Fotel Imola - ikona designu ma 10 lat

Fotel Imola - ikona designu ma 10 lat

Autor: Anna Usakiewicz
16 kwi 2019 11:36

Podobnie jak wszystkie projekty tego rodzaju, zaprojektowany 10 lat temu fotel Imola pozostaje ponadczasowy, opierając się trendom. Na całym świecie sprzedało się już ponad 20.000 sztuk tego fotela o unikalnej formie.

Ale Imola to nie tylko świetnie sprzedający się produkt. Od czasu swojej premiery wyrosła na ikonę designu, rozpoznawalną i identyfikowaną z marką na jej 65 rynkach. BoConcept przedstawił pod koniec ub.r. limitowaną jubileuszową edycję fotela Imola, zaprojektowanego przez Henrika Pedersena.

Limitowana edycja

Aby odpowiednio uczcić 10-lecie fotela Imola, BoConcept stworzyło jego limitowaną edycję w luksusowym czarnym aksamicie i z matową czarną podstawą. Oba kolory są tutaj nowością. Wyprodukowanych zostało tylko 600 takich sztuk i wszystkie z nich będą posiadać numerowaną plakietkę oraz broszurę i certyfikat autentyczności.

Dodatkowo BoConcept wyprodukowało miniaturowe wersje limitowanej edycji w skali 1:16, które służyć będą jako upominek w niemal 300 salonach na świecie. 600 sztuk limitowanej edycji fotela Imola jest dostępnych do zamówienia w salonach BoConcept od listopada 2018.

Unikalny duński design

Kształt Imoli inspirowany jest jedną z dwóch połówek wirującej piłeczki tenisowej. Zaokrąglona forma ściera się z ostrymi krawędziami bocznych paneli. Ten kontrast nadaje fotelowi wizualny twist i pobudza zmysły użytkownika, podczas gdy minimalistyczna podstawa tworzy iluzję lewitacji. W przeciwieństwie do większości foteli, gdzie krzywizny wyrażone są w formie ułamkowych części okręgu, linie fotela Imola są płynne i prawdziwie organiczne. Jak ujął to projektant Henrik Pedersen: Chodziło mi bardziej o płynną kreskę niż zasady geometrii. Na pytanie, jak zaprojektować ikonę, projektant Henrik Pedersen odpowiada: - Tego się nie da zaprojektować. Tak naprawdę rozpoczynanie pracy z zamiarem stworzenia ikony to najprostsza droga do porażki. Myślę, że wszystkie ikony są po prostu produktem ciężkiej pracy projektanta. Z czasem, przy odrobinie szczęścia, świat dostrzega ten wysiłek w produkcie końcowym.

Tworząc ikonę

Na całym świecie jest tylko garstka rzemieślników posiadających odpowiednie kwalifikacje do wykonania fotela Imola. Uprawnienia takie zdobywa się około roku i są one nadawane tylko najbardziej uzdolnionym tapicerom – nie bez powodu. Naciąganie tak napiętej tapicerki na rzeźbiarską formę Imoli jest ciężką fizyczną pracą, która wymaga wielu lat doświadczenia i skrupulatnego dbania o szczegóły.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także