PARTNER PORTALU
Dodo Arslan: magia szkła

Dodo Arslan: magia szkła

Autor: Anna Usakiewicz
28 gru 2017 09:02

W lipcu br. gościł w Polsce ceniony włoski designer Dodo Arslan. Pretekstem do wizyty była polska premiera jego najnowszego projektu. To kolekcja lamp Manta stworzona wspólnie z Nicolasem Terzani.

Nazwa lamp nie jest przypadkowa. projektanci celowo nawiązali w ten sposób do podwodnego świata i jednego z najbardziej fascynujących mieszkańców głębin. Zamocowane na cienkim zawieszeniu lekkie formacje z opalizującego szkła ołowiowego wyglądają jak organizmy lewitujące w przestrzeni. Falujące linie szklanych formacji przenoszą nas w wyobraźni do morskiej toni, w której unoszą się lekkie, przezroczyste organizmy emitujące własne światło. W przypadku lamp Manta jest to zintegrowane oświetlenie LED. O szczegółach pracy nad projektem rozmawiamy z Dodo Arslanem.

Co było inspiracją i jak rodziła się koncepcja tej lampy?

Źródłem inspiracji była woda... Koncepta projektu lampy Manta powstała w niezwykłej willi w Miami z prywatną przystanią dla łodzi. Wysoki na dwa piętra hol wejściowy oraz dach świetlny o powierzchni piętnastu metrów kwadratowych dawały ogromne możliwości zaprojektowania oświetlania, które wprowadzi do wnętrza element tafli wody. Manta rozprasza światło, tworząc efekt wody na całej przestrzeni. Efekt końcowy bardzo nas zaskoczył i postanowiliśmy zaprezentować lampę na targach Euroluce w Mediolanie! I oto jest!

Lampy Manta to oryginalny i złożony projekt. Co stanowiło największe wyzwanie podczas realizacji?

Szkło ołowiowe jest dosyć ciężkie. Największym wyzwaniem było uzyskanie efektu fali. Delikatne szkło i cienkie kable były kluczem do uzyskania pożądanego efektu.

Czy szkło jest wdzięcznym materiałem dla projektanta?

Szkło jest magiczne i bardzo wymagające. Osiągnięcie perfekcji wymaga wielu prób, testów i cierpliwości. Każdy materiał można docenić, ale tylko wtedy, gdy jest używany w odpowiedni sposób.

Dzieli Pan życie zawodowe między Mediolanem a Miami. Czy podróże są dla Pana źródłem inspiracji?

Absolutnie! Podróże i wykłady są stałą inspiracją dla mojej pracy. Właściwie najlepsze pomysły pojawiają się podczas lotu, gdy wyłączam telefon… Najlepiej zapomnieć o wszystkim i niech pomysły znajdują swoją drogę. Ja tak robię! Oczywiście przybycie do Polski zaowocowało w wiele pomysłów!

O projektancie:

Dodo Arslan to eklektyczny włoski projektant, uznany przez wydawnictwo Taschen za jednego z 90 najlepszych projektantów świata. Życie i pracę dzieli między Mediolanem i Miami. W jego studiu projektowym powstają meble i lekkie elementy wyposażenia. Jego prace były wystawiane w muzeach na całym świecie, a fotel Otto wszedł do Stałej Kolekcji Włoskiego Wzornictwa. Projektant prowadził wykłady i warsztaty na wydziałach projektowania we Włoszech, Argentynie, Brazylii, Chile, Chorwacji, Egipcie, Anglii i Szwecji. Współpracował z wieloma znanymi markami, m.in. z Campari, Jacuzzi, Pirelli, Riva 1920, Sambonet i Terzani. Jego najnowsze dzieło to lampa Manta zaprojektowana wspólnie z Nicolasem Terzanim dla firmy Terzani.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także