
Fotel Imola - ikona designu ma 10 lat
Podobnie jak wszystkie projekty tego rodzaju, zaprojektowany 10 lat temu fotel Imola pozostaje ponadczasowy, opierając się trendom. Na całym świecie sprzedało się już ponad 20.000 sztuk tego fotela o unikalnej formie.

Ale Imola to nie tylko świetnie sprzedający się produkt. Od czasu swojej premiery wyrosła na ikonę designu, rozpoznawalną i identyfikowaną z marką na jej 65 rynkach. BoConcept przedstawił pod koniec ub.r. limitowaną jubileuszową edycję fotela Imola, zaprojektowanego przez Henrika Pedersena.
Limitowana edycja
Aby odpowiednio uczcić 10-lecie fotela Imola, BoConcept stworzyło jego limitowaną edycję w luksusowym czarnym aksamicie i z matową czarną podstawą. Oba kolory są tutaj nowością. Wyprodukowanych zostało tylko 600 takich sztuk i wszystkie z nich będą posiadać numerowaną plakietkę oraz broszurę i certyfikat autentyczności.
Dodatkowo BoConcept wyprodukowało miniaturowe wersje limitowanej edycji w skali 1:16, które służyć będą jako upominek w niemal 300 salonach na świecie. 600 sztuk limitowanej edycji fotela Imola jest dostępnych do zamówienia w salonach BoConcept od listopada 2018.
Unikalny duński design
Kształt Imoli inspirowany jest jedną z dwóch połówek wirującej piłeczki tenisowej. Zaokrąglona forma ściera się z ostrymi krawędziami bocznych paneli. Ten kontrast nadaje fotelowi wizualny twist i pobudza zmysły użytkownika, podczas gdy minimalistyczna podstawa tworzy iluzję lewitacji. W przeciwieństwie do większości foteli, gdzie krzywizny wyrażone są w formie ułamkowych części okręgu, linie fotela Imola są płynne i prawdziwie organiczne. Jak ujął to projektant Henrik Pedersen: Chodziło mi bardziej o płynną kreskę niż zasady geometrii. Na pytanie, jak zaprojektować ikonę, projektant Henrik Pedersen odpowiada: - Tego się nie da zaprojektować. Tak naprawdę rozpoczynanie pracy z zamiarem stworzenia ikony to najprostsza droga do porażki. Myślę, że wszystkie ikony są po prostu produktem ciężkiej pracy projektanta. Z czasem, przy odrobinie szczęścia, świat dostrzega ten wysiłek w produkcie końcowym.
Tworząc ikonę
Na całym świecie jest tylko garstka rzemieślników posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonania fotela Imola. Uprawnienia takie zdobywa się około roku i są one nadawane tylko najbardziej uzdolnionym tapicerom – nie bez powodu. Naciąganie tak napiętej tapicerki na rzeźbiarską formę Imoli jest ciężką fizyczną pracą, która wymaga wielu lat doświadczenia i skrupulatnego dbania o szczegóły.