4DD: Dziedzictwo Bauhausu. Design, który opiera się trendom i modom

4DD: Dziedzictwo Bauhausu. Design, który opiera się trendom i modom

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 maj 2021 12:20

Bauhaus był receptą na nadmiar i zachętą do prostoty oraz funkcjonalności. Przesłanie słynnej szkoły projektowania jest dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek. 13 maja o Nowym Europejskim Bauhausie będa rozmawiać eksperci w trakcie nowej edycji 4 Design Days Online. Jednym z partnerów wydarzenia jest marka JUNG, której idee Bauhausu są wyjątkowo bliskie.

Bauhaus zapoczątkował zupełnie nową erę nie tylko w architekturze, ale i designie. Był rewoltą przeciwko architektonicznemu nadmiarowi. Przywrócił takie idee jak czystość i minimalizm. Architektura i wzornictwo miały być proste, funkcjonalne, zrozumiałe, nie przytłaczające i spójne z motywem przewodnim. Słynne "Mniej znaczy więcej" do dziś inspiruje kolejne pokolenia architektów i projektantów, jest wzorcem dla postaw proekologicznych i promujących ponadczasowość w miejsce chwilowej mody.

Bauhaus receptą na współczesne problemy

Trudne miesiące związane z pandemią oraz rosnące wyzwania związane z bardziej ekologicznym i zrównoważonym życiem (i produkcją) pokazują jasno, że idee Bauhausu są dzisiaj bardziej potrzebne niż kiedykolwiek i nic nie straciły ze swojej aktualności. Jedną z marek, które aktywnie wprowadzają je w swoich projektach jest firma JUNG, prawie równolatek słynnej szkoły Waltera Gropiusa, bo datująca swoją działalność od 1912 roku. 

Jeszcze w 2019 roku, z okazji 100 urodzin Bauhausu, JUNG, we współpracy z Fundacją Miesa van der Rohe, został gospodarzem konferencji zatytułowanej "Bauhaus Today", która odbyła się w epokowym pawilonie Barcelona. Centralnym punktem organizowanego przez JUNG wydarzenia było wówczas otwarcie Muzeum Bauhausu w Dessau, zaprojektowanego pod kierownictwem hiszpańskiego biura architektonicznego Addenda Architects. Te dwie ikony - Muzeum w Dessau i sam pawilon w Barcelonie - symbolizują dziedzictwo kulturowe Bauhausu. 

JUNG oddał także hołd słynnej szkole architektonicznej i nowemu kierunkowi we wzornictwie wprowadzając do oferty kolekcję LS 990 inspirowaną wzornictwem Bauhausu.

Klasyk, który opiera się trendom

Jaki produkt można określić mianem prawdziwego klasyka? Pochodzący z innej epoki, ale taki, który bez trudu opiera się kolejnym trendom. Klasyka cechuje doskonałość pod względem formy. Bez większych problemów i za pomocą zaledwie niewielkich modyfikacji można zaadaptować go do nowych okoliczności i wymagań. Prawdziwy klasyk wyznacza standardy. Jest uniwersalny, ponadczasowy i po dziś dzień nie ma sobie równych.

Aby zrozumieć sobie jak dużą rewolucją był projekt będący podstawą nowej linii produktów LS 990 JUNG, należy być świadomym, jak w tamtym czasie zazwyczaj wyglądały wyłączniki światła: klawisz przełącznika był niewiele szerszy od palca, natomiast duża osłona wokół niego służyła głównie do ochrony ściany lub tapety przed rękami użytkownika. Firma JUNG chciała jednak stworzyć płaski przełącznik, a Herbert W. Richter perfekcyjnie wcielił ten pomysł w życie.

Inspirując się filozofią Bauhaus, która postulowała projekty pozbawione udziwnień i zorientowane na wartość użytkową, a także korzystała z podstawowych, czystych kształtów, ograniczył design do absolutnego minimum. Jednocześnie posłużył się jedną z podstawowych figur geometrycznych – kwadratem.

- Podstawowy kształt powstał zasadniczo sam - wspominał projektant. - Zapytałem pracownika technicznego, jak duże mogą być maksymalnie powierzchnie, a na podstawie maksymalnego dopuszczalnego wymiaru wewnętrznego wynoszącego 71 x 71 milimetrów i wymiaru osłony wynoszącego 81 x 81 milimetrów powstał następujący projekt podstawowy: powierzchnia przełącznika o wymiarach 70 x 70 milimetrów otoczona 5-milometrową ramką.

Nowa linia nie tylko spełniła wymagania nowoczesnej architektury wnętrz, ale dodatkowo stworzyła podstawę do dalszych prac nad wyłącznikami światła. Dzisiaj LS 990 nadal cieszy się ogromną popularnością wśród architektów i architektów wnętrz oraz należy do hitów sprzedażowych firmy JUNG. Przełącznik jest obecnie dostępny w wielu wersjach wykonanych z różnych materiałów. Niezmieniony w swoim kształcie jest równie ponadczasowy, co łatwy w adaptacji, przez co sprawdza się w każdej koncepcji architektonicznej.

Marka JUNG będzie partnerem 4 Design Days Online, które odbędzie się 13 maja 2021 roku i której tematem przewodnim jest dziedzictwo Bauhausu i Nowy Europejski Bauhaus. Damian Fituch, dyrektor zarządzający, Jung Polska i prezes Stowarzyszenia KNX POLSKA weźmie też udział w sesji "TrendWatch – ekologiczne, śmiałe, nowoczesne, dobrze zaprojektowane". 

ZAREJESTRU SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU

AGENDA I PRELEGENCI

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także