze fantazji, co właściwie ją ukierunkowała. Zadaniu temu sprostała ach. Anna Krzak, która krok po kroku realizowała pomysły inwestorki, nadając im przy tym właściwy kierunek. Pomysły na aranżację tego mieszkania rodziły się podczas wspólnych rozmów – opowiada projektantka. Inwestorka chciała odtworzyć klimat andaluzyjskiego mieszkania w starej kamienicy, połączyć elementy industrialne z klasycznymi akcentami, zbudować przytulny, rodzinny klimat we wnętrzu, a przy tym zachować pełną funkcjonalność wszystkich pomieszczeń. Ja zaproponowałam właściwe proporcje tych składników – dodaje. W ten sposób powstał stylistycznie spójne wnętrze, które spełnia mix różnych potrzeb.

Klimat południowej Hiszpanii oddaje usytuowana centralnie kuchnia. Pożądanego charakteru dodają jej andaluzyjskie płytki ze wzorem imitującym tradycyjne majoliki marki Vives oraz głęboki, matowy granat frezowanych frontów kuchennych szafek i wyspy. Przeciwwagę dla nich stanowią elementy o industrialnym charakterze – cynowe lampy, surowe okucia półek, jak i sam stół. Industrialne detale wprowadzają do wnętrza surowy klimat, dodając mu nieco pikanterii – opowiada projektantka. Przeważają jednak elementy ocieplające aranżację: jak choćby miedziane uchwyty, złota bateria zlewozmywakowa czy jasnoróżowe (!) fronty szafek górnych.

Kuchnia to swoiste miejsce spotkań: z wyspą w roli głównej oraz niedużym stołem, stanowiącym jej przedłużenie. Wraz z zabudową meblową tworzy ona stanowisko idealne do wspólnego gotowania czy biesiadowania. To ona buduje też przytulny, rodzinny klimat w całym wnętrzu. Wyznacza też granice między strefę dzienną – otwartą na gości, a nocną – stworzoną z myślą o relaksie. Stąd nieduży salon stanowi niejako jej naturalne przedłużenie. Podkreślają to modernistyczne lamperie, których granatowy kolor przeniesiono z kuchennych frontów oraz ułożona w jodełkę cegła na ścianie. Jego minimalistyczny wystrój stanowi subtelne tło dla reprezentacyjnej kuchni. Jasnoszara kanapa, okrągłe stoliki w kolorze modnej miedzi oraz inspirowana kształtem damskiego kapelusza lampa wnoszą kobiecy pierwiastek do wnętrza.

Zobacz także małe mieszkanie w stylu loft

Reminiscencje tej stylistyki odnajdziemy również w głównej sypialni oraz łazience. Tę pierwszą zdominował przygaszony granat, przywołujący na myśl kolor hiszpańskiego nieba. Efekt ten potęguje poprowadzona na całej długości zabudowa garderobiana, której fronty pokryto czarno-białym z nadrukiem chmur. Pozwalają one właścicielce bujać w obłokach podczas codziennego wypoczynku w stylowym łożu, które wieńczy wykonany z pozyskanego z odzysku drewna zagłówek. Relaksowi sprzyja także zabudowa pod oknem z długim, tapicerowanym siedziskiem. To doskonałe miejsce na lekturę czy chwilę refleksji w samotności. Z kolei łazienka to powrót do motywów industrialnych, ocieplonych nutką klasyki. Odnajdziemy tu ułożone w jodełkę płytki w strefie prysznica, techniczne lampy oraz lakierowane na czarno profile. Pojawiają się tu także znane z aranżacji kuchni płytki w tradycyjne majoliki, tym razem jednak w stonowanej kolorystyce oraz obszerna, stojąca szafka umywalkowa z klasycznymi ramiakami.

Choć wystrój wnętrz czerpie z różnych stylistyk, całość tworzy bardzo harmonijne połączenie. To niewątpliwie zasługa drewna, które w aranżacji pojawia się na wyraźne życzenie inwestorki. Stylistycznie spaja ono wszystkie elementy użyte w projekcie, dodając mu ciepła i przytulności. Wrażenie ładu i porządku buduje także swoista dyscyplina, z jaką zaplanowano każdy element wystroju. Jednolite bryły mebli tworzą poczucie symetrii, zaś zestawione na zasadzie powtórzenia dekoracyjne detale dodatkowo je rytmizują.

Projekt: arch. Anna Krzak; Anna Krzak Projektowanie Wnętrz; www.annakrzak.pl

Zdjęcia: Bartosz Jarosz. Tekst: Urszula Tatur

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także