PARTNER PORTALU
Skąpane w brązach: piękne mieszkanie z duszą

Skąpane w brązach: piękne mieszkanie z duszą

Autor: Anna Sołomiewicz
28 sty 2017 11:18

Nieopodal europejskiej dzielnicy Galata w Stambule stoi zabytkowy budynek. Na jego ostatnim piętrze znajduje się mieszkanie, w którym nowoczesność spotyka się z historią.

W okolicy, która niegdyś była enklawą dla włoskich artystów i architektów, w zabytkowym budynku znajduje się mieszkanie, w którym przeszłość spotyka nowoczesność. Zabytkowe freski, oryginalna drewniana podłoga, ścierają się ze współczesnymi meblami, tworząc kombinację której nie brak duszy i elegancji.

Architekci z biura Atelye70 podjęli się trudnego zadania. Mieli odnowić mieszkanie niegdyś przeznaczone na pokoje dla służby, w zabytkowym budynku, który w znacznym stopniu został dotknięty przez czas. Rezultatem ich prac jest projekt Gabriel Apartment.

Pokrywające ściany freski sprzed stuleci, zostały wraz z upływem czasu pokryte białą farbą. Architekci postanowili jednak odsłonić oryginalne dekoracje ścian i odzyskać jak najwięcej z malowideł, które niegdyś je pokrywały, a pod wpływem wilgoci zostały w znaczym stopni zniszczone. W efekcie, ściany w mieszkaniu otrzymały brązowy kolor i surowy, nieco industrialny charakter, spod którego przebijają się jednak zdobiące niegdyś te powierzchnie, piękne freski.

Zachowano także oryginalną drewnianą podłogę. Całkowitej renowacji poddano jednak dach budynku, odsłaniając w procesie drewniane belki sufitowe, które następnie pomalowano jasną farbą. Architekci postępowali z niezwykłą delikatnością, godną konserwatora zabytków. Jednocześnie jednak, odnieśli się do życzeń klienta, który miał w tym domu zamieszkać. 

Centrum mieszkania stanowi duża kuchnia, która miała odzwierciedlać zamiłowanie inwestora do kulinarnych eksperymentów. Od jadalni odgradza ją symbolicznie półwysep. Oprócz otwartej strefy kuchenno-jadalnianej, we wnętrzu znajdziemy również dwie sypialnie, dwie łazienki oraz pokój przeznaczony na nieduży salon/kącik wypoczynkowy.  

Meble do mieszkania dobrano z troską o każdy szczegół. Wykonane przez lokalnych rzemieślników, odzwierciedlają klimat całego wnętrza. Dominują tutaj kolory i materiały, harmonizujące z kolorystyką ścian. Blat kuchenny wykonano z ciemnego granitu, większość frontów szaf jest drewniana. Zastosowano również zabudowę, która nie zakłóca pięknie wyeksponowanych zabytkowych fresków. 

Całość tworzy wrażenie eleganckiego, przytulnego wnętrza, w którym nowoczesne rozwiązania przeplatają się z akcentami z przeszłości. 

Projekt: Biuro projektowe Atelye70.

Zdjęcia: Emrah Aydemir.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także