×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dni Otwarte 4 Design Days. Tak było w Katowicach. Zobacz galerię zdjęć!

Dni Otwarte 4 Design Days. Tak było w Katowicach. Zobacz galerię zdjęć!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2023 13:03

Spotkania z architekturą, pięknymi wnętrzami i dobrym designem. Warsztaty, wystawy i ponad 150 stoisk. Rozmowy, porady i dyskusje z projektantami i gwiazdami telewizji. Zobacz co działo się na dniach otwartych podczas tegorocznej edycji 4 Design Days.

Dni otwarte poczas tegoroczej edycji 4 Design Days były znakomitą okazją do spędzenia czasu w otoczeniu dobrego designu, świetnych produktów oraz znakomitych ekspertów. Program był bardzo bogaty i niezwykle ciekawy. W Międzynrodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nie zabrakło  atrakcji dla dorosłych, ale i dla dzieci, które w przyszłości będą tworzyły świat, który nas otacza. Można było wziąć udział w warsztatach, pójść na wystawę lub odwiedzić jedno z ponad 150 stoisk wystawców. Porozmawiać z architektami, projektantami, gwiazdami telewizji i internetu oraz producentami. Zobaczyć co we wnętrzarskiej modzie piszczy i poszukać rozwiązań, pomysłów oraz inspiracji dla siebie.

W tym roku 4 Design Days odbyło się już po raz siódmy. Dziękujemy, że byliście z nami!

– 14,5 tys. gości. Najlepsi architekci i projektanci z Polski i zagranicy, najwięksi inwestorzy, deweloperzy, znani producenci, władze miast oraz cenieni eksperci. 75 ważnych dyskusji na 7 scenach – takie było 4 Design Days 2023. Dziękujemy, że przez cztery dni byliście z nami w wyjątkowych wnętrzach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Ciekawi goście, dobre miejsce i ważny pretekst do spotkania to najlepszy miks udanej imprezy. Udowodniliśmy to po raz siódmy – mówią autorzy programu 4 Design Days, Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek.

Gwiazdy telewizji i internetu

Na trzech scenach oraz w przestrzeni warsztatowej podczas Dni otwartych była okazja do spotkania z youtuberami i prowadzącymi wnętrzarskie programy telewizyjne.

•  Karolina Kudłacik, projektantka zieleni znana z programu „Rośliny Karoliny” w Domo+ opowiadała o roślinach domowych dla opornych.
•  Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN podzielił się wiedzą o tym, jak się żyje i remontuje nieruchomości w słonecznej Italii.


• Znany już dobrze stałym bywalcom 4 Design Days Jimi Ogden, projektant, artysta i stolarz, poprowadził warsztaty z tradycyjnych i nowoczesnych metod renowacji mebli.
• Artur Indyka, prowadzący program „Meblokreacje” i współprowadzący „Małe Wielkie Zmiany” na antenie Canal+, zaprosił do odnawiania z wykorzystaniem zabawy kolorem.


• Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński, prowadzący kanał na Youtube „Mirella i Marcin”, znani z programu „Para w remont” emitowanego na HGTV, pokazali, jak zrobić efektowną dekorację ścienną z prostych elementów.

•  O najciekawszych wnętrzach wytropionych w 2022 r. opowiedziała Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program „Nieoczywiste miejsca” w HGTV.

Praktyczne warszaty dla każdego

Podacza dni otwartych 4 Design Days można był zoaczyć wiele ciekawych przedmiotów stworzonych przez innych, ale można też było sprawdzić się w roli projektanta. 

•  Politechnika Śląska przeygotowała warsztat „Together 4 Humanity”, podczas którego powstały formy przestrzenne z wykorzystaniem papieru i tektury.
• Aleksander Kądziela, założyciel AK DESIGN i autor książki „Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble” pokazał, jak tapicerować i odnawiać meble.


• Patrycja Tarasek pomogła złapać bakcyla origami.


• Dużo warsztatowego miejsca poświęcona projektowaniu z poszanowaniem dla środowiska. Goście MCK pod okiem Agnieszki Krasnowskiej, właścicielki Trykocie, wzięli udział w warsztatach z tworzenia naszyjników i breloczków z koszulek.
• W ramach warsztatowego cyklu „Ekolove – niefoliowe” Barbara Kalfa z Balik Hand Made uczyła towrzyć woskowijki i woreczki na owoce i warzywa.

Dobrzemieszkaj doradzało i inspirowało

W strefie DobrzeMieszkaj.pl architekci i projektanci doardzali i podpowiadali, jak spełnić marzenia o własnym domu i na jakie rozwiązania postawić. Można było skorzystac z konsultacji w zakresie urządzenia, doboru mebli i kolorów, czy wnętrzarskich trików, które pozwolą powiększyć małą przestrzeń.

Na scenach 4 Design Days zaproszeni przez redakcję DobrzeMieszkaj.pl prezentowali najpiękniejsze mieszkania i kawalerki, przekonując, że małe może być piękne, domy do 70 mkw oraz tymi dużo większe – projektowane nowocześnie, inteligentnie i z pomysłem.

Najlepsi projektanci wnętrz i architekci przedstawili najważniejsze zasady aranżacji funkcjonalnych wnętrz i opowiedzieli o najnowszych trendach wnętrzarskich, a także o patentach na EKOnomiczny i EKOlogiczny dom.

Jak zmienia się stolica Śląska? Ciekawa dyskusja

W ramach spotkania „Za to kocham Katowice!” w gronie architektów, artystów, mieszkańców i władz miejskich odbyła się dyskusja o tym, jak zmienia się stolica Śląska. Paneliści wspólnie szukali odpowiedzi na pytania, jaką rolę odgrywają w mieście architektura, tereny zielone, wieżowce, kultura; o jakich inwestycjach do spędzania wolnego czasu i jak zaprojektowanych marzą katowiczanie i czy może już takie mają.

Na tapetę wzięte zostało także inkluzywne projektowanie – w ramach dwóch sesji „Architektura bez barier” organizowanych we współpracy z Fundacją Integracja miały miejsce dyskusje o tym, jak projektować miasta i budynki przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.

Wokół książek o architekturze

Podczas Dni Otwartych w ramach Biblioteki 4DD organizatorzy pokazali odwiedzającym ciekawe, tematyczne lektury. W MCK odbyło się spotkanie autorskie z Kingą Nettmann-Multanowską, autorką książki „Warszawa rysuje Skopje”. To po raz pierwszy zbadana i opowiedziana historia udziału polskich urbanistów w odbudowie zniszczonego w trzęsieniu ziemi w 1963 roku Skopje.

Promowana była także książka „Archiprzewodnik po Polsce” autorstwa Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego, pierwsza tak duża monografia poświęcona współczesnej polskiej architekturze, w formie rozmów architekta i krytyka architektury połączonych z bogato ilustrowanym albumem.

Z kolei w ramach Czytelni SARP odbyła się premiera książki o cyklu „Mistrzowie Architektury", która podsumowuje dotychczasową historię wykładów organizowanych od 2004 roku przez SARP Katowice. To album prezentujący najlepszą światową architekturę, a jednocześnie reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności środowiska śląskich architektów.

Organizatorzy cyklu podzieli się swoimi wspomnieniami ze spotkań z mistrzami światowej architektury. Czytelnia SARP zaprosiła także na rozmowę o postaci Tadeusza Baruckiego i książce, która powstała z okazji jego 100. urodzin i która przybliża postać legendarnego architekta-podróżnika z czasów żelaznej kurtyny.

Strefa dziecka 4kids

Organizatorzy 4 Design Days przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych. Dziecie mogły rozwinąć swoje artystyczne pasje, ale też inspirowały projektantów do tworzenia miejskich przestrzeni do spędzania czasu wolnego.

Katarzyna Jaroszyńska oraz Piotr Wojtasik zaprosili dzieci do dyskusji pod hasłem: „Robi wrażenie! W tak zaprojektowanej przestrzeni to dopiero zabawa!”. Wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie, o jakich placach zabaw marzą najmłodsi. 

Przez dwa dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywały się także warsztaty dla dzieci. W programie było malowanie twarzy i brokatowych tatuaży, malowanie bawełnianych toreb i kamieni, kącik konstruktora z tworzeniem budowli z klocków, zajęcia z tworzenia origami, ramek na zdjęcia, makramowych makatek czy lampionów. 

Targi, prezentacje, wystawy i coś dla miłośników roślin

Dni Otwarte 4 Design Days to również wiele wydarzeń towarzyszących. Odbyły sie m.in. na Targi Jedyne w Swoim Rodzaju. To święto rękodzieła, niespotykanego designu i utalentowanych twórców, którzy swoją pasję i talent przekuli w sposób na życie. Będzie można znaleźć tu unikatowe wyroby ceramiczne, biżuteryjne, spożywcze, modowe, kosmetyczne czy nawet ręcznie wykonane przedmioty codziennego użytku.

Nowością byłatakże POP UP’owa prezentacja obiektów ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach podczas 4 Design Days. Muzeum może poszczycić się wspaniałą kolekcją, w tym rozbudowywaną intensywnie od 2020 roku kolekcją rzemiosła artystycznego.

Pop’upowa wystawa oraz wykład podczas Dni otwartych o kolekcji designu Muzeum Śląskiego w Katowicach były doskonałą okazją, by zapoznać się z wybranymi obiektami oraz posłuchać o idei i założeniach projektu prowadzonego przez kustoszy Magdalenę Niziołek i dr. Michała Burdzińskiego.

Pod szyldem C-Art Days zaaranżowana została przestrzeń, w której spotkali się artyści-plastycy z całej Polski, ale także sami odbiorcy sztuki. Ideą projektu było stworzenie platformy dla mniej znanych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją drogę, ale także wykreowanie miejsca do swobodnej dyskusji na temat roli sztuki w życiu każdego z nas.

Podczas Dni otwartych działa punkt wymiany roślin: Kwiatek za Kwiatek. Uczestnicy mogli przynosić rośliny doniczkowe i wymieniać je na inne. Moli też oddać do adopcji roślinę, którą nie chcą dłużej się opiekować, żeby znalazła dom u innego odwiedzającego 4 Design Days.

Z kolei w ramach przestrzeni wystawienniczej Design 4You zaprezentowane zostanły meble i przedmioty od polskich projektantów. W MCK można było zobaczyć także inne ciekawe wystawy.

Swoje produkty pokazali półfinaliści i finaliści konkursu Dobry Design 2023, którzy w DNA swoich biznesów wpisali wysoką jakość, długowieczność produktów i troskę o zrównoważony rozwój. Można było zobaczyć również wystawę prac nagrodzonych w ramach konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie architektury lub przestrzeni miejskiej „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?”

Więcej o tegorocznej edycji znajdzie tu: www.4dd.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także