
Dorota Koziara projektuje dla Tatuum. Zobaczcie piękne tkaniny i ubrania!
NeoFolk to najnowsza propozycja marki Tatuum na sezon wiosna-lato 2021. Zaprojektowała ją uznana i nagradzana polska projektantka, Dorota Koziara!

Kolekcja jest współczesną interpretacją polskich tradycyjnych wzorów ludowych oraz ich kolorystyki. Marka podjęła współpracę z Dorotą Koziarą, projektantką, artystką, architekt wnętrz, dyrektor artystyczną i kuratorką wystaw, przez międzynarodowe media uznaną za ambasadorkę polskiego designu na świecie. Przy okazji tej współpracy, Dorota Koziara podjęła się zaprojektowania kolekcji tkanin. NeoFolk jest efektem jej współpracy z Rafałem Gmerkiem, głównym projektantem kolekcji damskiej Tatuum.
Dorota Koziara i inspiracje polską tradycją ludową
Dorota Koziara, od lat prowadząca swoje studio w Mediolanie, w ramach projektu odbyła podróż po Polsce w celu poszukiwania tradycji. Odwiedziła wiele muzeów etnograficznych, skansenów, odbyła szereg rozmów z etnografami oraz rzemieślnikami zajmującymi się zanikającymi zawodami. Jej podróż była polem badawczym, które stało się bazą do stworzenia kolekcji NeoFolk. W kolekcji tkanin znajdujemy wzory inspirowane wybranymi motywami dekoracyjnymi haftów typowych dla Kaszub, Pałuk, łowickimi pasiakami i wycinankami czy w końcu – typowym dla stroju krakowskiego pawim oczkiem.
- Podróż po Polsce w poszukiwaniu naszej tradycji uświadomiła mnie tylko w tym, jacy w przeszłości byliśmy kolorowi. Dotyczy to zwłaszcza kultury ludowej. Mocny kolor i odważne zestawienia kolorystyczne występowały od architektury, we wnętrzach, aż po przepiękne, bardzo odważne w kolorze stroje ludowe. Polska tradycja ludowa jest prawdziwą krainą intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów - mówi Dorota Koziara. - Wśród naszych korzeni mamy kulturę Kaszub, bardzo ascetyczną, której architektura jest najczęściej biało-czarna; we wnętrzach pojawia się skromnie kolor, a w strojach - zestawienia czerni z bielą i dodatkowo ostrą czerwienią. To bardzo surowe, ale zarazem eleganckie zestawienia. Jadąc dalej, wybiórczo napotykamy dość surową w kolorystyce, pełną elegancji Wielkopolskę i odważną wielobarwność: zaczynając od Łowicza, czyli środkowej Polski, przez okolice kieleckie, Kraków i Małopolskę, Śląsk; im dalej na południe i wschód, tym więcej koloru.
Jakie wzory i kolory w nowej kolekcji Tatuum?
Kolekcja NeoFolk nie mogłaby istnieć bez wyjątkowych wzorów, interpretacji motywów ludowych pochodzących z różnorodnych regionów Polski. Kulturą łowicką inspirowane są wzory Blulovicz oraz Fullovicz. W przypadku pierwszego z nich podstawą do graficznej interpretacji były wycinanki łowickie, Fullovicz inspirowany jest natomiast łowickimi pasiakami. Przepiękne, często kontrastujące ze sobą zestawienia kolorystyczne stanowiły podstawę tkanych ręcznie materiałów, wykorzystywanych zarówno w strojach ludowych, jak i w elementach wyposażenia wnętrz. Intensywne czerwienie, pomarańcze, fiolety, róże, zielenie, turkusy, błękity, żółcie... Tkanie pasiaków dziś należy do rzadkości – niewielu jest rzemieślników, którzy kultywują tradycję tkania według dawnych zasad.
Łowickie pasiaki były również źródłem inspiracji do bazowego koloru zestawionego z kaszubskim motywem we wzorze Sole. Kaszuby to jeden z nielicznych polskich regionów, które do dnia dzisiejszego kultywują swój język i tradycje. Wzór Sole zainspirowany jest jednym z elementów haftów tego regionu, symbolizującym słońce. Drugim wzorem autorstwa Doroty Koziary inspirowanym elementami motywów kaszubskich jest Kleczi, który występuje zarówno na tkaninach, jak i w jedwabnych chustach. Pąk, jeden z typowych elementów wzorów kaszubskich, sprowadzony został do uproszczonego znaku. Występuje jako baza do projektu chust, a powielany symetrycznie stał się bazą do projektu tkanin lnianych i bawełnianych.
Wzór o nazwie Tucholski nawiązuje do szczególnej kultury Pałuk, która powiązana jest z kulturą kaszubską i wielkopolską. Do kolekcji wybrany został jeden z charakterystycznych wzorów haftów – tulipan. W kolekcji NeoFolk interpretacja tego motywu, sprowadzonego jak pozostałe do znaku graficznego i powielanego, znalazła swoje zastosowanie jako motyw występujący na jedwabnych chustach.
W interpretacjach kultury ludowej nie mogło zabraknąć motywów z regionu Małopolski. Wzór Craclove to inspiracja krakowskim strojem ludowym, a w szczególności jego symbolem, magicznym pawim piórem, które dodawało dostojności. Pawie dotarły do Europy z Indii. Stały się bardzo popularne na polskich dworach i w ogrodach. Z czasem pawie pióra jako symbol elegancji zastąpiły kwiaty w czapkach krakowskich strojów ludowych. Ten egzotyczny dla Polski element w kolekcji NeoFolk sprowadzony do znaku graficznego jest bazą do lnianych tkanin oraz wzorem chust jedwabnych o nazwach Redcracow i Blucracow.
Dorota Koziara - światowej sławy designerka rodem z Polski
Dorota Koziara studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Od 2005 główną siedzibą jej studia jest Mediolan. W swoim dorobku ma między innymi projekty wnętrz dla przodujących w dziedzinie designu firm takich jak Alessi, Swatch, wnętrza Byblos Art Hotel Villa Amista. Projektuje między innymi dla Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarovski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp, Kauffman, Ardcodife Louvre, Cosi Tabellini, Velab, Tubadzin, Krono, Almi Decor, Tatuum, Christian Dior i wiele innych.
Dorota Koziara do tematów projektowania podchodzi szeroko. Będąc projektantem, zajmuje się też promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design oraz krytyką designu. Od lat jest kuratorem i organizatorem wystaw promujących design na polu międzynarodowym, takich jak „Real Industry Future Classics Comforty” Temporary Museum For New Design Superstudio Piu, Mediolan Salone del Mobile 2011, „Polish Design – Design from Wielkopolska” Salone del Mobile 2012, „Polish Design” Salone del Mobile 2013, Downtown Design Dubai 2013, „Mendini ” Muzeum Narodowe oraz Kulczyk Foundation w Poznaniu w 2004 i w 2014 „Mendini ”, Wrocław Europejską Stolicą Kultury w Galerii Neon oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu, “Polish Design – Tomorrow is Today” – Salone del Mobile 2017, Milano.
Jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą, między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Zurychu.
Laureatka w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim „Third Millenium” we Włoszech za instalacje „12 Angeli” w Toskanii, Włochy.
W 1998 opracowała część dramaturgii i scenografii do spektaklu „70 Angels on the Facade” w reżyserii Roberta Wilsona dla Piccolo Teatro w Mediolanie (pierwszy na świecie spektakl teatralny o historii architektury i projektowania, z okazji siedemdziesięciolecia najstarszego na świecie w dziedzinie projektowania pisma Domus).