PARTNER PORTALU
Architektura dostosowana do stylu życia - zacieranie podziałów w przestrzeni

Architektura dostosowana do stylu życia - zacieranie podziałów w przestrzeni

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
24 cze 2019 11:00

Współczesna architektura dopasowuje się do nowego stylu życia. Coraz częściej nasze domy projektowane są zgodnie z ideą stworzenia spójnej, organicznej całości. Taka myśl przyświeca architektom: Adze Kobus i Grzegorzowi Goworkowi - prowadzącym wspólnie pracownię Studio.O.

Do każdego projektu zawsze podchodzimy holistycznie. Stawiamy największy nacisk na harmonię i prostotę. Lubimy nowoczesne bryły pozbawione zbędnych ozdobników – mówi Aga Kobus. Architekci ze Studio.O. ograniczają liczbę ścian i otwierają przestrzeń. Taką powierzchnię łatwo jest przearanżować i zaadaptować według różnych potrzeb. Nie musimy wypełniać domu zbędnymi przedmiotami. To powinno być miejsce sprzyjające odpoczynkowi i wyciszeniu. Wystarczająco dużą liczbę bodźców odnajdujemy w życiu codziennym – uważa Grzegorz Goworek.

Zobacz też: 9. edycja konkursu Dobry Design rozpoczęta! Zgłoś swój produkt!

Projektanci ze Studio O. wcielają w życie postulat Le Corbusiera: "słońce, przestrzeń, zieleń". Aga Kobus i Grzegorz Goworek są zwolennikami otwierania domu na ogród. Wyjątkowy efekt uzyskują poprzez planowanie na ścianach wnętrza wielkopowierzchniowych przeszkleń. Granice między domem a ogrodem zacierają się. Takie wnętrze nie tylko imponująco wygląda, ale też pozytywnie wpływa na samopoczucie. Zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez dużą część roku brakuje światła.

To też Cię zainteresuje: Świat naładowany emocjami - rozmowa z Karimem Rashidem

Podziały zacierają się również wewnątrz - zaletą otwartych przestrzeni w domu jest możliwość wspólnego spędzania czasu przez domowników, skupionych na różnych czynnościach. Ponadto likwidując zbędne ściany, powierzchnia domu zdaje się być większa i zdecydowanie bardziej przestronna. Wydzielenia poszczególnych stref można dokonać za pomocą regałów na książki, różnych rodzajów podłóg czy koloru ściany.

W odpowiedzi na zmiany

Odpowiedzi na zmieniający się styl życia i projektowania poszukują producenci mebli, m.in. niemiecka marka Dedon. Edward Barber i Jay Osgerby stworzyli dla niej kolekcję Tibbo, która sprawdzi się zarówno wewnątrz domu, jak i w oranżerii, na tarasie czy w ogrodzie. Meble z drewna teakowego są trwałe i odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Wewnętrzną i zewnętrzną przestrzeń domu łączy także kolekcja Rayn projektu Philippe Starcka. Modułowy system wypoczynkowy równie dobrze prezentuje się jako centralny punkt ogrodu, jak i salonu. Granicę między wnętrzem, a outdoorem zacierają również producenci oświetlenia. Lampy ogrodowe, nawiązujące wyglądem do tych domowych oferuje między innymi Catellani & Smith.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także