Ikony designu: tę plisowaną kolekcję od Alessi trzeba znać!

Ikony designu: tę plisowaną kolekcję od Alessi trzeba znać!

Autor: Justyna Łotowska
14 cze 2022 19:53

Zna je każdy miłośnik europejskiego designu. A ci mniej w nim rozeznani przyznają: „gdzieś już je widziałem…”. Charakterystycznie plisowana kolekcja marki Alessi powiększa się tego lata o niezastąpiony produkt – dzbanek termiczny, który przez długie godziny utrzyma temperaturę zarówno ciepłych, jak i zimnych napojów.

Przedmioty, podobnie jak meble, funkcjonują nie tylko wtedy, gdy są używane, ale także jako obiekty zajmujące przestrzeń. Muszą mieć znaczenie - formalne, estetyczne, symboliczne i wyobrażeniowe nawet wtedy, gdy nie są w użyciu, mówi Michele De Lucchi, włoski architekt i projektant. Jego kolekcja Plissé nadała nowy charakter urządzeniom małego AGD.

Czajnik jak rzeźba

Świat po raz pierwszy ujrzał linię plisowanych sprzętów kuchennych w 2018 r., kiedy De Lucchi stworzył dla marki Alessi czajnik elektryczny przypominający przestrzenną rzeźbę. Mimo że projekt zakładał połączenie prostych geometrycznych elementów – korpusu w kształcie stożka, uchwytu w formie walca i wylewki w kształcie trójkątnego graniastosłupa, od początku przyciągał uwagę niecodziennym, trójwymiarowym wzornictwem.

Wkrótce do kolekcji dołączyły kolejne sprzęty – toster, wyciskarka do cytrusów, blender kielichowy i ręczny. Tymczasem, jak przyznaje projektant czerpiący w swojej twórczości z architektury, rzemiosła i rzeźby, inspiracją dla stworzenia kolekcji nie była wcale architektura, a… moda!

Plisowane, obszerne formy sukienek i spódnic królowały na wybiegach haute couture w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy projektanci stawiali na formy przestrzenne, o dużej objętości, dające jednocześnie poczucie lekkości. Wziąwszy na warsztat klasyczną strukturę plisowanej tkaniny, Michele De Lucchi przemienił jej równe, geometryczne załamania w trójwymiarowe obiekty o bardzo nowoczesnym designie.

Kolekcja Plissé Alessi – modny design i wygoda użytkowania

Oprócz wyróżniającego ją spośród innych urządzeń kuchennych wzornictwa, kolekcja Plissé oferuje też wyjątkową funkcjonalność. Obudowy produktów wykonane są z bezpiecznej dla zdrowia żywicy termoplastycznej, która może być w pełni poddana recyclingowi.

Czajnik elektryczny, dostępny w dwóch pojemnościach 1 i 1,7 l, jest wyposażony w filtr zapobiegający osadzaniu się kamienia i czujnik, dzięki któremu samoistnie się wyłącza, jeśli nie nalejemy do niego wystarczającej ilości wody.

Elektryczna wyciskarka do cytrusów z linii Plissé została natomiast zaprojektowana tak, aby wyeliminować wszelkie wady tego typu sprzętów. Jest wyposażona w antypoślizgową podstawę, przykrywkę, dzięki której się nie kurzy i jest zawsze gotowa do użycia oraz niecieknący, zamykany nalewak. Dodatkowo, sama się wyłącza, kiedy wyciśnie z cytryny ostatnie krople soku.

W plisowanym tosterze przyrumienimy pieczywo na jednym z 6 poziomów intensywności, rozmrozimy, podgrzejemy, a także przypieczemy tylko jedną stronę w funkcji „bajgiel”.

Kielich blendera wykonany jest z wysokiej jakości termoplastiku przypominającego szkło, ale znacznie od niego lżejszego. Hermetycznie zamykany, również pionowo żłobiony, nawiązuje wzorem do antypoślizgowej, plisowanej bazy. Mimo dużej mocy rozdrabniania, blender wyposażono w czujniki bezpieczeństwa, które wyłączą urządzenie, jeśli kielich nie jest właściwie umiejscowiony, a przykrywka ściśle nie przylega do jego krawędzi.

Idealnym uzupełnieniem blendera kielichowego jest model ręczny, w swojej wąskiej formie przypominający rzeźbioną kolumnę, wyposażony w końcówki i pojemniki do miksowania, rozdrabniania i siekania.

Plisowana kolekcja Alessi w letniej odsłonie

Repertuar plisowanej kolekcji wzbogacił się tego lata o kolejny projekt – termiczny dzbanek, który tradycyjnie okazuje się nie tylko oryginalny w formie, ale i bardzo praktyczny.

Smukły, przypominający długą pofałdowaną suknię, wykonany jest z odpornej na temperatury żywicy termoplastycznej w obudowie i dwuściennego, bezpiecznego szkła termicznego wewnątrz. Wyposażony w szczelną nakrętkę z przyciskiem ze stali nierdzewnej do otwierania i zamykania, utrzymuje temperaturę gorących napojów do 12 i zimnych do 24 godzin, stając się idealnym wyborem na nadchodzące długie, gorące dni.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także