PARTNER PORTALU
Styl retro. Dom z duszą, którym się zainspirujesz!

Styl retro. Dom z duszą, którym się zainspirujesz!

Autor: Justyna Łotowska
30 sty 2017 10:08

Dywan kupiony na targu w Maroku, narzuta w Egipcie, zegar we Francji. Pianino to rodzinna pamiątka po babci. W domu w stylu retro każda z rzeczy ma swoją historię.

Spokój, cisza, brak przeszklonych betonowych wieżowców i zieleń za oknem. Właściciele bez większego zastanowienia sprzedali mieszkanie w stolicy i przenieśli się na obrzeża miasta. Kupili dom, w którym mają więcej miejsca dla siebie, dzieci oraz psów i kota, będących pełnoprawnymi członkami rodziny.

Ważny był jednak nie tylko sam metraż i okolica, ale także klimat i styl wnętrza. Tu z pomocą przyszła Magda. Marysia i Sebastian to moi przyjaciele. Wiedziałam co lubią i jakie mają pasje. Połączenie zamiłowania Magdy do podkreślania funkcji i wygody, z podróżniczą pasją i dobrym wyczuciem stylu właścicieli, pozwoliło stworzyć przytulne wnętrze retro utrzymane w lekko eklektycznym charakterze. Odnajdziemy tu zarówno nutkę orientu przywiezioną z odległego Maroka, jak i rodzinne pamiątki z historią.

Rustykalna kuchnia sercem domu

Sercem domu jest jasna, słoneczna i bardzo przestronna kuchnia w stylu rustykalnym. To ona stała się motorem napędowym projektu, jego częścią spajającą oraz dyktującą charakter całego wnętrza. Jest duża i ma tak długi blat, że nie jedna pani domu spojrzy na niego z zazdrością. Dokładnie tak, jak chciała Marysia, której gotowanie to kolejna wielka pasja.

A że uwielbia także spotkania z przyjaciółmi, które często przenoszą się z salonu właśnie do kuchni, to takie układ jest dla niej perfekcyjnym rozwiązaniem. Meble w jasnym, kremowym kolorze rozświetlają i tak już widną przestrzeń, eksponując także ciemny drewniany blat oraz klimatyczny, stylizowany kredens w stylu retro – wylicytowany na allegro.

Jadalnia w sielskim klimacie

Jadalnia, znajdująca się jeszcze troszkę w kuchni, ale już jakby w salonie, stanowi kontynuacje tego cudowanie sielskiego klimatu. Jednak tu do ciemnego, drewnianego stołu i białych krzeseł, dodano jeden mocniejszy akcent. Dynamiczną, wesołą, ozdobną tapetę.

Jej roślinny wzór po raz kolejny nawiązuje do przewodzącej w tym projekcie idei ciepła domu rodzinnego, pełnego życia i pasji jego właścicieli – mówi Magda.

Łączy także strefę jadalni z salonem, w którym można odpocząć przy cieple płynącym z uroczego piecyka czy też posłuchać Mozarta, Bacha, Chopina w wykonaniu Sebastiana. Pianino, będąca rodzinną pamiątką po babci zajęło w salonie dość ważne miejsce.

Ściana wykończona cegłą

Jego majestat doskonale wydobywa ściana wykończona prawie stuletnią cegłą. Właściciele otrzymali ją od ojca przyjaciółki, który z kolei odzyskał ją z wiekowego komina. Na początku miała zmienić kolor na biały. Po oczyszczeniu okazał się jednak, że oryginalny budulec ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Zmiana koloru więc w ogóle nie wchodziła już w grę.

Cegłę - zimniejszą w odbiorze, ociepliły ciemne, drewniane elementy, kolorowe, żywe dodatki i szczypta orientu prosto ze słynnego targu w Maroku. Bo właśnie tam Marysia i Sebastian kupili ten ręcznie wykonany dywan o unikatowym, wykwintnym wzorze.

W sypialni narzuta z Egiptu

Równie cenną pamiątką z jednej z wakacyjnych, rodzinnych podróży jest narzuta zdobiąca łóżko w sypialni na poddaszu. Przybyła tu prosto z dalekiego Egiptu. Wykonana została ręcznie z grubej bawełny – kolorowe kawałki materiału naszyto na spód w jednolitym kolorze.

Jej wielobarwność i dynamiczność ożywia spokojne, stonowane wnętrze, w którym wyposażenie ograniczono tylko do niezbędnego minimum. Nie było potrzeby wstawiania tu ani szafek pod skosami ani też żadnej dużej szafy. Przy sypialni znajduje się bowiem duża garderoba, spełniające wszystkie potrzeby właścicieli.

 

Funkcjonalna, rodzinna łazienka

Szafek, szafeczek i półek nie został natomiast pozbawiony mały rodzinny salon kąpielowy, również w obowiązującym w całym wnętrzu stylu retro. Nie znajdziemy tu jednak typowych mebli łazienkowych. Wyróżnia je orientalny wzór i bogate zdobienia. Tego typu meble to świetny pomył na złamanie schematu zimnej sterylnej łazienki – podkreśla Magda. Nadały one łazience charakter przytulnego pokoju kąpielowego, spajająca przy tym aranżację całego wnętrza w bardzo spójny, jednolity klimat.

Tekst: Ewa Kozioł

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także